Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CWU na prąd, zasobnik bez grzałki


kubus1701

Recommended Posts

Witam,

 

Foto (6kW) działa od połowy kwietnia, licznik od początku kwietnia. Na chwilę obecną (20.09) wskazania liczydeł to:

- pobór: 662kWh;

- generacja: 3711kWh;

 

Tak więc na chwilę obecną, po 5 miesiącach działania, nadwyżka w okolicach 2900 kWh. Liczę, że po pełnym roku, pozostanie mi nadwyżki w okolicy 3000kWh.

 

Chciałbym ogrzewać CWU nadwyżką i mam instalację następującą:

- Zasobnik Vaillant Vih - R 120/6 B (brak podejścia na grzałkę) wpięty pod piec Vaillant EcoTech 146. Posiadam wolną pompkę Evosta2 11/85 SAN R (miała być cyrkulacja, jest niepotrzebna).

 

Podpowiedzcie co wyjdzie najtaniej? Wymiana zbiornika na taki z grzałką? Hydraulik doradzał ewentualnie dodanie pieca elektrycznego na obiegu z zasobnikiem obecnym, tak aby podgrzewał on wodę w bojlerze. Pozostawić opcję przełączenia się na piec gazowy lub elektryczny (gdyby nadwyżki z PV było zbyt mało).

 

Każda pomoc mile widziana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

...

 

Chciałbym ogrzewać CWU nadwyżką i mam instalację następującą:

- Zasobnik Vaillant Vih - R 120/6 B (brak podejścia na grzałkę)

...

Każda pomoc mile widziana

 

Jak każda porada to proszę ;)

W zbiorniku jak widzę na dole jest zawór serwisowy tak? Jaki ma on gwint? Może byłaby możliwość wkręcenia w niego takiego czegoś:

https://allegro.pl/oferta/grzalka-elektryczna-grzejnika-lazienkowego-1200w-b-11413947173?bi_s=ads&bi_m=showitem:active&bi_c=MmZiNWI1ZjMtMzJjZC00YTU4LWFiMjgtYTc5YTc1MWIyNDMzAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=b012beca-4b33-40a8-9d18-7003b1ca6062

GRZALKA-ELEKTRYCZNA-GRZEJNIKA-LAZIENKOWEGO-1200W-b

Koszt pewnie z 200zł z robocizną.

edit:

opisany:

Zawór do opróżniania wykorzystywany przez instalatora podczas konserwacji
Edytowane przez mac_612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że według hydraulika, inny gwint, budowa wewnętrzna zbiornika sprawia, że instalacja jest niemożliwa. Szukam rozwiązania jak najmniejszym kosztem, tak aby jak najszybciej się zwróciło.

 

Instalator twierdził, że piec elektryczny na dodatkowym obiegu wychodzi najtaniej. Oczywiście wchodzi też w grę sprzedaż tego bojlera i kupno nowego. Szukam cały czas nabywcy... którego na chwilę obecną brak.

 

Ewentualnie zakupienie małego zbiornika z grzałką i sprzężenie z obecnym bojlerem tak aby cały czas woda była grzana we dwóch, za pomocą tylko jednego, mniejszego? Ma rację bytu coś takiego w ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że według hydraulika, inny gwint, budowa wewnętrzna zbiornika sprawia, że instalacja jest niemożliwa.

 

Nie za bardzo rozumiem. Chodzi mi o ten króciec:zasobnik.jpg

Ręki sobie nie dam uciąć, ale na moje oko to 1/2cala, czyli tyle ile ma grzałka do drabinki, jak więcej (3/4") to redukcja. Chyba, ze to 3/8" ale wątpie. Wystarczy opróżnić zbiornik, wykręcić ten zaworek i sprawdzić czy ewentualna grzałka nie bedzie kolidować z wężownicą (zajrzeć do środka, przyswiecic latarką, wsadzić dłuższy śrubokręt). Jeśli jest miejsce, to wystarczy kupić grzałkę za mniej jak 200zł i wkręcić w miejsce zaworka. Grzałka jest od razu z termostatem. Taniej chyba się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie da tak jak kolega powyżej proponuje, to jest inna opcja. Można dać po drodze kawałek prostej rurki z trójnikiem i w niego wsadzić grzałkę i wpiąć w obieg.

 

+1

Z tym, że wypadałoby aby wtedy i pompka obiegowa chodziła, gdy grzałka pracuje.

Można też wykorzystać tą pompkę "Evosta2" którą masz i stworzyć mały układ cyrkulacyjny. Czyli np trójnik na króciec cyrkulacji, w prosty odcinek grzałka, a odnogę trójnika pompkę cyrkulacyjną w komplecie z zaworem zwrotnym podłączoną do króćcaa ciepłej wody, lub "pod prąd" do króćca zimnej. Sterowanie proste termostat załącza jednocześnie grzałkę i pompkę. Koszty trochę wyższe jak w opcji z samą grzałką itylko trochę bardziej skomplikowane, ale nie ma obawy o kolizje z węzownicą..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok faktycznie będzie opcją się wpiąć w zawór do spuszczania wody. Tylko powiedzcie mi, grzałka 1200W wystarczy? Tylko taką najmocniejszą znalazłem pod gwint 1/2. Nagrzeje to 120 litrow w jakimś sensownym czasie? Bo mam "tylko" albo "aż" 3000 kWh na to

 

Przecież to zależy od waszego zuzycia ciepłej wody. Od 15'C do 60'C tj około 6kWh Czyli taka grzałka nagrzeje to w około 5h. Ale przez 99% czasu będzie ona na bieżąco uzupełniać straty. Jej moc nie odbiega znacznie od mocy grzałek montowanych w standardowych bojlerach elektrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...