Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odpływ z balkonu w stronę drzwi tarasowych oraz system izolacji (drenażowy vs. zespol


Regius

Recommended Posts

Cześć, zwracam się z prośbą o pomoc przy doborze systemu izolacji i odwodnienia tarasu.

Wg. projektu spadek balkonu (nad pomieszczeniem) jest w stronę drzwi tarasowych. Projekt dosyć enigmatycznie mówi o odwodnieniu w formie rynny pod kratą Whema i nie podaje przekroju / poszczególnych warstw balkonu (niestety nie mam kontaktu z architektem i nie jestem w stanie podpytać go o szczegółowe rozwiązanie). Podejrzewam, że chodzi o coś na kształt odwodnienia liniowego.

1msRcVE.png

HKgvFY9.png

Aktualnie jestem przed wylewkami i przy okazji chciałbym od razu zrobić wylewkę na balkonie. Na razie wykonana jest tylko płyta żelbetowa balkonu (balkon podparty, z zastosowaniem ciepłego łącznika balkonowego) i szukam w miarę niezawodnych rozwiązań.

zHqM3YN.png

Czy rozwiązanie z odpływem liniowym musi być koniecznie rozwiązaniem z warstwą drenażową? Czy istnieją może sposoby, żeby to zrobić w bardziej tradycyjny sposób z zastosowaniem betonowej warstwy dociskowej (na której zostałby uformowany spadek przez wylewkarzy) na warstwie izolacji termicznej i dopiero na to zastosować właściwą izolację przeciwwilgociową/przeciwwodną (żywica, membrana EPDM, szlam, itp.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykonuj spadku w kierunki drzwi balkonowych i ścian budynku. Po co komplikować sobie życie, nawet przy najlepszym odowdnieniu liniowym i jego najlepszym doszczelnenieu mogą pojawić się problemy.

Wg mnie projekt jest idiotyczny

Jeśli jest łącznik termiczny w postaci izokorby to wykonaj jego doszczelnienie już na tym etapie, np wklej na hydroizolacji mienralnej matę uszczelniającą (np o szerokości 30cm aby zachodziła na wylewkę poza łącznik termiczny i na okno balkonowe powyżej łącznika termicznego) Idealnie sprawdzi się tu hydroizolacja tzw hybrydowa lub reaktywna. Niestety są dostępne tylko w duzych op, ale pozostałość możesz wykorzystać do hydroizoalcji wylewki.

Następnie na tu wykonaj izolację termiczną XPS lub EPS i tradycyjną wylewkę cementową ze spadkiem 1,5 - 2% w kierunku krańca balkonu. Tu pomyśl o profilach balkonowych i mocowaniu balustrad.

Następnie hydroizolacja do wyboru do koloru - w zależności co ma być warstwą finalną na balkonie - płytki ? żywica ? deska tarasowa ?

Jeśli potrzebujesz porady co do konkretnych nazw produktów itp to pytaj

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc!

W jaki sposób proponowałbyś rozwiązać kwestię odpływu wody opadowej w przypadku spadku w kierunku krańca balkonu? Niestety mam możliwość założenia rury spustowej tylko przy głównej ścianie domu (ściany pomieszczenia pod balkonem będą składały się głównie ze stolarki i rura spustowa przy krańcu balkony wyglądała by nieco dziwnie).

 

Boję się, że z uszczelnieniem łączników balkonowych i okien dałem ciała, ponieważ elewacja została doprowadzona aż do płyty żelbetowej balkonu zasłaniając poszerzenia drzwi balkonowych oraz łączniki. Czy Twoim zdaniem trzeba to wyciąć i zaizolować przewiwwodnie przed wykonaniem wylewki na balkonie?

 

Jeśli chodzi o finalne wykończenie tarasu, Żonie bardzo podoba się jednolita powierzchnia żywiczna. Czy Twoim zdaniem żywica jest rozwiązaniem w miarę niezawodnym? Jeśli tak, to czy poleciłbyś jakiś konkretny system / konkretnego producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwodnienia liniowe są faktycznie problematyczne. Trzeba pilnować chociażby aby sie nie zapchały, co groziłoby zalaniem drzwi a w konsekwencji pomieszczenia. Natomiast jeśli rynna się zapcha to zmoczy najwyżej elewację.

Architekt powinien o tym ostrzegać, a jeśli inwestor wymaga takich a nie innych rozwiązań architektonicznych zaproponować alternatywy. Tak na szybko, chyba nie byłoby większym problemem wykonanie obróbki blacharskiej aby estetycznie wykonać i/lub schować rynny po obwodzie tarasu, tak aby schodziły się do rury spustowej przy ścianie domu. Albo na miejscu rury spustowej na końcu tarasu wykonać tzw. łańcuchy deszczowe (choć nie do każdej architektury pasują).

 

Żywice będą niezawodne, jeśli poprawnie wykonane i na prawidłowo przygotowanym podłożu. Przede wszystkim wylewka dociskowa musi być z betonu wysokiej klasy (min. C20/25), bez spękań itp. a poniżej szczelna paroizolacja jeśli taras jest nad pomieszczeniem ogrzewanym.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki maaszak, ciekawa opcja z łańcuchami deszczowymi zamiast rury spustowej.

Czy przy zastosowaniu pyt PIR mogę podarować sobie paroizolację (czy dać folię na wszelki wypadek)?

Czy kwestia izolacji poszerzeń drzwi balkonowych i ciepłych łączników balkonowych o których pisał hydroizolacje.shop jest jeszcze do uratowania (elewacja pociągnięta jest aktualnie aż do płyty żelbetowej balkonu)? Trzeba pruć elewację, czy da się to ogarnąć po wykonaniu warstwy dociskowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paroizolację (nie z folii budowlanej) zrób konicznie jeśli masz pod spodem pomieszczenie ogrzewane, ale ze zdjęcia wnioskuję, że takiego nie masz, chyba że będziesz to zamykał oknami bo piszesz coś o stolarce.

Co do doszczelnienia izokorby to jeśli masz już wszystko wykonane tak jak piszesz to raczej odpuść sobie prucie elewacji. Dobry fachowiec od żywicy poradzi sobie aby to szczelnie i elastycznie obrobić już z poziomu wylewki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o finalne wykończenie tarasu, Żonie bardzo podoba się jednolita powierzchnia żywiczna. Czy Twoim zdaniem żywica jest rozwiązaniem w miarę niezawodnym? Jeśli tak, to czy poleciłbyś jakiś konkretny system / konkretnego producenta?

 

Polecić coś mogę ale jeśli nie wykonujesz tego samodzielnie, to wykonawca sam zaproponuje coś co mu się sprawdza i jest niezawodne. Dobry fachowiec od żywic nie będzie chciał robić na powierzonym materiale, ktorego nie zna gdyż finalnie to on za to bierze odpowiedzialność. Wg mnie tacy specjalistyczni wykonawcy od żywic to górna półka fachowców i raczej można zaufać im w kwestii doboru materiału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...