Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kocioł węglowy z buforem


zbyster

Recommended Posts

No więc tak - po kolei - jak już opisałem w instalacji ze schematu jest tak że może pracowac ona na dwa sposoby -grawitacyjnie i w obiegu wymuszonym. Głównie docelowo ma pracować z buforem i wtedy pompa obiegowa będzie sterowana termostatem pokojowym lub czymkolwiek innym tak aby zasilać dom tylko wtedy gdy potrzeba. Istniejąca tam instalacja nie posiadała żadnych rur bezpieczeństwa ani wznośnych bo i też nie musiała. Z kotła zasuwa tam dwucalowa rura pionowo aż do naczynia wzbiorczego więc robi za wszystkie robotę -odpowietrza i odprowadza nadmiar wody do naczynia. Zamontowanie dodatkowej rury wznośnej na powrocie byłoby dodatkowym zabezpieczeniem kotła na wypadek przypadkowego zamknięcia zaworu odbioru na kotle. Jako że system jest dwubiegowy i zawór na wyjściu z kotła może zostać zamknięty jednocześnie z zaworem na buforze bo się ktos zapomni ta rura odebrałaby wzrost ciśnienia - dodatkowo oczywiście na kotle jest zawór bezpieczeństwa i nawet już przetestowany w czasie napełniania instalacji. Mpm 14 to zasila i będzie jechał głównie na drewnie ale z domieszką węgla dla lepszego dopalania gazów- wszystko dopiero w organizacji.

P.S.

Dzięki za ochłodzenie głowy .

 

Aha a pytanie o niemożność pobierania goracego po drugiej stronie bufora tam gdzie pobiera je instalacja CO było do autora watku bo ani się nie odniósł do tej propozycji ani nie odpowiedział na zapytanie o sens wstawiania tego dziwnego skrótu który sobie upatrzył

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra autor tematu nas olał i nie podaje żadnego info co i jak robi lub mysli zrobić. Jako że temat ma tytuł Kocioł z buforem zapewne zajrzy tu wielu instalujących bufory i nowe kotły to chyba będzie dobre pole do omówienia co i jak nam działa. Gdzieś kolega Samsu odsyłał do prostego schematu kotła z buforem i usiłował zamieścić ale nie wyszło. Wstawie więc to co tam znalazłem

 

INSTALACJA ZBUFOREM.jpg

 

 

I tu podejrzewam że po wygaszeniu kotła pompa CWU będzie mielić wodę raczej przez kocioł niż bufor - to kwestia zapewne oporów hydraulicznych bo dla tej pompy te dwa źródłą są równoległe a więc obieg wody będzie tą nitką która ma mniejsze opory. Dopiero jak pracuje pompa ładująca kocioł obieg ma prawo ładować CWU gorącą wodą - w innym wypadku pompa CO złapie obieg przez zimny kocioł. Woda z wężownicy wtłaczana w powrót pomiędzy pompę a kocioł ma łatwiej tamtędy a tym bardziej iż tam prawdopodobnie przed pompą jest zamontowany zawór zwrotny więc nie ma innego wyjścia niż przez kocioł. Tak więc sądzę że zbudowanie instalacji opartej o ten schemat spowoduje problemy. Można tego uniknąć podpinając powrót z wężownicy do bufora i zgodnie z zaleceniami pana Możdżonka(pozdrawiam) zrobić to w połowie bufora ponieważ woda z powrotu wężownicy nie jest tak zimna jak ta na dole bufora. Tak jak poniżej powinno być dużo lepiej

INSTALACJA ZBUFOREM2.jpg

 

P.S.

Jak nie ma możliwości wpięcia w bufor to powrót wężownicy trzeba dać pomiędzy bufor a pompę ładujacą kocioł

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Chris Zielonka – dzięki serdeczne za podjęcie i rozwijanie tematu – takich ja nas dwóch to na FM-ie za wielu nie ma ale jako trzeci @zbyster konieczny nam nie jest – jego wybór i wola.

 

Osobiście wielokrotnie problem z tym miałem gdy ktoś o bufor na FM-ie pytał a ja go do : Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a i pod opiekuńcze skrzydła @adama_mk odsyłałem mając świadomość tego, że wyszukanie w tak rozległym temacie potrzebnych informacji nie będzie łatwe - będzie trudne ale Forum, to nie tylko bywalcy – Forum to też ci co do Forum się przyłączają i wspólnie z bywalcami Forum tworzą i budują.

Jakoś się nie spotkałem z tym by ktoś problem z którym tu przybył rozwijał i kontynuował – tak jak by się obraził lub problem rozwiązał – dupę w troki zabrał i nic dla Forum po sobie nie pozostawił.

Tak jak słusznie nadmieniłeś o tym : Jako że temat ma tytuł Kocioł z buforem zapewne zajrzy tu wielu instalujących bufory i nowe kotły to chyba będzie dobre pole do omówienia co i jak nam działa.

Z tych też względów będę zmierzał w kierunku takim by wszystko co z tym się wiąże swoje miejsce tu znalazło – liczę na Twe w tym uczestnictwo i wsparcie.

 

Z góry uprzedzam, że suczych synów tępić tu będę – hieny, szakale i sępy dość miejsca na FM-ie mają gdzie se trolla zwalić mogą – jest wiele ogólnych tematów i wolnych więc niech tam swej inwencji twórczej upust dają.

