Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mam OWIES w glowie-a nie jestem Renata Berger


bobi70

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 416
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dla mnie palenie zbożem = palenie ludzmi. Podobno ich też jest za dużo na tym swiecie. Jaka jest wartość opałowa jednego ludzia ?

 

Bardzo mocno powiedziane - czy aby nie za mocno? Zobacz - ze zboża robi się spirytus, spirytus też się spala... Nie znaczy to że podoba mi się palenie zbożem przy głodzie i nędzy na świecie, ale moje niepodobanie lub to że ktoś nie będzie palił zbożem nic nie zmieni. To przykre ale prawdziwe. Wielu z rolników ma problemy ze sprzedanie swoich produktów - może to będzie dla nich jakimś rozwiązaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Star 28

 

Porównanie szokujące.

Bardzo wiele zboża nie nadaje się nawet na pasze. Bardzo wiele genetycznie zmodyfikowanych odmian nie nadaje się do spożycia. Nawet dla zwierząt.

Co za różnica, czy na jakiejś ziemi posadzę wierzbę energetyczną (którą należy później przerobić dodatkowo), czy posieję zboże przeznaczone na opał.

Piszesz, że podobno ludzi jest za dużo na świecie. Podobno. Ja twierdzę, że podobno można wyżywić trzy razy tylu ludzi, ilu obecnie żyje. Podobno połowa żywności marnuje się obecnie, chociaż miliony głodują. Podobno wielu ludzi opowiada zasłyszane niesprawdzone informacje.

Na pewno zaś obecnie spalamy ludzi w silnikach samochodów, gdyż jakiś tam ułamek procenta ludzkiej populacji został przerobiony na ropę naftową. Czy tutaj też stawiasz znak równości i bojkotujesz wszystko co związane jest z ropą naftową?

Marny z człowieka opał. Toż to prawie sama woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma za durzo pola to zamiast owsa niech posieje wierzbę energetyczną

 

to nie takie proste Piotrze.plantacja wierzby ma pewne wady.po pierwsze pierwsze zniwa po bodaj 3 latach. po drugie wierzba lubi wilgoc. wiec na polach gdzie jest sucho poprostu nie bedzie rosla dobrze. a nawet jesli tak to dodatkowe koszty-rebak do przetworstwa.nie zaoferujesz nikomu galezi czy snopkow.owies jest o tyle prostrzy ze jest praktycznie wszedzie.

natomiast co do wyzszosci zrebkow wierzbowych nad owsem lub odwrotnie nie podejmuje dyskusji :) no i jeszce jedno ja nie mam zamiaru uprawiac owsa (przynajmniej narazie) tylko go kupic. uprawa powoduje ze mam jeszcze taniej. a zakup-ktos ma prace. zamowienie u rolnika 2 hektarow owsa nie powinno byc problemem. natomiast namowienie kogos do zalozenia plantacji wierzby problemem moze byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie palenie zbożem = palenie ludzmi.

 

tak samo palenie weglem,ropa czy czymkolwiek innym. przeciez to tez praca ludzka, a czlowiek jest swietoscia.

inni powiedza ze dla pozyskania ciepla wycina sie las ktory rosl 100 lat. jednak na to nie patrzysz, ze wychodzi przez komin.

czyzbys reprezentowal ta czesc spoleczenstwa, ktora twierdzi ze cieplo pochodzi .........z kotlowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek T.

Wartość opałowa wierzby jest o połowę mniejsza od wartości opałowej węgla.

Przeliczając węgiel na owies należy to robić w stosunku 1:1,3, tzn. tona węgla na 1,3 tony owsa. Dlatego tak sie liczy, bo proces spalania owsa (innego zboża) można opanować do perfekcji. Kotły węglowe te 80 i więcej procent sprawności mają na stanowisku badawczym. W praktyce jest o wiele gorzej. Dlatego np. spalimy mniej ekogroszku w palenisku retortowym, niż w tradycyjnym. Można byłoby powiedzieć, że tona ekogroszku równoważy 0,8 tony ekogroszku. Totalna na pozór bzdura. Jednak zadajmy dodatkowe pytanie: w jakim palenisku?

