Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła i fotowoltaika. Opłacalność względem kotła węglowego. Czy to sie spłaci?


marxxx

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 165
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Coś się zmieniło na korzyść koalitów... mniej zużywa pradu w dobrze ocieplonym piętra... i wpadłem na pomysł duetu koalitu z CO.

Narazie nie udowodnię wykresów, bo nie mam lapka... dopiero w przyszlym sezonie grzewczym mogę coś dorzucić na temat koalitów

Z pompą ciepła nie jestem zainteresowanym... dokonałem wyboru na rzecz koalitów z fotowoltaiką 10kWp.

Zero CO2

 

60 patoli... w tym montowanie, bufor 300l , pompa Panasonic 9 kW, monoblock.... wszystko za całość... i podłączona do serwera serwisu, jakby by cos nie tak w pompie, zawiadamiają i przyjeżdżają ..ot taka opieka nad PC

Pozdrawiam

 

Chłopie, skończ się tak emocjonować tymi "kolalitami"

Toż to zwykły spiek ceramiczny, działa w każdym grzejniku tak samo, cz nazwiesz to "koalit", czy "magmatic", czy "dry stone"

Kwestia masy.

Ale zawsze grzeje z COP1, czyli ponad 1zł za kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna bzdura. Ale odnowotujemy :)

 

Bzdurą to ty jesteś , ostatnio po kupnie domu w piwnicy leżał węgiel 30 lat stary i nie znam lepszego węgla ,zero dymka spalanie czyste węgiel typowo płomienny taki których już w PL nie praktycznie a ty twoje wypociny z google zostaw dla siebie dyletancie .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, znowu jesteś w kontrze do wszystkiego, co można przeczytać na forach internetowych, czy branżowych portalach.

Wiesz, co to utlenienie ? Dokształć się.

W suchej piwnicy ubytek wawrości opałowej może byc niewielki (ale BEDZIE), za to na zewnątrz już znaczy

A nie przechowasz znacznych ilości węgla w piwnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, skończ się tak emocjonować tymi "kolalitami"

Toż to zwykły spiek ceramiczny, działa w każdym grzejniku tak samo, cz nazwiesz to "koalit", czy "magmatic", czy "dry stone"

Kwestia masy.

Ale zawsze grzeje z COP1, czyli ponad 1zł za kWh

5,4 kWp mam do wygospodarowania... na jedno piętro wystarczy.... za darmo

Edytowane przez Alessandro
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Drewno to najlepszy odnawialny magazyn energii - prawdziwe perpetuum mobile.

 

A ja się zastanawiam jaki magazyn energi zastosować aby cokolwiek uzyskać z fotovoltaiki i chyba kupię raczej zrobię brykieciarkę i latem będę tłukł brykiet z trocin a zimą palił i sprzedawał :lol2: bo z fotovoltaiki gówno pożytku będzie a tak przynajmniej jakoś się magazyn energi zapełni ba może tak bez rozładowania i z dwa trzy lata stać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z netu...

Ten cytat może przerazić:

„Węgiel nein, drewno nein, gaz też jest nein. Wiecie, co macie wybrać? Pompę ciepła i to najlepiej Made in Germany.”

Jestem w pełni przekonany, że Pan Minister Ozdoba nie wie o tym, że konkurencja w pompach ciepła jest o kilka rzędów większa niż w przypadku produkcji kotłów gazowych, produkowanych głównie w Niemczech (blisko 70% sprzedawanych kotłów gazowych).

Energia przekazywana przez pompę ciepła jest w pełni suwerenna i pochodzi w 100% z Polski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" W 2025/2026 r. w Polsce może być już produkowane ponad 1 mln pomp ciepła.

W Polsce powstają obecnie 4 duże zagraniczne fabryki pomp ciepła.

Inwestorzy to:

Toshiba/Carrier

Daikin

Viessmann (niedawno kupiony przez Carrier)

Bosch.

