Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie mieszane podłogowka + grzejniki


qubek110

Recommended Posts

Witam

 

Mam instalowany piec MPM + bufor i szukam jakiegos sprawdzonego/sensownego rozwiazania na sterowanie grzejnikami i podłogowką.

 

Uklad pomieszcen i ogrzewania jak na foto:

ogrzewanie..jpg

 

czerowne grzejniki - 4szt

niebieskie podłogowka 2 pętle (parter, pół piętro) 28m2

 

Teraz pytanie jak sensownie sterowac podłogowka i grzejnikami?

 

Dac zawory 3d z silownikami czy wystarcza zawory 3d termostatyczne. ( instalator twierdzie ze zawor termostatyczny na podłogowce stanie po 2-3 latach, zakamieni sie czy cos w tym stylu??)

 

Sterownik pokojowy planuje w salonie gdzie bedzie sie mieszalo powietrze z grzejnika i podłogowki.

 

Moj pomysł na sterowanie: grzejniki, zawor 3d termostyczny ustawiam przykladowo na 50' i sterownik wł./wył. pompe aby utrzymac zadana temp.

 

podłogowka: zawor 3d termostatyczny ust. np. na 30" i teraz czy pompa musi chodzic caly czas czy mozna ustawic w sterowniku wł./wył. cykliczne po wygrzaniu podłogi np. 1godz grzeje/ 30min. przerwy. W pol godz podłoga nie wystygnie na tyle zeby w godzine sie znowy nie nagrzala.

 

Podłogowka jest tak na prawde w pomieszczeniach przechodnich nie przebywa tam sie caly dzien jak np. salon

 

Lubie proste instalacje w ktorych nie ma co sie za bardzo popsuc.

Jak z zywotnoscia pompy ktora miała by byc wł./wył. przez termostat pokojowy?

 

Moze pomozecie cos wymyslic lub podpowiecie jak macie u siebie to rozwiązane

Edytowane przez qubek110
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z kotłem nie ma problemu, ma ochrone powrotu 60'.

Kocial nagrzewa bufor w ok.5 godz i konczy swoja prace.

 

Chodzi mi o to jak sensownie wykorzystac ta wode do grzania budynku, czy termostat pokojowy i zawory termostatyczne 3d, czy da sie komfortowo tym sterowac na zasadzie wł./wył pompy przez sterownik.

Czy zarowy 3d z silownikami i bardziej zaawansowana elektronika, drozsze podzespoly i wiecej elementow ukladanki zeby skompletowac calosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego pytasz?
Na Info widziałem zdjęcie bufora w którym zegar pokazywał 110*C – przy naczynku przeponowym i że może ten zegar trochę więcej pokazywał niż w istocie było ale tak czy inaczej zostawić w kotle tyle energii by poszła w komin i na kotłownię - trochę szkoda - zwłaszcza w okresie przejściowym - jak tylko z niego starczyło by podgrzać chatę.

Do tego co nie którzy głośno myślą o tym, by instalacje z buforem tak robić aby najpierw kocioł z energii opróżnić i jak kocioł będzie już pusty, to dopiero wtedy z bufora energię ciągnąć.

Rzadko ale czasami trafia się ktoś z zapytaniem o instalację z buforem – mamy na FM-ie temat o buforach ale sprawdzonych w boju instalacji nigdy dość i zawsze może wypłynąć coś nowego. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez ciekawy pomysl zeby maksymalnie wykorzystac wytworzone ciepło - jestem "ZA" takimi rozwiazaniami.

Niestety u nas malo popularne te bufory bo telewizory tylko o Pompach Ciepla gadaja i ludzi nic innego nie interesuje. Instalatorow z wiedza tez malo.

Rok temu jak szukalem info o buforach to nikt nie chcial ze mna o tym gadac hahah tylko pompy ciepla, czlowieku drewnem chcesz palic, czlowieku w jakich czasach ty zyjesz itd :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez ciekawy pomysl zeby maksymalnie wykorzystac wytworzone ciepło - jestem "ZA" takimi rozwiazaniami. - Z technicznego punktu widzenia problem żaden ale nie wim co na to sucze syny od antysmogowych i od produkcji utylizatorów opału by powiedziały na to gdyby się tego w kotłowni dopatrzyli.

