Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterownik Tybox 137+ Regulacja PID vs histereza


Hartke1985

Recommended Posts

Witam

 

Zachęcam do podzielenia się doświadczeniem z użytkowania sterownika, Tybox 137+

 

Głównie chodzi o dylemat czy ekonomiczniej, bez utraty komfortu, stosować w nim regulację PID czy histerezę.

 

Póki co, z moich testów wynika, że u mnie, najkorzystniej wychodzi PID na okres 30 minut.

 

Wcześniej testowałem PID na 45 minut, ale odchyły temperatur zadanej i osiąganej dochodziły do 0,8 stopnia oraz zużycie gazu było większe o ok. 20%.

 

Histereza 0.4 również spalała więcej gazu.

 

Obecnie dalej testuję PID na 30 minut z krzywą grzewczą 0.15, odchylenie max 0.3`C od zadanych temperatur.

 

Spalanie w styczniu wyszło ok. 6m3 na dobę.

 

Opis instalacji w sygnaturze na dole.

 

Dodaje jeszcze zrzut z instrukcji sterownika, pokazujący gdzie znajdują się interesujące nas ustawienia.

PID.jpg

 

Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Hartke1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zachęcam do podzielenia się doświadczeniem z użytkowania sterownika, Tybox 137+

 

Głównie chodzi o dylemat czy ekonomiczniej, bez utraty komfortu, stosować w nim regulację PID czy histerezę.

 

Póki co, z moich testów wynika, że u mnie, najkorzystniej wychodzi PID na okres 30 minut.

 

Wcześniej testowałem PID na 45 minut, ale odchyły temperatur zadanej i osiąganej dochodziły do 0,8 stopnia oraz zużycie gazu było większe o ok. 20%.

 

Histereza 0.4 również spalała więcej gazu.

 

Obecnie dalej testuję PID na 30 minut z krzywą grzewczą 0.15, odchylenie max 0.3`C od zadanych temperatur.

 

Spalanie w styczniu wyszło ok. 6m3 na dobę.

 

Opis instalacji w sygnaturze na dole.

 

Dodaje jeszcze zrzut z instrukcji sterownika, pokazujący gdzie znajdują się interesujące nas ustawienia.

[ATTACH=CONFIG]463565[/ATTACH]

 

Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

 

Pozdrawiam

 

Użytkuję ten sterownik od ponad 6-ciu lat, cały czas na histerezie 0,2 C (TOR), funkcji PI nie testowałem, przypomnienie o serwisie zrobiłem na "0" bo wkurzała ikonka. Mi ten typ nastawy bardzo odpowiada, też mam podłogówkę 100%. Jako sterownik polecam z czystym sumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję ten sterownik od ponad 6-ciu lat, cały czas na histerezie 0,2 C (TOR), funkcji PI nie testowałem, przypomnienie o serwisie zrobiłem na "0" bo wkurzała ikonka. Mi ten typ nastawy bardzo odpowiada, też mam podłogówkę 100%. Jako sterownik polecam z czystym sumieniem.

 

Również wyłączyłem przypomnienie ;)

 

Polecam potestować sobie regulację PID, można się miło zaskoczyć zużyciem gazu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również wyłączyłem przypomnienie ;)

 

Polecam potestować sobie regulację PID, można się miło zaskoczyć zużyciem gazu :D

 

Nie wiem z czego jeszcze schodzić, 3,5 tysiąca za gaz w zeszłym roku w tym CO, CWU i gotowanie. Lubię mieć cały czas stabilną temperaturę, może jak bym się pobawił ustawieniami jak piszesz ...ale jakoś nie mam weny. A z ciekawości, jak wyszedł Cię finansowo zeszły rok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic na siłę, kto bogatemu zabroni :p

 

Musiałbym faktury pododawać, bo złodziejska Orlen Energa pomimo miliardów zysku nie kwapiła się do stworzenia systemu BOK na gaz.

 

Przeszedłem do PGNiG w listopadzie, myślałem, że uciekłem od Orlenu, a tu taki zonk, ale chociaż BOK`a mają.

 

W 2022 poszło 1200m3 gazu, ale dodam, że zacząłem testować ustawienia kotła i sterownika dopiero od listopada, tak więc mam nadzieję, na mniejsze zużycie w 2023.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic na siłę, kto bogatemu zabroni :p

 

Musiałbym faktury pododawać, bo złodziejska Orlen Energa pomimo miliardów zysku nie kwapiła się do stworzenia systemu BOK na gaz.

 

Przeszedłem do PGNiG w listopadzie, myślałem, że uciekłem od Orlenu, a tu taki zonk, ale chociaż BOK`a mają.

 

W 2022 poszło 1200m3 gazu, ale dodam, że zacząłem testować ustawienia kotła i sterownika dopiero od listopada, tak więc mam nadzieję, na mniejsze zużycie w 2023.

 

Pozdrawiam

 

No to ja oscyluję wokół twojego wyniku, swoją drogą czemu od początku nie jesteś w PGNiG, no ale kto bogatemu zabroni :p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Witam,

 

chciałem trochę odkopać temat. Mam sternik Tybox137+, pod koniec poprzedniego sezonu testowałem sterowanie PID (komfort nieporównywalny z histereza).

Czy może ktoś coś więcej opisać o sterowaniu PID w tym sterowniku ? Czy używacie takiej regulacji w swoich systemach i jaka macie podstawę czasu w zależności od rodzaju Instalacji ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Witam,

 

chciałem trochę odkopać temat. Mam sternik Tybox137+, pod koniec poprzedniego sezonu testowałem sterowanie PID (komfort nieporównywalny z histereza).

Czy może ktoś coś więcej opisać o sterowaniu PID w tym sterowniku ? Czy używacie takiej regulacji w swoich systemach i jaka macie podstawę czasu w zależności od rodzaju Instalacji ?

 

Pozdrawiam

 

Witam.

 

Mam od niedawna ten sam sterownik.

Może ktoś się wypowiedzieć na temat regulacji PID vs. histereza? Jak się sprawdza, jak zużycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz potestować, każdy dom i instalacja jest inna. U mnie na testach przy KG 0.2, trochę mniejsze spalanie wyszło przy regulacji PID na 30 minut, sama podłogówka, ale zauważyłem, że piec włącza i wyłącza się dziennie nawet kilkadziesiąt razy, nie było to taktowanie pieca, po prostu sterownik na PID`ie dawał takie krótkie interwały grzania. Na początku się tym nie przejmowałem bo myślałem, że się "uczy" i po czasie się to unormuję, ale cały czas było tak samo, chyba przez miesiąc. Gdzieś wyczytałem, że PID raczej sprawdza się do ogrzewania z buforem ciepła np. pompą niżeli do kotła kondensacyjnego gazowego. Ustawiłem histerezę na 0,2 i tak już zostało, spalanie średnio 6 - 7 m3 na dobę, kocioł pracuję, aż nagrzeję do zadanej temperatury, nie wyłącza / włącza się często.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...