 

Tak dla przykładu podaję – kila lat czekałem na kogoś z kim na FM-ie można by było o „Czystym Spalaniu” pogadać i tą dziedzinę rozwijać oraz kontynuować ale jak zwykle panującym zwyczajem się pojawili tacy co temat rozpiepszyli zamykając go tym samym :

Rozpalanie Ds-a w okresie wiosenno-letnim Jacek M. samsu.pl - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?358088-Rozpalanie-Ds-a-w-okresie-wiosenno-letnim-Jacek-M-samsu-pl-i-Ryni

Na FM-ie w prawdzie mamy z między innymi tym związane dwa tematy ale z nimi jak z „Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła” :

1.) Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego

2.) Ekonomiczne spalanie paliw stałych - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych&highlight=Ekonomiczne+spalanie+paliw+sta%C5%82ych

Z tych też względów uważam, że ten temat będzie dla zainteresowanych dużym ułatwieniem.

 

Tak przy okazji – na szybko – dyskusja ciekawa i rozważenia godna : Pytania o zawór różnicowy - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1027263.html a w tym rzecz ciekawa – gdzie indziej można, to niby dlaczego na FM-ie maiło by być to nie możliwe.

 

Dla nowo przybyłych informacja pomocna – w cytowanych tekstach przy nazwie cytowanego są dwa grociki – wystarczy w nie klikną by się przenieść do miejsca skąd pochodzi cytat.

Edytowane przez samsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ci Samsu za uznanie iż mogę się przydać większemu gronu użytkowników forum, jednak mam spore obawy czy nieść ten kaganek -ponieważ moja wiedza w zasadzie w całości pochodzi z forum a zwłaszcza z tematu pana Adama Możdżonka o buforach. Miałem tę przyjemność że moją instalację poskręcał pan Adam osobiście a ja jak umiałem tak pomagałem i oczywiście dopytywałem co i dlaczego. Jako że po uruchomieniu było jeszcze sporo rzeczy do ogarniecia z obsługą instalacji nadal czytałem to forum i forum o ogrzewaniu-poniżej link

https://forum.info-ogrzewanie.pl

Po zrozumieniu co i jak moja instalacja jest w zasadzie bezobsługowa - rozpalam w kotle wsypuję worek węgla i zapominam na dwa dni.

Na tyle poczułem się pewnie że następną instalację dla córki zbudowałem sam od podstaw. Był to bufor 600l z zanurzonym bojlerem- świetna rzecz zresztą - aż dziw że mało popularna ale to zapewne wina cen. Bufor jest zasilany kotłem zasypowym w większości grawitacyjnie ale odbiór za to tylko wymuszony -bo taki już był zbudowany jak mieszkanie parterowe na gruncie powstawało. Napisałem w większości grawitacyjnie dlatego że od temperatury 80 C uruchamia się jednak pompa obiegowa kotła ponieważ gdy woda na powrocie osiąga okolice 60 -65 C w kotle zaczyna się bulgotanie a chcemy palić ze stałą mocą. Nie ma tam zaworu 3D ochrony powrotu a jedynie pompa na bypasie z zaworem różnicowym piłkowym umieszczonym poziomo - od razu dodam że zawory piłkowe są w stanie działać nie tylko pionowo.W razie braku prądu można nadal ładować bufor wysoko ale ze zmniejszoną od koniec mocą.

Następną instalację zaprojektowałem i wykonałem na prośbę kolegi a schemat pierwszego projektu zamieściłem w temacie o buforach.

W rzeczywistości jednak instalacja została wykonana nieco inaczej ponieważ doszedł tam zawór termostatyczny ochrony powrotu. Nie umieszczam tego schematu tutaj ponieważ instalacja jeszcze nie sprawdzona i nie pokazała czy na pewno wszystko gra. Jest to instalacja typu otwartego i takie serdecznie polecam do budowania wszystkim którzy chcą to robić sami- tu przy zachowaniu podstawowych zasad instalowania rury bezpieczeństwa i wznośnej nie ma ryzyka zniszczenia kotła i zagrożenia wybuchem. Błędy natomiast w funkcjonowaniu skutkować mogą jedynie tym iż jakiś fragment nie będzie funkcjonował co zawsze da sie poprawić.

Błędy popełnione na instalacji ciśnieniowej grożą o wiele większymi problemami stąd polecam budowanie takiej instalacji przez ludzi lub z ludźmi którzy to budują na co dzięń zawodowo. To tyle tytułem wyjaśnienia kim jestem. Sądzę że skoro temat ma ten tytuł to trzeba tu zamieścić jakiś podstawowy schemat poprawnie działającej instalacji kotła z buforem ponieważ jak widać na schemacie np podawanym przez producentów kotłów który omówiłem poprzednio - potrafią być niezłe kwiatki.

Myślę uczynić to w kolejnym wpisie tak aby miało to tytuł dający się wyłuskać przez poszukujących.

Dodam jeszcze że jedną z najważniejszych zasad przy planowaniu swojej instalacji powinno być - CO BY BYŁO GDYBY.-

Czyli wyobraźnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to zajęło ale udało sie zmontować - myślę że poprawny schemat instalacji kotła z buforem. oczywiście jest to wersja najprostsza i wielu forumowiczów ma bardziej skomplikowane instalacje ale tu widac jak podłaczyć kocioł aby pracował i grawitacyjnie i z pompą ochrony powrotu oraz podobnie podłaczony układ CO -tam również o ile instalacja na to pozwala można grzać grawitacyjnie. To ważne wobec straszaków o zanikach prądu. Oczywiście CWU o ile jest w bojlerze wężownica grawitacyjna równiez może dostać podobny bypas jak CO i kocioł .

 

 

 

KOCIOŁ bufor i grawitacja.jpg

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...