Niestety u nas malo popularne te bufory bo telewizory tylko o Pompach Ciepla gadaja i ludzi nic innego nie interesuje. - Nie telewizory tylko zaś ci sami – że też zarazy jakiej na nich nie ma.

Instalatorow z wiedza tez malo. - No nie przesadzaj – na FM-ie w temacie buforów : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a i nowych ciągle przybywa.

Rok temu jak szukalem info o buforach to nikt nie chcial ze mna o tym gadac hahah tylko pompy ciepla, czlowieku drewnem chcesz palic, czlowieku w jakich czasach ty zyjesz itd – Temat mi znany : NIE dla kominów; NIE dla spalania paliw stałych i NIE dla spalania paliw kopalnych - ciekawe czy C19 co z tej hołoty wytłuk czy tylko po rozwolnieniu szokiem wywołanym suszą dupska, by zaś od nowa pieśń zielonego ładu intonować.

Miałem tu na FM-ie spięcie z suczym synem który poszukującemu kotła do spalania drewna – bo las miał – chciał go przekonać by las sprzedał i PC sobie zainstalował.

To że szukałeś i nikt gadać z Tobą nie chciał o tym – no nie wiem czy to brak szczęścia czy po prostu odwagi Ci brakło by bić się o to.

Edytowane przez samsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol lapie temp 70' pompa zaczyna nabijac bufor i od razu cieplo idzre tez na podlogowke i grzejniki, gdy bufor bedzie nagrzany, w piecu sie wypali temp. spadnie do 60' wylacza sie pompa i kociol czeka do nast palenia. A dlaczego pytasz?

Opisz lub pokaż schemat instalacji przy kotle.

 

PS.

Z opisu wynika że kocioł zabiera gorącą wodę z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu jak szukalem info o buforach to nikt nie chcial ze mna o tym gadac hahah tylko pompy ciepla, czlowieku drewnem chcesz palic, czlowieku w jakich czasach ty zyjesz itd

Pompa gruntowa jak najbardziej - wydajesz raz i masz "spokój" na 30 lat. Jeśli nie masz tyle kasy lub mieszkanie nie jest przystosowane do takiego rozwiązania kocioł na drewno z buforem jest po pompie ciepła najlepszym rozwiązaniem. Bilans plusów i minusów dostosowany do naszego życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z moją instalacją - jest zrobiona i sterowana jak w centrum NASA.
Ciemną stronę mocy badam i dlaczego mam sobie dać z tym spokój - może powiesz dlaczego ten schemat : https://mpm-kotly.pl/assets/media/instrukcja-obslugi-kotla-mpm-ds-wood-10-kw.pdf jest tak zrypany i jak z kotła wyciągnąć tak jak tu powiedziane zostało oraz co odłączy kocioł jak przestanie bufor ładować jak i co będzie z warunkami gwarancyjnymi jeśli instalacja z bajpasem bufora zrobiona będzie - tego jak bajpas mieć będzie, to czy dalej mpm w 5-tej klasie będzie. Edytowane przez samsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z branży jesteś

Z jakiej branży? - samouk, domator jestem.

jak i co będzie z warunkami gwarancyjnymi jeśli instalacja z bajpasem bufora zrobiona będzie

Bufor do gwarancji nic nie ma.

tego jak bajpas mieć będzie, to czy dalej mpm w 5-tej klasie będzie

Bynajmniej ja w opisach DTR-ki kotłów nie widzę by kocioł musiał być w jakiś specjalny sposób zespawany na amen z buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor do gwarancji nic nie ma.
Znaczy się że ten i temu podobne bez buforów chodzić sobie mogą, bo naklejone jest na nich, że 5-tą klasę posiadają - tak ?

Bynajmniej ja w opisach DTR-ki kotłów nie widzę by kocioł musiał być w jakiś specjalny sposób zespawany na amen z buforem..
To, że bufor mu nie potrzeby, to już chyba wiem tylko po co w DTR-ce instalacja z buforem jest ?

