Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mam OWIES w glowie-a nie jestem Renata Berger


bobi70

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 416
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wniosek złożyłem pod koniec października a w połowie grudnia podpisałem umowę o dofinansowanie.Wszelkie prace można rozpocząć po podpisaniu umowy nie można zrobić tego wcześniej!!!

Firma zainstalowała mi piec w styczniu.

Teraz złożyłem do ARiMR sprawozdanie z realizacji projektu i czekam na zwrot 50%kosztów netto ceny pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jestem od 2 sezonów uzytkownikiem kotła na ekogroszek mki. Zębiec 25kW - ogrzewam nimm powierzchnie całkowitą około 340m2 ( razem z piwnica i garażem). Kocioł jest "the best" w porównaniu ze starym miałowym pleszewskim który wytrzymał 5 sezonów ( kompletnie skorodował). Otóż Żębiec ma dwie wady - zbyt mała powierzchnia wymiany - przegrzewa komin ( w kuchni popekała mi glazura ), a druga to mały zakres regulacyjny podajnika - przy niskim zapotrzebowaniu mocy cieplnej nastepuje "przerzucenie" niedopalonego groszku do popielnika. Z przegrzewaniem poradziłem sobie poprzez dobudowanie "za piecem" dodatkowego wymiennika o powierzchni ok 1,4m2 działa kapitalnie , nic się nie wykrapla i nie koroduje a płytki w kuchni nie "slatują" ze sciany.......

 

Też mam Zębca od listopada zeszłego roku i bardzo zainteresował mnie Twój dodatkowy wymiemmik za kotłem. Ponieważ u mnie za kociołkiem jest jeszcze 70 cm do sciany ( z przyczym technicznych dość długi czopuch),pomyślałem, że też bym coś takiego zrobił. Wprawdzie nie mam problemów z nagrzewającym się kominem, ale już wcześniej gorący czopuch aż sam prosi się, by coś z tym ciepłem zrobić.

Stąd moja prośba do Ankot, byś bliżej przedstawił jak wykonany i podłączony jest ten wymiennik za kociołkiem. Może jakieś zdjęcia tego wymiennika podesłałbyś na maila ( adres w stopce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zawoja

Mam Linga 15 ipale zbożem proponuję zostawić orginalne płyty szamotowe w pozycji w której ustawił je producent ,anad samą retortą umieść na wysokości około 7 cm dwa cienkie szamoty(takie do piecy kaflowych) na stojaku żeliwnym.

To jest mój patent z którym podzieliłem się z producentem kotła, ale najwyraźniej tego do końca nie zrozumieli bo obniżenie orginalnych płyt szamotowych daje gorszy efekt (sprawdzone)

Co do spalania ,to zboże powinno spalać się powoli (ja mamu1-10do15s i u2-50do60s zależy to od tego jakim zbożem palę)prz niezbyt mocnym nadmuchu powietrza . Myślę że jeżeli śpróbujesz w ten sposób to i ilość popiołu będzie mniejsza (ja mam mniej)

Pozdrowienia i udanych prób!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj oglądałem działająca kotłownie kostrzewy, na pelety i groszek. Wrażenie miłe, pachnie drewnem, ale mam pewne uwagi co do kotła. Po pierwsze nie ma szuflady na popiół, a wyjęcie popiołu po czyszczeniu samego pieca wymaga sprawności yogina :o . Po drugie , podobnie jak w piecu Hefa "wycięli" pół nagrzewnicy, żeby zrobić miejsce na załadunek drewna, nie wierzę w podawaną sprawność 80%. Natknąłem sie natomist na piec themosthl http://www.thermostahl.pl/ cena 10000 brutto za 17kw (tyle co Kostrzewa 25 kw), natomiast pailić w nim można podobno groszkiem, peletami, owsem, trocinami. Twierdził też jeden producent peletów (od niego usłyszałem o tych kotłach) że te kotły maja większą wydajność od Kostrzewy. Słyszał ktoś kiedyś o tej firmie ? Ja wiem że to firma pochodzenia greckiego, produkują w Grecji i Rumini, tyle wiem. To wygląda ciekawie, bo jest bardzo uniwersalny, byleby nie sprawodziło się powiedzenie że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego . Rozmawiałem z firmą która zamontowała już kilka takich pieców i je chwali pod względem rozwiazań technologicznych, natoiast twierdzi że są wykonane "po grecku" :wink: , ale ogólnie sprawdzają się bardzo dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Poszukiwania nadal trwają: obecnie faworytem jest piec Polimet http://www.polimet.pl/ : 15KW 7400 brutto, pali owies i pelety, ale podobno sprawność ma powyżej 90% bo zastosowali jakiś palnik, (można poszukać o tym w innym wątku), wygląda ciekawie ! Coraz bardziej przekonuję się do owsa !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 5 months później...

jurek

widzę że też masz kocioł Ling15 i dlatego zwracam się do Ciebie.

Kupiliśmy niedawno taki kocioł i jesteśmy mocno zawiedzeni.

Rozpalenie tego kotła to tragedia, mógłbyś opisać jaki na to znalazłeś sposób.

Jak uda nam się już rozpalić kocioł tak żeby w retorze był żar to kocioł przy standardowych ustawieniach u1:5 u2:5-12 po chwili gaśnie i trzeba rozpalać na nowo. Wg. instrukcji płyty szamotowe dostarczone przez producenta powinny być ułożone na dolnych płaskownikach do ich podtrzymywania. Ty pisałeś że wymyśliłeś cos innego. Czyli mamy te płytki od producenta położyć na górne półki jedna za drugą, a nad samym retorem dodatkowe płytki ?

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
groszkiem nie możesz , prawda ? Musze wybadac Kostrzewa, pali ktoś wymiennie groszkiem i peletsami w Kostrzewie ?

Ja plailem peletem i teraz eko-groszkiem w Kostrzewie. Ale nie nalezy palic na zmiane!!!!!

Eko-groszek bywa wilgotny. Jak po ekogroszku wsypiesz suchy pelc to wyobraz sobie co sie stanie w podajniku jak on specznieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...