A w Polsce mamy kilkunastu producentów pomp ciepła i osprzętu z polskim kapitałem, którzy czekają na zainteresowanie i wsparcie polskiego rządu. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego że milion pompa a chociażby i 100 milionów tych pomp zrobili to niczego nie zmieni dołużmy jeszcze do tego ileś tam milonów idiotycznych aut elektrycznych i wiemy kto się będzie grzał no wiadomo rząd potem Kulczyki i im podobni a my ? hm ziemianka bo prąd po 4 zł/kwh za dwa lata pewnie będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc, kable grzejne i grzejniki koalitowe nie nein..

 

Ale edytowanie/łączenie postów ciągle NEIN :popcorn:

 

Wcale bym nie był zaskoczony, gdyby się nagle okazało, że Polska nie może wspierać lokalnych producentów PC, bo jakiś przepis unijny, wyciągnięty z worka na to nie pozwala, bo kto 20 lat temu o takich pierdołkach myślał, podpisując papiery, pozwalające nam do UE wejść. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z netu...

Ten cytat może przerazić:

„Węgiel nein, drewno nein, gaz też jest nein. Wiecie, co macie wybrać? Pompę ciepła i to najlepiej Made in Germany.”

Przerazić to może różnica kosztów pomiędzy tymi źródłami dla przykładowej powierzchni:

  1. Wygoda - pompa ciepła (roczne zużycie energii na poziomie 6 042 kWh x 0,55 PLN /kWh, to roczne opłaty za energię elektryczną będą wynosiły ok. 3 323 zł.)
  2. Niewygoda - kocioł zgazowujący drewno z buforem (roczne zużycie energii na poziomie 6 042 kWh x 0,12 PLN /kWh, to roczne opłaty za drewno będą wynosiły ok. 725 zł.)

Porównanie tych źródeł wychodzi porażająco nie licząc kosztów inwestycji i dostosowania obiektu do wymogów pompy ciepła.

Edytowane przez DUNIA.MD
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerazić to może różnica kosztów pomiędzy tymi źródłami dla przykładowej powierzchni:

  1. Wygoda - pompa ciepła (roczne zużycie energii na poziomie 6 042 kWh x 0,55 PLN /kWh, to roczne opłaty za energię elektryczną będą wynosiły ok. 3 323 zł.)
  2. Niewygoda - kocioł zgazowujący drewno z buforem (roczne zużycie energii na poziomie 6 042 kWh x 0,12 PLN /kWh, to roczne opłaty za drewno będą wynosiły ok. 725 zł.)

Porównanie tych źródeł wychodzi porażająco nie licząc kosztów inwestycji i dostosowania obiektu do wymogów pompy ciepła.

 

Trochę jestem zmęczony po gościach i może niezbyt kojarzę ale - skoro moja PC zużyła przez rok niecałe 2300 kWh na CO,CWU i chłodzenie na 106m2, czyli prosto licząc Twoje ponad 6000 kWh wystarczy na 300m2 domu, a piszesz, że 2 kubiki drewna, bo tyle kupisz za te 725 zł, wystarczy na taki dom, by go ogrzać i ciepłą wodę zapewnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerazić to może różnica kosztów pomiędzy tymi źródłami dla przykładowej powierzchni:

  1. Wygoda - pompa ciepła (roczne zużycie energii na poziomie 6 042 kWh x 0,55 PLN /kWh, to roczne opłaty za energię elektryczną będą wynosiły ok. 3 323 zł.)
  2. Niewygoda - kocioł zgazowujący drewno z buforem (roczne zużycie energii na poziomie 6 042 kWh x 0,12 PLN /kWh, to roczne opłaty za drewno będą wynosiły ok. 725 zł.)

Porównanie tych źródeł wychodzi porażająco nie licząc kosztów inwestycji i dostosowania obiektu do wymogów pompy ciepła.

 

Jaki COP przyjąłeś dla tej pomy ciepła ? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...