Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wykwity solne na klinkerze!


Recommended Posts

Metoda jest bardzo prosta na zwalczenie.

 

złóż reklamację na PIŚMIE ze zdefiniowanym roszczeniem gwarancyjnym. Nie tylko za materiał, ale i za usunięcie wykwitów. Najpierw poczytaj ulotki. co obiecywali, a co nie. (patrz naprawienie szkody - Kodeks Cywilny)

 

Jak nie załatwią w 14 dni NA PIŚMIE, to z definicji reklamacja jest uznana. (kodeks cywilny). Nawet lepiej nie monituj, ani się nie dowiaduj. ICH PROBLEM. Potem to już full luksus. Nawet w sądzie. Nie przyjmuj nic ustnie. Zarządaj w piśmie pisemnej decyzji i uzasadnienia. To ciężkie działo !

 

Reklamacja "na gębę"ma na celu rozmydlenie tematu, a może się facet zniechęci i wyłączy. To stary trik producentów.

 

Lub napisz - pisemnie potwierdzam ustnie złożoną reklamację z dnia....

Trochę skracasz im efektywne terminy. On (sprzedający) powinien był na podstawie zgłoszenia sporządzić protokół reklamacyjny. Specjalnie tego nie robią.

 

Odpowiada sprzedający, a czy sobie przypozwie producenta, to jego problem, i Ciebie nie obchodzi, jak podzielą sobie koszty, odpowiedzialność itd.

 

Tu oczywiście wina producenta. CRH zna ten temat na pamięć tylko trzyma z chlebodawcą - producentem. Udają cielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Brzoza dzięki za replikę ale nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Soli mineralnych się nie dodaje one po prostu znajdują się w zaprawie. Są to sole najczęściej wapnia ( bardzo szkodliwe dla klinkieru), sodu, magnezu, żelaza itd. Ze względu na to że nasiąkliwość cegły klinkierowej jest bardzo mała i nadmiar wody zarobowej nie może być wchłonięta przez cegłę, wydostaje się ona na zewnątrz czyli na lico i tam albo wysycha i masz białę solne plamy albo przy niskich temperaturach szybko sole krystalizują i też masz białe plamy solne.

Jeszcze raz podkreślam nie są one szkodliwe o ile nie są to wykwity wapienne.

pozdrawiam

 

Mandaryn

co do wpływu soli na klinkier nie ma miedzy nami róznicy

zgadzam sie z Toba

i nie kwestionuje że sole moga znaleźć się w zaprawie ...

zwykłej zaprawie ...

ale nie tej ... specjalnej do klinkieru !

Witam! Jestem wkurzona, bo dziś zobaczyłam na naszych pięknych klinkerowych kominach białe wstrętne wykwity solne. Kominy murowane były cholernie drogą specjalną zaprawą fugującą do klinkeru.

Mandaryn ... uważam, ze dlatego płaci sie tak drogo za zaprawe specjalna do klinkieru ... aby tych soli tam nie było ...

dlatego wykluczyłem wykwity z zaprawy ...

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
:-? Ja posmarowałem białe wykwity na klinkierze olejem jadalnym.Teraz czekam na skutek.Narazie wygląda to świetnie,nalot znikł a cegła wygląda lepiej.Tylko nie wiem co zrobić z nalotem na fugach.Fuga jest grafitowa.Może ktoś zna dobry sposób?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-? Ja posmarowałem białe wykwity na klinkierze olejem jadalnym.Teraz czekam na skutek.Narazie wygląda to świetnie,nalot znikł a cegła wygląda lepiej.Tylko nie wiem co zrobić z nalotem na fugach.Fuga jest grafitowa.Może ktoś zna dobry sposób?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Sp5es.

A niby jaką wadę tego klinkieru lub zapraw chciałbyś reklamować?

Wykwity nie są traktowane jako wada techniczna. W ulotkach producentów klinkieru, podobnie jak i producentów betonowej kostki brukowej oraz dachówek cementowych, jest wzmianka o możliwości powstawania wykwitów! Jest też wyjaśnione z jakich powodów się pojawiają i że po roku/dwóch zjawisko to ustępuje.

