Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piece akumulacyjne + klimatyzator grzanie algorytm współpracy.


kurt76

Recommended Posts

Witam.

Mieszkam w budynku energooszczędnym, od kilkunastu lat ogrzewam piecami akumulacyjnymi w taryfie G12, do tego instalacja PV 9,4 kWp w trybie net metering, rekuperacja.

Do wyzerowania rachunków za prąd brakuje mi 10-15% wolumenu konsumpcji przy moim trybie użytkowania. Z istotnych informacji dodam, że jestem w trakcie wdrażania Home Assistanta i przerobiłem piece akumulacyjne na załączanie przełącznikami WI-FI, dostępne są parametry temperaturowe i wilgotność w każdym pomieszczeniu, jest również czujnik temp i wilg. na zewnątrz.

Za chwilę będę montował klimatyzator w celu grzania w okresach przejściowych i tutaj wszystko jest oczywiste, urządzenie również będzie komunikowało się z Home Assistentem.

Natomiast zastanawiam się w jaki sposób używać tego urządzenia zimą przy współpracy z grzejnikami akumulacyjnymi, silnie preferowana praca w taniej strefie. Dopuszczam pewne obniżenie temperatury w nocy.

Macie Państwo jakieś swoje doświadczenia i algorytmy?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, być może spadek konsumpcji energii spowoduje możliwość przejścia na G11, co rozwiąże moje dylematy co do krzywej grzewczej pieców. Jednak po pierwsze najpierw muszę układ przetestować w sezonie 23/24, a po drugie zaraz napiszę o pozostałych uwarunkowaniach, które będą miały wpływ na to pierwsze.....

 

Zamierzam zainstalować urządzenie o mocy grzewczej 2,8-3,0 kW, a powierzchnia oddziaływania to parter, czyli salon i częściowo dwie sypialnie usytuowane naprzeciw klimatyzatora (po drugiej stronie salonu), szacunkowo 30-35% pow. uż. Reszta pomieszczeń zostaje bez zmian (tylko piece).

Tak jak widać po mocy klimatyzatora, mamy tu charakter stricte pomocniczy w sezonie zimowym.

Moje największe obawy dotyczą sytuacji gdzie pracujący razem układ klima + piece, powoduje szybszy wzrost temperatury do zadanej i w związku z tym następuje sztucznie wywołana (z punktu widzenia pieców) mniejsza akumulacja co może mieć duże znaczenie przy większych mrozach.

Na dzień dzisiejszy doszedłem do tego (teoretycznie), że klimę ustawiam na temperaturę o jakąś wartość wyższą niż piece, do tego wymuszenie w pewnych przypadkach grzania w przedziale czasowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...