Niszczymy siebie-ludzi spalając paliwa pierwotne, tj. węgiel, ropę, gaz. Zboża to paliwa odnawialne, dające się precyzyjnie spalać, nie potrzebujące dodatkowych obróbek.

To nasza przyszłość energetyczna. Chcemy tego, czy nie, ale taka jest rzeczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewnie "niedzisiejszy", pewnie wina wychowania... ale nie mogę pogodzić się z niektórymi sprawami - kiedy chleb (nawet ten suchy) wyrzuca się do kosza, kiedy rozważa się czy można ogrzać dom paląc... zboże...

 

bycmoze wlasnie dlatego rozmawiamy o owsie, czyli o zbozu z ktorego nie robi sie chleba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewnie "niedzisiejszy", pewnie wina wychowania... ale nie mogę pogodzić się z niektórymi sprawami - kiedy chleb (nawet ten suchy) wyrzuca się do kosza, kiedy rozważa się czy można ogrzać dom paląc... zboże...

 

Raczej wina braku refleksji, a nie kwestia wychowania. Co konkretnie widzisz złego w paleniu zboża? Ktoś będzie przez to chodził głodny? Nie wprost przeciwnie dzięki temu, że ktoś będzie mógł wykorzystać ziemię, która do tej pory leżała odłogiem ktoś będzie miał pracę, a dzięki temu będzie mógł wyżywić siebie, albo i swoją rodzinę. To po pierwsze, a po drugie bezpośrednio pozytywnym skutkiem palenia zboża jest zmniejszenie zatrucia atmosfery. Ja tu widzę same zalety. Po co mają ginąć górnicy, po co emitować zanieczyszczenia do atmosfery, po co pola mają leżeć odłogiem skoro z korzyścią dla wszystkich można wykożystać roślinę, która poza skojarzeniami niczym się od innych roślin nie wyróżnia.

 

Rozumiałbym może Twoje dylematy gdybyśmy żyli w czasach,w których ten owies byłby towarem deficytowym i służył do lepszych celów niż ogrzewanie mieszkań.

 

Gdybyś zechciał przemyśleć tą sprawę, to może dostrzegłbyś te zalety. A jeśli dostrzegasz jakieś wady, to napisz, ale konkretnie co w tym jest złego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak szacunku dla chleba jest ciężkim grzechem - to jedna z bardzo szlachetnych zasad.

Wyrzucanie chleba do śmietnika, poniewieranie, ogólnie marmowanie żywności jest niemoralne.

 

Ale mówimy o wykorzystaniu zboża do naszych potrzeb a to już różnica, jak to już było powyżej, że możliwość spalenia zboża da możliwość pracy a tym samym środki do życia np rolnikom jest najbardziej racjonalne i nic niemoralnego w tym nie ma.

 

Czy stanie się to popularne i ekonomiczne pokaże czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polemika to dobra rzecz moi drodzy. szczegolnie w mlej atmosferze.

dla siebie temat praktycznie zamykam. decyzja jest "prawie" podjeta.

 

gdyby ktos chcial wiedziec wiecej o moich poczynaniach w tym zakresie oraz dowiedziec sie czegos wiecej na temat wyzej poruszony proponuje wpisy lub kontakt na priv.

chetnie podziele sie wiadomosciami.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzalem te linki podane powyzej ale nie znalazlem jakiegos gotowego systemu z automatyka podawnia jak przy peletach, jak przez mgle pamietam ze sam palnik ma kosztowac 12tys?

 

Bede wdzieczny za info jakie Ty rozwiazanie wybrales.

 

Dodam tylko ze samemu mi blisko do tej opcji ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polemika to dobra rzecz moi drodzy. szczegolnie w mlej atmosferze.

dla siebie temat praktycznie zamykam. decyzja jest "prawie" podjeta.

 

gdyby ktos chcial wiedziec wiecej o moich poczynaniach w tym zakresie oraz dowiedziec sie czegos wiecej na temat wyzej poruszony proponuje wpisy lub kontakt na priv.

chetnie podziele sie wiadomosciami.

 

pozdrawiam

Podaj bobi kilka najciekawszych linków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...