Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła + Kocioł Junkers


zip20

Recommended Posts

Posiadam instalacje ogrzewania podłogowego na parterze (zawór mieszający ) oraz grzejniki na piętrze- całością obecnie steruje kocioł junkers 14kw + (dwa moduły mm100)

Całość obecnie jest na krzywej grzewczej, podłogówka jak i grzejniki spokojnie pracują do -2C na zewnątrz z wodą do 35C (pompa ciepła pracowała by na temperaturze do 35C)

 

 

Planuje do kotła gazowego podłączyć pompę ciepła Panasonica. Problem polega na tym ze domyślnie wszystkie zawory i pompy musiałbym przepiać do pompy ciepła i to ona sterowała by całością instalacji i w razie spadku temperatury poniżej zadanej uruchamiała by i sterowała kotłem gazowym sygnałem 0-10V

 

 

Jednak boje się przerw w dostawie prądu bo wtedy żaden z systemów nie badzie działał, gdybym chciał awaryjnie opalić kocioł gazowy na zasilaniu awaryjnym będzie to bardzo kłopotliwe z przepinaniem wszystkich przewodów i rozwaleniem wszystkiego.

 

Myślę nad takim rozwianiu.

Jak temperatury będą do -2C pozostawię prace pompy a jak poniżej, uruchomię kocioł kondensacyjny ręcznie. (przełączę prace z pompy na kocioł )

 

Jak rozwiązać przepinanie 2 pomp i siłownika zaworu 3d raz do pompy ciepła a raz do kotła ?

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam założoną instalacje fotowoltaiczną i nie mam co zrobić z nadmiarem energii w magazynie, obecnie zjadam ten prąd grzałką 2KW +2KW ( przy mniejszym zapotrzebowaniu odpalam jedną, przy większym drugą ) zamontowaną w sprzęgle hydraulicznym ale wydaje mi się to mało efektywne.

 

 

Obecnie zrobiłem to sobie samemu na tej grzałce w sprzęgle działa to tak

Wyjąłem zworkę od termostatu on/off w kotle gazowym, kocioł przestał grzać (gazem), obecnie steruje temperaturą w domu ale z energii z grzałki tz jeśli jest za gorąco to skręca zawór 3d a na piętrze wyłącza pompy, wtedy sprzęgło zaczyna nabierać temperatury i termostat odłącza grzałkę i tak sobie to działa całkiem sprawnie bez obsługowo.

 

Jak grzałka nie daje rady to (wkładam zworkę) kocioł startuje (grzeje) dodatkowo wspomagam go grzałką lub nie.

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz grzać osobno kotłem lub pompą ? (pewnie masz jeden obieg bez dodatkowych zaworów mieszających) wtedy nie ma problemu

 

Po co taka duża pompa ciepła, jeśli masz gaz to nie lepiej było ci iść w mniejszą żeby tak nie taktowała w ciepłe dni, a te kilka dni mrozów odpalić gaz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz grzać osobno kotłem lub pompą ? (pewnie masz jeden obieg bez dodatkowych zaworów mieszających) wtedy nie ma problemu

 

Po co taka duża pompa ciepła, jeśli masz gaz to nie lepiej było ci iść w mniejszą żeby tak nie taktowała w ciepłe dni, a te kilka dni mrozów odpalić gaz ?

 

Mam tylko grzejniki i mogę grzać osobno, jeden obieg - Junkers oraz PC są obok siebie.

 

PC w ciepłe dni nie taktuje, może spaść z mocą poniżej 300 W.

Gaz jest w rezerwie na ciężkie czasy lub awarię PC.

 

Trochę się znam na tych rzeczach, prawie wszystko zmontowałem samodzielnie więc cała inwestycja nie pochłonęła "oszczędności życia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również będę montował samodzielnie (monoblok ), ale obecny układ CO mam mieszany (grzejniki + podłoga) dlatego w układzie są 2 pompy+ siłownik zaworu 3D

 

Ostatecznie odszedłem do wniosku że pompy CO i zawór 3d będę przełączał przełącznikiem 1-0-2 lub zastosuje przekaźniki jak będę potrzebował to jednym ruchem przełączę wszystko miedzy kotłem a pompą ciepła.

 

Bedzie to działało tak ze pompa będzie sterowała całością instalacji, kiedy temperatura spadanie poniżej ustawionej granicy w sterowniku pompy będzie załączał się kocioł gazowy jako dodatkowe źródło ciepła ale pompa nadal będzie sterować instalacją (co do sterowania kotłem, pompa podaje napięcie w zakresie od 0-10 do kotła, do junkersa jest moduł właśnie na ten zakres napięcia )

Nie wiem tylko jak zachowa się kocioł jak będzie bez pomp i zaworu 3d wysterowany napięciem od 0-10 mam nadzieje ze to taki tryb nadrzędny i po prostu grzeje.

 

W razie braku prądu( odpale UPS), tym przełącznikiem przepnę wszystko ponownie do kotła i kocioł będzie grzał swoją krzywą na zasilaniu UPS

 

W takim układzie mam system który współgra ze sobą albo dwa niezależne

 

dobrze kombinuje ?

 

Co do hydrauliki to będę wpinał wszystko w sprzęgło (równolegle) i dodatkowo beforek na zasilaniu pompy szeregowo.

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam PV, "gaz z rury", oraz PC . Zakładane w kolejności jak w poprzednim zdaniu.

