Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wężownica do kominka


zibi2

Recommended Posts

Czy ktoś ma albo przymierzał się do wspomagania podgrzewania cwu zwykłym kominkiem przy pomocy miedzianej wężownicy ?

 

Kominek z płaszczem tylko do cwu to za droga impreza, myślę o prostym układzie 2 rury, wężownica z miedzi, otwarte naczynie wzbiorcze i może pompka, który podgrzeje dodatkowo i przy okazji wodę w bojlerze zasadniczo podgrzewanym prądem.

 

czekam na opinie

 

pozdro

 

PS: proszę o nieumieszczanie opinii typu "po co ci to lepiej grzac gazem albo pompą ciepła"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj wśród postów jakie wysłał niezły - jest hydraulikiem i pisał że takie rozwiązanie - tymczasowo - stosował u swoich klientów (oni chcieli się wprowadzić, gazownia nawaliła - a tu mieszkać i grzać trzeba). Wydaje mi się że tak sprzd miesiąca-dwu był to post. Byłło to w jakimś wątku o kominkach ale nie pamiętam jego nazwy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie rozwiązanie nad moim kominkiem Tarnawa. Jest to 40 m rurki miedzianej skręconej na kształt prostopadłościanu o zaokrąglonych bokach. Rurkę z miękkiej miedzi okracaliśmy wokół czterech okrągłych drewnianych klocków. Umieszczona ona jest nad blaszanym dystrybutorem. Trochę był problem z rozplanowaniem miejsca na przewód kominowy i cztery wyjścia do rozprowadzenia powietrza. Najpierw szukałem specjalnego bojlera z wężownicą do systemów niskotemperaturowych. Były takie przystosowane do systemów solarnych ale bardzo drogie. Poprzestałem więc na zbiorniku Ariston 100l z grzałką elektryczną i dodatkową wężownicą (cena ok 480 zł w 2003 roku). Pompka jest sterowana zwykłym termostatem do bojlerów przy czym końcówka termopary jest umieszczona nad komorą kominka w górnej jej części. Miałem ułatwione zadanie gdyż pomieszczenie gospodarcze znajduje się za ścianą na której jest kominek. Tak więc obieg wody jest włączany gdy temperatura powietrza nad kominkiem rośnie powyżej 60-90 stopni zależnie od ustawień termostatu. Sprzedawca bojlera powiedział mi, że w życiu nie podgrzeję wody zwykłym kominkiem. Ja jednak ufałem swoim "wyliczeniom" że do 40-60 stopni powinienem wodę spokojnie podgrzać. Wydajność systemu jednak przerosła nawet moje oczekiwania. Prze pół dnia woda potrafi podgrzać się na maxa i z kranów leci wrzątek. Zimą więc bojler jest wyłączony z prądu. Spokojnie mógłbym do systemu podłączyć kilka grzejników, ale takowych w domu nie posiadam. Problemem są wyłączenia prądu, które przy rozgrzanym kominku powodują zagotowanie wody, która wylatuje wtedy do słoika przez otwartą rurkę umieszczoną pod sufitem. Od września 2003 przydarzyło się to chyba ze 3 razy. Planuję z czasem małą modernizację systemu aby się jakoś przed tym zabezpieczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galatos, wydaje mi sie że w twoim przypadku przesadzieś z długościa weżownicy. Moim zdaniem jej powierzchnia nie powinna w żadnym wypadku byc wieksza od tej w bojlerze. POza tym najlepiej aby taki układ mógł pracowac grawitacyjnie(niestety czasem trudno to osiagnac - szczególnie w parterowym domu).

Wydaje mi sie ze wężownica nie powinnn abezpośrednio stykac sie z czopuchem bo to moze powodowac zbyt szybke zagotowanie wody. Poza tym nad kominkiem temperatura jest wystarczajaco wysoka aby nagrzać weżownicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki patent jest stosowany od dawna ale ta długość rurki to przesada . Najlepsze efekty daje oparcie rury o wkład i zapewnienie cyrkulacji grawitacyjnej w wypadku awarii pradu . Systemy odzysku ciepa do wody przez ciepłe powitrze z obudowy dają gorszy efekt . Darek B http://www.kominki.xip.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...