Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kilka pytań o kominek z płaszczem wodnym. Czy to jest ok?


wladca_poscieli

Recommended Posts

Dzień dobry

Chciałbym poradzić się w następującej kwestii posiadam kominek z płaszczem wodnym Kratki Maja 8. Oprócz tego w instalacji jest piec 20 letni piec dwufunkcyjny Junkers z zasobnikiem wody. Kominek i piec połączone są wymiennikiem (zdjęcie instalacji załączam). Dom to 109m2 do ogrzania (48 m2 to pokoje ogrzewane grzejnikami, reszta to salon kuchnia i łazienki ogrzewane podłogówką).

 

Teraz pozwolę sobie zadać pytanie, które wynikają głównie z przeczucia że coś z moją instalacją nie jest do końca tak:

1) Czy ten kominek jest wystarczający do ogrzania domu

2) Obecnie mam sterownik MSK Glass ustawiony tak że pompki załaczają się w temp. 60 stopni i taką temp. sterownik ma utrzymywać. Czy można coś tutaj ustawić lepiej?

2) Średnio przez 5h palenia spaliłem w nim 1 opakowanie brykietu RUF bukowego - 10kg o wartości energetycznej ok 18.000 kJ/kg (wg producenta), oraz ok 5kg klocków bukowych. Kaloryfery mam wystarczająco ciepłe w pokojach 20.5 oC. Pytanie brzmi czy to do nazwijmy to dobry wynik?

3) Myślę o dołożeniu bufora ciepła czy w mojej instalacji ma to sens?

4) Patrząc na moją instalację czy warto coś poprawić / dołożyć / usprawnić? Ma ona już 20 lat więc może coś z nią warto zrobić. Przykładowo część rur w kotłowni nie jest izolowana, nie mam też termometrów mierzących temperaturę wody, czy jest coś co warto rozwaźyć?

 

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam ciepło

WhatsApp Image 2023-01-05 at 17.00.05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...