Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocena projektu rekuperacji w domu pietrowym


Recommended Posts

Witam

Proszę o uwagi do projektu rekuperacji, który sam zrobiłem. Aktualnie jestem w około połowie gruntownego remontu PRL-owskiej kostki. Mam w planie przygotowanie tej części instalacji, która mieści się w obrębie parteru i piętra. Etap drugi będę robił za rok-dwa przy okazji remontu dachu. Rekuperator ma trafić właśnie w przestrzeń pomiędzy stropem piętra a dachem (dach dwuwarstwowy).

 

Jako że nie mam dużej wysokości pomieszczeń, nie mogę sobie pozwolić na sufit podwieszony, stąd w części pomieszczeń parteru nawiewy planuję blisko połączenia ściany i sufitu. Postaram się kupić lub wykonać odpowiednio skierowane nawiewy. Staram się też możliwie wykorzystać istniejące kominy wentylacyjne, którymi puszczę sporo rur. Nie mam szansy na wyrównanie przepływów długością rur, przepływ będę musiał balansować inaczej.

 

Przewody powietrza planuję o średnicy 75mm, po 5 sztuk nawiewowych i 5 sztuk wywiewnych na piętro.

- Powierzchnia użytkowa piętra to 75m2, z wysokością 2,5m daje to kubaturę 188m3. Tutaj mieszkam, 2 dorosłych, 2 dzieci.

- Parter ma około 83m2, z wysokością 2,4m daje to około 198m3. Tutaj znajduje się gabinet weterynaryjny i pokój starszego dziecka. Pomieszczenie opisane jako kotłownia będzie używane do zamontowania wszystkich urządzeń instalacyjnych (pompa ciepła i zbiornik wody użytkowej). Pomieszczenia na parterze po prawej od gabinetu to pomieszczenia firmowe nie ogrzewane, magazynowe. Nie wymagają ekstra wentylacji.

 

Przy przepływie 2m/s przekroje rur powinny dać wymianę około 110m3 powietrza na godzinę na każdym piętrze (220m3 razem), wydaje mi się wystarczająco, a da się podnieść gdyby zaszła potrzeba (szybszym przepływem).

 

Linią przerywaną na parterze oznaczyłem alternatywną trasę poprowadzenia przewodu do jednego z pokoi.

 

Wszystkie uwagi mile widziane.

 

Zdjęcia projektu (nie udało mi się załadować w jpg, ale udało linki):

Nawiewy w kolorze niebieskim, wywiewy czerwone.

 

https://drive.google.com/file/d/1ROwu1nkdwMhA-4hqN6nWG0F-IbGVBPq4/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1c_UScBy4kO6PfwKvTFxmgjzs4L5153hw/view?usp=sharing

Edytowane przez nogreg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Przewody powietrza planuję o średnicy 75mm, po 5 sztuk nawiewowych i 5 sztuk wywiewnych na piętro.

- Powierzchnia użytkowa piętra to 75m2, z wysokością 2,5m daje to kubaturę 188m3. Tutaj mieszkam, 2 dorosłych, 2 dzieci.

- Parter ma około 83m2, z wysokością 2,4m daje to około 198m3. Tutaj znajduje się gabinet weterynaryjny i pokój starszego dziecka. Pomieszczenie opisane jako kotłownia będzie używane do zamontowania wszystkich urządzeń instalacyjnych (pompa ciepła i zbiornik wody użytkowej). Pomieszczenia na parterze po prawej od gabinetu to pomieszczenia firmowe nie ogrzewane, magazynowe. Nie wymagają ekstra wentylacji.

....

 

5 rur nawiewu na pietro dla 4 pomieszczen. Szału nie ma, wieksza predkosc przepływu, wiekszy opór, wiekszy spręż a tym samym hałas. Zawsze jakis kompromis musi byc, a przesadna oszczednosc moze sie przełozyc na nieoczekiwane efekty. czy nie lepiej zwiekszyc ilosc kanałów obudowując je niz godzic sie na zły dobór. Ja wiem ze takie kostki mają ograniczenia w prowadzeniu kanałow ale tak całkiem bezbolesnie nie da sie tego zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagę. Ilość przewodów zaplanowałem według informacji, że należy zaplanować wymianę powietrza w ilości 0,5-0,7 kubatury na godzinę. Objętość każdego piętra jest poniżej 200m3, wymiana powietrza z prędkością 2m/s da 110m3. Jak pokombinuję, to da radę jeden zestaw nawiew/wywiew na piętrze dorzucić. Tylko w którym miejscu dołożyć nawiew.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...