Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła i fotowoltaika. Opłacalność względem kotła węglowego. Czy to sie spłaci?


marxxx

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 165
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Proszę oświeć nas jaka temperatura wody i jakim kosztem idzie na te grzejniki.

 

Jaka temperatura? to wynika z obliczen które uwzgledniaja ocieplenie , wentylację, okna oraz co bardzo wazne wielkosci rodzaj grzejników. Czasem trzeba zrobic roszadę czyli tam gdzie grzejniki za małe dac wieksze które sa przełozone z innych pomieszczen, czasem trzeba pare grzejników dokupic. Czasem jest tak ze grzejniki istniejace były "dobierane" przez tzw fachowców na oko i pomieszczenie było zawsze niedogrzane i trzeba to poprawic. Poprawa na podstawie własnych obliczen ozc i własnego projektu ogrzewania.

Nie ma jednej stałej temperatury dla wszystkivh domów, w jednym bedzie to 35 a w innym 40 oC. Na ogół ustawiam krzywą grzewczą do 38 oC dla -20 oC.

Jakim kosztem" , SCOP oscyluje w granicach 3-3,3 w zaleznosci od budynku oczywiscie razem z cwu. Co prawda niektórzy na forum podawali jeszcze lepsze SCOP ale jakos sceptycznie do tego podchodzę. Jezeli by zastosowac grzejniki niskotemperaturowe, przeliczone to i faktycznie mozemy osiągnąc wiece j niz te 3.3.

Zawsze mozna powiedzec ze SCOP = 3,6-3,8 dla podłogówki bedzie lepszy od 3,3 dla grzejnika ale jest to szukanie dziury w całym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie gwarancyjnym to wszyscy są chętni a po gwarancji to radź sobie na własną rękę.

 

W Daikinie nigdy nie miałem takich problemów, z drugiej strony te przyjazdy najczesciej były konieczne w sezonie burzowym. Na burze nie ma 100% zabezpieczenia.

W okresie gwarancyjnym serwis fabryczny ma naprawic, nie ma mowy o checiach czy niecheciach. Te jszt ich praca, jest umowa serwisowa, jest zapłata, jest zgłoszenie jest reakcja i naprawa. I to nie jest tak ze kazdy moze sobie wybierac która awarie obsługuje. To narzuca Daikin, a w kazdym województwie jest kilka takich sewisów.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
A prądu zabraknie wiec będzie super, ja w każdym razie mimo wszystko kupię sobie dwie tony węgla lub ekogroszku bo nie wyrzuciłem kilku letnich kotłów puki co stoją bezczynnie .

Ja też zostawiłem sobie stary kocioł węglowy, ale od 5 lat nigdy nie był użyty. Teraz już żałuje tej decyzji. Jak montowałem pompę ciepła to miałem obawy czy wystarczy i prądy z fotowoltaiki i czy pompą da radę w największe mrozy. Ten strach spowodował że inwestycja stała się droższa i całkowicie niepotrzebna jak do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zostawiłem sobie stary kocioł węglowy, ale od 5 lat nigdy nie był użyty. Teraz już żałuje tej decyzji. Jak montowałem pompę ciepła to miałem obawy czy wystarczy i prądy z fotowoltaiki i czy pompą da radę w największe mrozy. Ten strach spowodował że inwestycja stała się droższa i całkowicie niepotrzebna jak do tej pory.

 

Gdyby przed instalacją były wykonane rzetelne i dokladne obliczenia ozc, obawy były by zbędne. Oszczędnosc tez powinna miec swoje granice, zaoszczedzono na obliczeniach, stracono na niepotrzebnym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...