Poducent klinkieru moze odpowiadać za wymiary, wytrzymałość, nasiąkliwość.Poducent zapraw za wytrzymałość, czasy wiązania, zawartość określonych związków chemicznych. Pewnie przy złożeniu reklamacji, producent udowodni, że jego produkt spełnia wymagania określonych norm i/lub aprobat technicznych.

 

Trzeba murować najlepiej jak się umie, a wyjdzie jak będzie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam profilaktycznie. Właśnie mi kończą obmurowywać Schiedla klinkierem (cegłą, nie płytkami). Klinkier niemiecki Penter, zaprawa polska Quick-mix.

Po robocie mają całość umyć i zaolejować. Czy w związku z tym muszę jeszcze skakać po wieźbie i impregnować fugę (fuga "cofinięta" ok 0,8 cm wgłąb) tymi impregnatami hydrofobowymi, o których Sp5es pisze?

Czy potraktować jakimś innym preparatem sam klinkier?

No i czy po wymurowaniu obwinąć całość folią (ma padać) i na jak długo? Jak się dba o ten cholerny klinkier?

 

ZNalazłem u Quick-mixa taki środek Vesterol SSW. Czy czymś takim zarza po wymurowaniu kominów, całość zaimpregnować? Czy odczekać zimę i zrobić to dopiero na wiosnę?

 

pozdrawiam

Gerion

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Odnawiam ten wątek, bo proces tworzenia wykwitów jest rozległy w czasie. U mnie już drugą zimę pojawiają się białe plamy i zaczynamy reagować lekko alergicznie. Przeczytałem nie tylko ten wątek i zauważyłem, że zdecydowana część doradców natychmiast radzi zastosować środki specjalistyczne itd. U mnie tymczasem biały nalot schodzi pod wpływem wody: problemem NIE JEST ZMYCIE tego nalotu ale fakt, że PONOWNIE SIĘ TWORZY. Nalot tworzy się zarówno na powierzchni cegły (CRH Sahara) jak i na spoinie (głównie Alpol). Patrząc na łatwość zmywania wodą mam wątpliwości czy to nalot wapienny - kiedyś miałem spaprane płytki na biało (w innym domu) i wiem ile się nawalczyliśmy różnymi cudownymi preparatami.

I jeszcze jedno co do soli. Ktoś powyżej napisał, że nikt nie dodaje do zaprawy soli mineralnych. U mnie takich soli dodawano na budowie (!): jest u mnie twarda woda, więc ma dużo wapnia - może to powoduje, że białe wykwity pojawiają się po raz kolejny? Czy zalecenie aby zaprawa była półsucha wiąże się właśnie z możliwością dodawania soli z wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

Jesienia rozpoczołem budowe ogredzenia.

Wymurowane mam dwa słupki z cegły klinkierowej (Wienerberger - Kosmo).

Zwykłej zaprawy uzywalem do zalewania słupka wewnątrz, natomiast miedzy cegły (i fugi) zaprawy CRH grafit.

 

I teraz mam te wykity :cry:

 

Mam jeszcze 30m do zrobienia , czy mozna jakos zapobiec tym wykwitom :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
a ja mam taki wykwit, powstal tylko w miejscu gdzie sąsiad ma murek...prawdopodobnie miedzy moja sciane i murek wlatuje woda deszczowa i dlatego powstal ten wykwit...sciana w miejscu wykwitu jest bardziej wilgotna(grzyb to raczej nie jest). Czy możliwe jest ze jesli woda przestanie wlatywac miedzy murek i sciane po ociepleniu to wykwit nie bedzie powracal?. Radzicie dla przezornosci zastosowac jakies srodki chemiczne przed tykowaniem wewnetrznym czy wytarczy mechaniczne usuniecie? http://thumbs.fotopic.net/825028000481.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

HE HE!

a ja wiem dlaczego sie pojawiają wykwity na klinkierze!

ba !!!

wiem jak je neutralizować!

dobra zaprawa do murowania klinkieru?!!!!

no brawo!

tylko co znaczy :

"DOBRA" ?

wierzycie sprzedawcom którzy łajno uznają za dobrą zaprawę by więcej sprzedać?