 

Obecnie używam tylko pompy ciepła do grzania domu i c.w.u. gdyż prądu z PV starcza na wszystko. Opłaty stałe za gaz to około 100 złotych na rok, więc nie jest zbyt dużo.

 

Oj widzę że jest tu kilka mieszanych instalacji

a kolega to ma prawie identyczny zestaw , u mnie stoi Daikin 8 + 7 kWp z kotłem 21kW gazowym

instalowane w odwrotnej kolejności niż pisane .

Czekam jeszcze na płytę sterującą PC / piec ale jakoś cisza podobno problemy z elektroniką choć zamowienie złożone w lipcu , piec gazowy jeszcze nie uruchomiony .

Na razie grzeje PC i jest dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2021 roku zakręciłem zawór gazowy w skrzynce na zewnątrz i jak na razie nie ma potrzeby go otwierać. Jeśli przyjdą "trzaskające mrozy" to kto wie - może skorzystam z Junkersa.

W ubiegłym sezonie grzewczym pracowała PC 6 kW na freonie R410 (też Daikin). Nie pamiętam ile razy (nie więcej jak 10) włączałem jedną lub drugą klimatyzację.

 

Obecna PC przy temperaturze zewnętrznej -20 st.C z samej sprężarki daje ponad 6 kW. Hydrobox oprócz zbiornika 230 litrów na ciepłą wodę w środku ma 2 osobne wyjścia do grzania domu: jedno na podłogówkę, drugie na grzejniki. Zawory przełączająco-mieszające oraz pompy obiegowe są w środku.

 

Mimo że jest to model z którym nie miałem do czynienia to bez pomocy instalatora skonfigurowałem wszystko tak, że pracuje zgodnie z moimi potrzebami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej mniejsza pompa żeby nie taktowała w cieplejsze dni a w konkretne mrozy (których u nas jest kilka dni w roku) wspomagać się kotłem gazowym.

Ja właśnie stoję przed dylematem czy kupić Panasonica 5KW który może dogrzać do w moim przypadku -5 (uwzględniając zyski bytowe oraz bez grzania CWU w tym czasie) albo iść w 7KW które może grzać do ponad -8C razem z CWU

 

nie wiem co robić 5KW czy 7KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej mniejsza pompa żeby nie taktowała w cieplejsze dni a w konkretne mrozy (których u nas jest kilka dni w roku) wspomagać się kotłem gazowym.

Ja właśnie stoję przed dylematem czy kupić Panasonica 5KW który może dogrzać do w moim przypadku -5 (uwzględniając zyski bytowe oraz bez grzania CWU w tym czasie) albo iść w 7KW które może grzać do ponad -8C razem z CWU

 

nie wiem co robić 5KW czy 7KW

 

Pozostał bym przy pompie 6 kW zwłaszcza że dodatkowo dokupiłem w ubiegłym roku styropian na dom i mam obecnie 23 cm warstwę.

 

Ale jak się nadarzyła za "dobre pieniądze" nowa jednostka zewnętrzna 8 kW na czynnik R32 (6 kW z 2018 roku była na R410A) to nie mogłem się powstrzymać ją kupiłem. Planowałem że wymienię j. zewnętrzną na nowszą w lecie tego roku pozostawiając hydrobox wiszący na ścianie.

Jednak w maju kupiłem hydrobox dedykowany do j. zewnętrznej 8 kW - na dodatek zespolony z zbiornikiem c.w.u. 230 litrów firmy Daikin.

 

Pompa ciepła na czynniku R32 jest wydajniejsza od PC na R410A, zwłaszcza w temperaturach -15 st i niższych.

 

Jeśli kupisz pompę 7 kW a nie 5 kW, zwłaszcza jeśli ta mocniejsza znacząco nie będzie droższa będziesz miał większą możliwość wyboru kiedy czym lepiej grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda dostępność Daikin 4kw monoblok ?

Jak obsługa dwóch obiegów grzewczych (grzejniki, podłogówka) ?

Da się połączyć kocioł z pompą ?

Daikin 4KW z tego co widzę na wykresie spokojnie do -8C w mojej sytuacji

 

ile taki zestaw by kosztował co dodatkowo do monobloka bym potrzebował

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daikin ma w wersji split 4,6,8 kW. Wiem że starsze modele (na R410A) były produkowane również w zestawach fabrycznych jako hybrydowe z kotłem gazowym.

Firma jako jedna z pierwszych (od 2018 r.) przeszła na R32 to rozpoznaj co mają w aktualnej ofercie.

Cen nie znam, ale z pewnością nie należą do najniższych.

Na tym portalu znalazłem "klasyczny" zestaw (bez gazu):

https://allegro.pl/oferta/daikin-altherma-3-bluevolution-6kw-180l-z-montazem-11571716801?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrzewanie_pla_pmax&ev_campaign_id=17303547827&network=x&placement=&test=pmax&category=heating&gclid=EAIaIQobChMIuKrZla_Z-wIVHkWRBR3tug8lEAQYASABEgIfb_D_BwE

 

Tu link do hybryd:

https://www.daikin.pl/pl_pl/grupy-produktow/hybrydowa-pompa-ciepla.html?gclid=EAIaIQobChMIuKrZla_Z-wIVHkWRBR3tug8lEAAYASAAEgKZq_D_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...