Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zasilanie ogrzewania podłogowego


Kiwi747

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.

Jestem w dość nietypowej sytuacji (mętlik w głowie)

Jesteśmy w trakcie budowy w sumie to już końcówka. Problem zaistniał w momencie wykonania projektu ogrzewania podłogowego.

Kotłownia znajduje się w garażu oddalonym o 4.5 m od budynku, połączenie zostało wykonane rurą preizolowana 32x2.9 przekroju wewnętrzny to około 26.4 (mierzone suwmiarką) cała długość tej rury to około 9 m jest ona puszczona ziemią i wychodzi zaraz za murem budybudynku w projekcie odcinek od tej rury do rodzielaczy (około 9m) pociągnięta jest rura 40.

I tutaj moje pytanie czy zwiększenie średnicy ma sens ?

Czy ta rura która jest już wkopana jest rurą o odpowiedniej średnicy (w hydraulicznym zapewniali mnie że w zupełności wystarczy )

 

Ogrzewanie to Piec na paliwo stałe + bufor 880 l

Powierzchnia ogrzewania to 127m2 jeden poziom

13 pętli ogrzewania plus jedna pętla grzejnik drabinkowy czyli 14 pętli

Najdłuższe z nich to 93/91/85 reszta poniżej 80mb

Pojemność całego układu 120.13dm3

W projekcie mam uwzględnić pompę obiegową o przepływie okolo1200kg/h ciśnienie 27.0 kPa czy pompa grundfos alpha 2 25 60 autoadapt da radę ?

Przepraszam za być może ogrzanie jakiegoś starego tematu ale niestety niczego co by mi pomogło nie znalazł .

Prosił bym o jakąś drobną poradę choć by tylko w kwestii tej wkopanej rury jeśli będzie nie taka przysporzy mi kolosalnych problemów.

Dodam jeszcze że złączka fi32 która była w raz z tą rurą ma przekruj 22[ATTACH=CONFIG]465931[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]465931[/ATTACH]

Edytowane przez Kiwi747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest rodzaj tych rur 40tek?PEX?PP?Bo ta preizolowana to domyślam się po grubości ścianki 3mm,że PEX Opor jest podany w projekcie od miejsca gdzie będzie ewentualnie rura 40ka (projektant założył do swoich obliczeń lokalizację źródła ciepła w budynku)a że jest w garazu to dojdzie jeszcze opór rur preizolowanych więc ta wartosc 27kPa się zwiekszy Edytowane przez Reku1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie zrozumie dla mnie było dlaczego pompa i zawór trójdrożny umiejscowiony był na wyjściu tych rur .

W zestawieniu materiałów to rura wielowarstwowa Herz HT/PE-RT 40x3.5 nr katalogowy to 3C400 30.

Czy poprowadzenie tego odcinak taką samą rura jaką jest ta preizolowana będzie błędem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na pytanie, czy rura 32 mm wystarczy, czy nie wystarczy, istotne jest jaki będzie w niej przepływ. Jeśli tą rurą będzie płynęła gorąca woda, rzędu 80 stopni z kotła/bufora, a dopiero w domu będzie pompa i zawory mieszające, to przepływ we wspomnianej rurze przez większość czasu nie będzie duży i jak najbardziej średnica powinna być wystarczająca. Może dlatego w dalszej części instalacji wewnątrz domu zaprojektowano rurę 40, bo tam już temperatura ma być niska, a przepływ ma być większy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę wraz z zaworem mieszającym chcieliśmy do celowo umieścić kotłowni czy jest to przeszkoda do poprowadzenia rury 32 w dalszym ciagu instalacji? Miejsce wyjscia rur w budynku to akurat sypialnia gdybyśmy umieścili pompe tak jak w projekcie mieli byśmy ja zaraz za głowami a z tego co się rozczytywałem nie są one aż tak ciche.

Irytuje mnie fakt że w momencie zakupu tej rury zapewniano mnie że ten przekrój jest wystarczający.

Edytowane przez Kiwi747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak? Rura wychodzi w sypialni i w tejże sypialni będzie rozdzielacz? Czy rura idzie dalej i w jakimś pomieszczeniu gospodarczym będzie rozdzielacz? Jeśli pompa i zawór mieszający będzie w kotłowni, to całą wodę podawaną przez pompę na instalację trzeba będzie przepuścić przez ileś tam metrów rury więcej. Gdyby te elementy były w domu, popłynie przez nią tylko woda służąca do podmieszania.

Z drugiej strony, to nie jest wąska rura, tylko złączki do tych rur są jak kryzy i wnoszą dużo większe opory niż sama rura. W razie wpadki, zawsze można się poratować montując jeszcze silniejszą pompę. Tylko prądu trochę więcej pożre.

P.S. W mojej instalacji mam doprowadzenie do rozdzielacza na rurze 32 mm. Sam się z nią mordowałem, ciężko się wygina. Gdy robiłem zakupy, to w sklepie powiedzieli, że w domkach nikt nie robi na 32, a maksimum na 25 mm. Kupiłem 32, zrobiłem i nie żałuję, bo pompa 25-60 ma co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...