 

a na poważnie:

za rzadka i za bogata w cement zaprawa wypełniająca słupki.

użycie do zaprawy cementu z dodatkami! (wiem.. powtarzam się)

Użycie kiepawej cegły.. ale to margines. kilka na 100 przypadków. a JOPEK choć klną go wszyscy za wymiary i równość.. pod względem wykwitów, zabezpieczania przed wykwitami... ZERO KOSZTÓW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy parapety z klinkieru i dolna część elewacji, w tym roku bedzie jeszcze klinkierowy taras. nie mamy problemu z żadnymi zaciekami ani wykwitami, choc tez sie tego obawiałam bo u nas w pracy takie obrzydlistwo wylazło na murku klinkierowym.

Ale fachowiec, ktory nam to robił uspokoił, że jak sie dobrze klinkier polozy to nie ma prawa nic sie dziac. jakiej zaprawy używal to nie wiem, to samo z fugami (ak nie zapomne to spytam męża, on bedzie wiedzial).

Wiem tylko, że po położeniu klinkieru, nie fugował od razu tylko fugowanie było po ok. 2 tygodniach, poniewaz jak tłumaczyl, musi to wszystko przeschnąć itp. Dokładnie tego nie wytłumacze bo sie nie znam i nie chcialabym tu przeklamac, faktem jest, że nic złego sie nie dzieje i wszystko wygląda tak jak ma wyglądac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Ja tam się na klinkierze nie znam chodź pracowałem w klinkierni i jedno wiem :D co roku na wiosnę dział sprzedaży firmowi budowlańcy pucowali kwasem solnym bo były wykwity oczywiście nie stężonym a słabym roztworem po takim pucowaniu klinkierowa ściana wyglądała pięknie .... przez jakiś czas.

Szef produkcji w tymże zakładzie oświcił mnie że te wykwity po paru latach ustępują i te typy tak mają, a kwas solny jest najtańszym i jednym z najlepszych środków do walki z wykwitami i śladani po zaprawie a olej np.: jadalny to jest do frytek smażenia a nie do pucowania klinkieru

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

A propos tematu.Jestem na etapie budowy słupków do bramy i furtek.

 

Gdzieś wyczytałem , żeby nie traktować klinkierowych słupków jako szalunku do wypełnienia betonem, właśnie ze względu na ewentualne konsekwencje w postaci wykwitów.

Na ile to prawda?

A jeśli to prawda, to jak wzmocnić konstrukcję słupków dla mocowania dużej, ciężkiej bramy wiszącej dwuskrzydłowej?

Nie zamocuję zawiasów w samej fudze!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomego który się zajmuje budowaniem płotów, i zawsze robi wewnątrz słupka zbrojenie wychodzące już z fundamentu, później muruje słupki które na bieżąco wypełnia zaprawą ale nie jest to zaprawa zbyt mokra (nie wychodzi z niej woda), elementy do których będą mocowane zawiasy dodatkowo są przyspawane do zbrojenia ( np. dla bram kutych).

Płoty które wykonał kilka lat temu mają się dobrze i nie robią się wykwity, więc chyba tak jest OK. Ja u siebie zrobiłem tak samo trzy lata temu i też jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dyskusji dodam, że główną przyczyną wychodzenia wykwitów jest woda, czy to w źle zrobionej zaprawie, czy to przez złe zabezpieczenie muru podczas budowy, czy też złą technikę wznoszenia (na listewkę). Przy wznoszeniu na listwę dochodzi bardzo często do poruszenia cegły przy zbyt wczesnym jej wyjęciu i powstaniu nieszczelności w zaprawie lub fudze. Przenikanie wody przez zaprawę prawie gwarantuje pojawienie się wykwitów. Tras w zaprawie/ fudze nie rozwiąże problemów.

 

Mam dom częściowo w klinkierze, wiec temat dość dogłębnie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...