Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

viessmann vitodens 050 Zawór elektryczny i Nest termostat


Mtt

Recommended Posts

Witam

W przyszłym tygodniu chciałbym podlaczyc podłogówkę która jest już gotowa u mnie na pietrze, teraz będę miał grzejniki na dole i termostat Nest oraz drugą strefę na podłogówkę z oddzielnym termostatem na pietrze .

Na tą chwile jest podłączony Nest E poprzez opentherm do kotła Viessmann Vitodens 050 . Teraz z racji tego ze będę potrzebował obsługę zaworu elektrycznego muszę zrezygnować z tego protokołu i podłączyć się poprzez 230v aby mieć możliwość sterownia zaworem .

Jak otworzyłem piec to nie bardzo widzę gdzie mam się wpiąć ? Sprawdziłem instrukcje obsługi i tez brak jasnej informacji .

Z pieca mam kostkę z 4 kablami

1- OT+

2- OT-

3 i 4 są do podłączenia sensora pogodowego .

Teraz nie wiem za bardzo jak się podłączyć do tego z tym zaworem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może cos więcej info, bo generalnie z tego co piszesz nie za bardzo wynika co tam masz. Co to za termostat i zawór? Jak kocioł ma być sterowany?

Patrząc na instrukcje np od Vitodens 050 W B0KA,B0HA,B0PK(czy to ten?) może masz jakieś podłączenia pod komunikacje Opentherm i sensora temp zew wyprowadzone na zew kotla. Wew w sterowniku głębiej gdzieś jest wtyczka 96 do podłączenia regulatorów on/off (rożnego rodzaju) z oznaczeniami N; 1; L (X22), gdzie N i L są wyprowadzone z zasilania kotła 230VAC, ale nie wiadomo co ty chcesz podłączyć. Radziłbym raczej nie podłączać nic na pałę, bo możesz cos zjarac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za odpowiedz .

Piec to BPJD domyślnie z tego co widzę w instrukcji to piec nie ma wyjścia On/Off 230v .

Próbuje znaleźć jakiś sposób aby termostat nest podał sygnał do swojego heat link i on otworzył zawór elektryczny ( zawór 5kabli ) i włączył piec . Nastepnie po rządaniu wyłączenie zamknął zawór i wyłączył piec . Na tą chwile nie mam żadnego timera ani zegara przy piecu.

 

Zdjęcia - photos.app.goo.gl/HL8kcJU1GgjQmtrS7

Termostat- myboiler.com/nest-thermostat-e/

EBF7B32E-6DF7-4B0F-AD4D-75691F18369E.jpg447EBBFC-4B13-49AE-BD49-B00340112EBD.jpg

AD255D34-DBAF-40DB-B094-D24B4ECA52EE.jpg8E1CA3EC-10C8-4AA1-8921-60AE73FCD696.jpg

Edytowane przez M@tt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, już mniej więcej kumam o co ci chodzi. Masz termostat Nest który składa się z jakiejś stacji zew z sensorem i tego Heat Link plus zawór tzw. strefowy "zmotoryzowany" dwuprzylaczeniowy i kocioł. Teraz chcesz żeby Nest ze stacji wysyłał sygnał zapotrzebowania na ciepło do kotła i jednocześnie otwierał zawór.

 

Czy to jest instrukcja do tego Nest'a?

 

https://nest.com/support/images/misc-nest-thermostat-eu/gen3-install/3rd-gen-Nest-Learning-Thermostat-Install-Guide-UK.pdf

 

Jezeli chodzi o zawor to przewody najprawdopodobniej to:

 

zielono-zolty - uziemienie

niebieski - neutralny N silnika el. zaworu

brązowy - zasilający L silnika el. zaworu

szary - jeden koniec dodatkowego styku zaworu

pomarańczowy - drugi koniec dodatkowego styku zaworu

 

Dobrze by było żebyś to potwierdził z instrukcja zaworu.

 

Zawór jak dostaje zasilanie na przewodach niebieskim i brązowym zaczyna się otwierać i po osiągnieciu skrajnie otwartej pozycji zwiera styk dodatkowy pomiędzy przewodami szarym i pomarańczowym

 

Moim zdaniem najprościej to komunikacje pomiędzy kotłem a HeatLink powinieneś zrobić po OpenTherm - OT+ i OT- z kotła podłączyć do OT1 i OT2 w HeatLink'u (możliwość pomylenia polaryzacji). Stacja Nest poprzez Heat Link będzie miała wtedy możliwość wysyłania sygnału do kotła o zapotrzebowaniu na ciepło.

W HeatLink masz dwa przekaźniki - jeden na centralne ogrzewania a drugi na wodę.

Jeżeli ta instrukcja z pierwszego linka jest właściwa, to styk do kontroli CO jest podłączony pod terminale 1- 2 - 3, a styk do kontroli CWU 4 - 5 - 6

Styk przekaźnika CO :

1 - NC - normalnie zamknięty

2 - COM - wspólny

3 - NO - normalnie otwarty

Jeżeli termostat Nest wyśle sygnał o zapotrzebowaniu na ciepło do kotła po OT to jednocześnie powinien przełączyć styk dla CO ( rozewrze terminale 1 i 2 i zewrze terminale 2 i 3). Jak skończy się zapotrzebowanie to styk wróci do stanu początkowego.

 

Wiec żeby ten zawór zadziałał musisz:

- podłączyć zasilanie (obojętnie czy z kotła czy zew) do zacisków N i L Heatlinka (do N przewód neutralny, do L przewód z zasilaniem)

- w Heat Linku terminal L zmostkować z terminalem 2 (COM)

- przewód zaworu brązowy L podłączyć pod terminal 3 HeatLinka

- przewód zaworu niebieski N podłączyć pod terminal N Heatlinka razem z przewodem z zailania N

- przewody zawory pomarańczowy i szary olac i zaizolować taśma, bo dodatkowy styk tutaj nie będzie potrzebny

- zielono-zolty uziemienia zaworu podłączyć w jakiś sposób do przewodu uziemienia PE zasilania zewnętrznego lub tego z kotła.

 

Dobrze by było żeby ktoś bardziej obeznany powyższe polaczenia potwierdził. Dodatkowo, to podłączając to sam, narażasz się na ryzyko zjarania czegoś (lub porażenia siebie lub kogoś innego), wiec raczej radziłbym wezwać jakiegoś serwisanta, bo ja nie biorę odpowiedzialności za to

 

Kolejna kwestia to nie wiem co jeżeli chodzi o tzw. wybieg pompy obiegowej kotła. Pompa obiegowa kotła po zakończeniu sygnału zapotrzebowania chodzi przez jakiś ustalony czas po nim (celem "schlodzenia kotla"), a w tym przypadku będzie chodziła na zamkniętym zaworze, co może powodować błędy kotła tj "przegrzanie".

 

???.

Edytowane przez zygit78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...