Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grunt do farb lateksowych użyty błędnie do zagruntowania pod tynk silikonowy!


Recommended Posts

Partacze, którzy niestety wykonują u mnie elewację pomylili się i zamiast gruntu pod tynk silikonowy pomalowali mi pół domu gruntem pod farby ceramiczne i lateksowe Magnat.

 

Czym to grozi?

Jak usunąć taki grunt pod farby wewnętrzne skutecznie i jak najmniej uszkadzając styropian, siatkę i klej poniżej? Póki co kazałem im ścierać go papierem ściernym lub szlifierką, ale nie wiem, ile uda się faktycznie usunąć tą metodą grunt?

 

Najchętniej kazałbym im zeszlifować to do czystego kleju do siatki, uzupełnić i wyrównać ubytki świeżym klejem, a potem zagruntować ponownie poprawnym środkiem. Jeśli nie uda się zejść tak głęboko, czym ponownie zagruntować warstwę kleju do siatki nadal częściowo zagruntowaną pod farby ścienne do wewnątrz? I jak będzie się na czymś takim trzymał tynk silikonowy potem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli producent obu gruntów jest w miarę markowy to powinien mieć opracowane obszerne KT produktów to można by porównać własności fizyko-chem.

Być może wystarczy całość zagruntować tym właściwym.

Tarcie czy zdzieranie warstwy klejowej jak i później jej uzupełnianie jest bez sensu w tej chwili. Będzie trudne o ile wręcz niemożliwe wyprowadzenie tak samo równej płaszczyzny jak jest obecnie. Żaden tynk cienkowarstwowy nie zakryje takich poprawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z doradcami technicznymi zarówno Magnat, jak i producenta tynku Kreisel.

 

Jedni i drudzy mówią jasno: szlifować, by usunąć, a potem zagruntować poprawnie.

 

Kreisel nie radzi jako półśrodek dodatkowego gruntu głębokopenetrującego, bo mówi, że on i tak raczej przez Magnat nie przejdzie, a w efekcie by była jeszcze jedna warstwa do odwarstwienia. Można by użyć gruntu głębokopenetrującego jedynie, gdyby po szlifowaniu była bardzo sypka powierzchnia kleju do siatki. Generalnie Kreisel mówi, by szlifować i zagruntować poprawnie.

 

Magnat też potwierdza, że trzeba usunąć, bo to farba nie do temperatur i wilgotności zewnętrznej, i tynku nie utrzyma. Poza tym potwierdzają, że grunt głębokopenetrujący ich produktu nie przekroczy, jest to dyspersja wodna i nie ma możliwości usunięcia jej w sposób chemiczny. Stąd zdaniem Magnatu również jedyna opcja to szlifowanie.

 

Doradca techniczny Magnat pierw myślał, że zastosowano Magnat Grunt przed farbą elewacyjną i już wtedy kazał bezwzględnie zeszlifować. Jak usłyszał, że to pod tynk, to powiedział, że to już w ogóle nie ma dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...