Do tego w karcie gwarancyjnej jak nic jest, że jeśli kocioł nie zostanie podłączony zgodnie z zaleceniami z DTR-ki, to w razie awarii kotła z gwarancji nici - tak czy nie ?

W antysmogowych jasno jest o tym, że zasypowy 5-tej klasy jest jak taką klasę ma ale z buforem a tu, że mpm - jak sobie chce - tak czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz lub pokaż schemat instalacji przy kotle.

 

PS.

Z opisu wynika że kocioł zabiera gorącą wodę z bufora.

 

Tak obecnie wyglada instalacja

http://foto-hosting.pl/img/55/ec/9f/55ec9f8213823f3c448899284d8780b92912c4a9.jpeg

 

Co do rury do naczynia to chyba powinno byc jak na rysunku - przerywana kreska, mam racje? Bo w tej chwili hydraulik chce podlaczyc do powrotu podlogowki (zaznaczone na zdjeciu)- wtedy para przy zagotowaniu musi przejsc przez caly uklad i cos po drodze moze walnac- zgadza sie?

Drugie pytanie czy przy podlaczeniu rury bezpieczenstwa jak na rysunku pompa nie bedzie pchala goracej wody do naczynia- czy tak ma byc?

I ostatnie, czy przy takim podlaczeniu woda z bufora nie bedzie sie cofac do kotła?

Edytowane przez qubek110
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż -@Dunia zajmnięty acz może odpowiedzi na pytania unika, to może co ja w tym czasie.

 

Zacznijmy od tego :

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/36387-kocio%C5%82-mpm-ds-wood/?do=findComment&comment=604481

167190189_Zrzutekranu2022-01-03175159.png.a179589add4cd6df32eb17741f5c1e7d.png https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/22118-mpm-ds-z-palnikiem-pelletowym-warto/#elControls_271260_menu

post-34500-0-81134200-1478452198_thumb.png Jest przepis który warunkuje jak rura do naczynka powinna iść – tak jak majster chce zrobić – to zrobisz to tylko na swoją odpowiedzialność i faktycznie jak kocioł zacznie wodę gotować to do póki temperatura mu nie spadnie z powodu wypalającego się paliwa – będzie wodę z parą z instalacji wywalał.

 

Tu nadmienić warto, że w tym układzie, by wodę zagotować, to by trza się dobrze uprzeć - przy tym nie ma zagrożenia wzrostu w instalacji ciśnienia, bo nie ma nic co by mogło do tego doprowadzić ale tak czy inaczej jest z tym tak jak jest !

 

Pompa pracuje w jednym środowisku – z tego środowiska wodę pobiera i do tego środowiska ją pompuje – to niby jak ma ją do naczynka przepompować?

 

Rysunek w miarę wiernie przedstawia układ połączeń w kotłowni ?

1.) CWU jest z buforem połączona równolegle ot tak sobie jak to widać ?

2.) Masz w tej instalacji jakieś zawory by nimi ręcznie tym sterować ?

3.) Te : „ZZ” i ‘ZK” - co to jest u ciebie ?

4.) Żadnych zaworów zwrotnych w tej instalacji nie masz ?

5.) Instalację w kotłowni w czym masz zrobioną : stal/plastik czy miedzi może ?

6.) Sam ewentualnie był byś w stanie coś w tej instalacji przerobić czy tylko twój majster by mógłby co zrobić ?

7.) Te rury od zasilania z kotła, to na co Ci je tak wykombinował czy na twe polecenie tak zrobił ?

8.) Układ zastanawiający – jak to ma działać i dlaczego tak a nie inaczej zostało, to w ten sposób zrobione ?

9.) Jakie przekroje rur dałeś od kotła i tak po kolei ?

 

Do tego sobie popatrz : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?379099-kocio%C5%82-w%C4%99glowy-z-buforem a znajdziesz w tym i o rurze do naczynka.

 

To niech sobie będzie w koszyczku tematu tego : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?380273-Piec-Pleszew-Mistal-10kw

 

Jeszcze na coś takiego wpadłem : https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/23790-ocena-schematu-kocio%C5%82-na-pellet/

Edytowane przez samsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...