Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszczalnia przydomowa + szczelny zbiornik zamiast rozsączania


mart3112

Recommended Posts

Dzień dobry,

planowałem zainstalować u siebie na działce oczyszczalnie przydomową Wobet ZBS-5c z rozsączeniem. W tym celu zgłosiłem budowę do urzędu, ale niestety z powodu braku sieci wodociągowej na sąsiednich działkach urząd nałożył obowiązek złożenia pozwolenia na budowę. Niestety pozwolenie na budowę generuje dodatkowe ok. 2000zł kosztów oraz dalszą niepewność możliwości budowy. W tej sytuacji sama Pani w urzędzie zasugerowała zgłodzenie budowy oczyszczalni ze szczelnym zbiornikiem.

 

Budowa oczyszczalni ze szczelnym zbiornikiem wydaje się być mało sensowna, ale może ktoś był w podobnej sytuacji i tak zrobił? Z tego co się orientuję przefiltrowaną wodą mogę podlewać ogródek? Ewentualnie może ktoś zna inne rozwiązanie problemu? :)

Edytowane przez mart3112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że w okresie świątecznym jest mało czasu na jakieś podpowiedzi, ale może ja coś tu dodam, o ile nie odejmę :) :)

 

Budowa oczyszczalni z szambem jest bez sensu, bo tracisz główną korzyść z tego, że odpływa do gruntu, a Ty się o to nie martwisz :( . Latem można coś kombinować z podlewanie, ale bez entuzjazmu, a zimą nic i tylko wywozisz, więc kiepsko to widzę. Czasem lepiej kupić szambo 9-10m3 i mieć to z głowy :)

 

Jednak ja lubię kombinowanie i trzeba zawsze się na tym zastanowić. Na wstępie od razu zaznaczę, że szambo musi mieć alarm, na przykład pływak, który Ci przypomni o wybieraniu, bo inaczej, gdy się przepełni, może też podnieść się poziom wody w oczyszczalni. Będzie to mogło pogorszyć działanie.

 

Latem, gdy można coś podlać, to na pewno nie ogródek warzywny bo nie jest to czysta woda. Na pewno zrobiłbym to w sposób automatyczny i łatwiej byłoby mieć pompę w zbiorniku lub w oczyszczalni, która by to robiła. Nie mówię tu o jakimś zraszaniu, tylko o płytko wkopanej rurze rozsączającej, która ścieki oczyszczone podprowadzi w pobliże korzeni drew i krzewów.

 

Jak ZBS-5C to dwupłaszcz i za tym też dwupłąszczowe szambo z 5m3. Chyba takie jest największe dla takiej samej średnicy jak 5C ?

Edytowane przez WojtekINST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. rzeczywiście okres świąteczny nie sprzyja pytaniom :) ZBS-5C wybrałem z powodu możliwych wyższych poziomów wód gruntowych. Właśnie też powoli zacząłem się zastanawiać, czy nie prościej byłoby zrobić szambo.

 

Wojtek spotkałeś się wcześniej z sytuacją, że starostwo nałożyło obowiązek pozwolenia na budowę oczyszczalni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pozwolenie na budowę było wymagane, gdy dom był w budowie, a Ty chciałeś zmienić z szambo na oczyszczalnię. Nie mam aktualnych informacji, dlatego piszę, że było :) . Podobno nie wszędzie tak jest ?

Teraz zaś słyszałem, że jak nie ma wodociągu to jest wymagane pozwolenie na budowę, aby określić czy odległości są spełnione dla studni z wodą pitną dla działek w okolicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
W moim przypadku jest kwestia zmiany w trakcie budowy oraz braku wodociągu. Mimo motywacji do zmiany z mojej strony, raczej pozostanę przy szambie do czasu wykonania wodociągu. Wolę już wykonać szambo, które kosztuje trochę więcej od kosztu samego projektu, a może w najbliższym czasie powstanie kanalizacja. Dzięki za pomoc i odp. Wojtek :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...