Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy folia paroprzep. powinna byc rozcieta na kalenicy?


Recommended Posts

Taka teorie wyluszczyl mi dzisiaj wykonawca docieplenia stropu (ktory jest takze ciesla). Tlumaczyl, ze powinna byc rozcieta aby zapewnic poprawna wentylacje poddasza. U mnie folia nie jest rozcieta i jest laczona na kalenicy tasma do laczenia folii dachowych. Jest to folia wysokoparoprzepuszczalna. Wazna to dla mnie w tej chwili informacja, bo zabieram sie do ocieplania skosow welna mineralna i nie wiem, co zrobic z ta folia w kalenicy. Nad folia sa laty, kontrlaty i blachodachowka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że nie ma potrzeby rozcinania.

Masz przecież folie wysokoparoprzepuszczalną. Poza tym pod samą kalenica będzie trochę pustki. Ocieplasz skosy a pod kalenicą będzie przecież kawałek płaskiego sufitu. Będzie więc pusta przestrzeń czyli sporo powierzchni gdzie między nią a dachem bedzie wysokoparoprzepuszczalna folia.

 

Ja mam poddasze nieużytkowe. Ocieplenie będzie tylko na stropie. Pod kontrłaty dałem folię niskoparoprzepuszczalną bez żadnego rozcinania na kalenicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to rozcięcie bardzo się przydało, gdy nie miałem skończonego sufitu (drewniany na dolnym pasie wiązarów kratowych - była już wełna na rusztowaniu, a nie było płyt g-k), a wytynkowano mi dom w zimie tynkim gipsowym. Wtedy cała folia dachowa wprost spływała wilgocią i wątpię czy folia paroprzepuszczalan by to odprowadziła

hej - Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadą parę lat temu było, że przy zastosowaniu folii wysokoparoprzepuszczalnych (ponad 1000g...) nie robiło się rozcięcia, natomiast stosując folię o niskiej paroprzepuszczalości (150-300) stosowało się szczeline wentylacyjną w kalenicy. Nic się raczej nie zmieniło pod tym względem. Jeśli zastosujesz szczelinę przy folii o wysokiej paroprzepuszczalności to na pewno nie pogorszy to warunków wentylowania połaci dachowej. Natomiast ocena ryzyka wpadnięcia kilku kropel wody przez kalenicę przy silnej ulewie i silnym wietrze należy do Ciebie. Na pewno trochę racj ma twój fachowiec, że z czasem parametry folii tylko spadają (starzenie materiału).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...