Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybór kotła - zasypowy lub zgazowujący


Harpo1

Recommended Posts

Dobry wieczór,

przyszedł czas, że staję przed trudnym wyborem instalacji kotłowni. Pomysł jest taki - kocioł zasypowy zwykły dwupaliwowy lub zgazowujący. W wersji pierwszej znalazłem dwa kotły - Tekla Classico lub Pereko Retro Duo. W przypadku kotłów zgazowujących Atmos lub MPM. Całość wpięta w bufor 800-1000L, budynek to dwa piętra po ok. 60 m kw do ogrzania - podłogówka. Czy na taki projekt/pomysł są dotacje z programu Czyste powietrze? Nadmienię, że w pierwotnym projekcie był piec na ekogroszek z grzejnikami. Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

Pozdrawiam Marek.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

przyszedł czas, że staję przed trudnym wyborem instalacji kotłowni. Pomysł jest taki - kocioł zasypowy zwykły dwupaliwowy lub zgazowujący. W wersji pierwszej znalazłem dwa kotły - Tekla Classico lub Pereko Retro Duo. W przypadku kotłów zgazowujących Atmos lub MPM. Całość wpięta w bufor 800-1000L, budynek to dwa piętra po ok. 60 m kw do ogrzania - podłogówka. Czy na taki projekt/pomysł są dotacje z programu Czyste powietrze? ....

 

Jezeli to dom nowy to nie obejmuje go program czyste powietrze, jezeli dom stary (termomodernizowany) to dotacje są na kotły zgazowujące i na pellet, bufor mozna podłaczyc pod modernizację instalacji co i cwu. bo na to tez jest dotacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budynek to dwa piętra po ok. 60 m kw do ogrzania - podłogówka.

Maksymalnie na taka powierzchnię kocioł zgazowujący drewno o mocy 14 kW z buforem 800 l.

W przypadku kotłów zgazowujących Atmos lub MPM

Atmos to pożeracz opału w którym z czasem ludzie wyłączają "elektronikę" i przechodzą na sterowanie ręczne.

W wersji pierwszej znalazłem dwa kotły - Tekla Classico lub Pereko Retro Duo.

Daj sobie spokój z tym zabawkami.

Czy na taki projekt/pomysł są dotacje z programu Czyste powietrze?

Odpowiedz już dostałeś od @asolt

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

przyszedł czas, że staję przed trudnym wyborem instalacji kotłowni. Pomysł jest taki - kocioł zasypowy zwykły dwupaliwowy lub zgazowujący. W wersji pierwszej znalazłem dwa kotły - Tekla Classico lub Pereko Retro Duo. W przypadku kotłów zgazowujących Atmos lub MPM. Całość wpięta w bufor 800-1000L, budynek to dwa piętra po ok. 60 m kw do ogrzania - podłogówka. Czy na taki projekt/pomysł są dotacje z programu Czyste powietrze? Nadmienię, że w pierwotnym projekcie był piec na ekogroszek z grzejnikami. Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

Pozdrawiam Marek.:)

 

Olej te zasrane dotacje kup sam za swoje kociołek jaki ci pasuje i z mety 2 wanny (tiry) 50 ton węgla bo nigdy nie wiadomo co świrom do łbów strzeli ,o pompach ciepła chyba trzeba zapomnieć bo ja swoją prawdopodobnie wyłączę na amen w ten sezon, prąd ma wstępnie kosztować około 1,6 zł za kw więc nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się chyba grzał bo 19 stopni to raczej grzania nie przypomina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalnie na taka powierzchnię kocioł zgazowujący drewno o mocy 14 kW z buforem 800 l.

 

Atmos to pożeracz opału w którym z czasem ludzie wyłączają "elektronikę" i przechodzą na sterowanie ręczne.

 

Ja się powoli czaje na piec Atmosa, aż tak problematyczne ? To co warto MPM zamiast tego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się powoli czaje na piec Atmosa, aż tak problematyczne ? To co warto MPM zamiast tego ?

Aż się ciśnie na usta "cudze chwalicie swego nie znacie". Co ma takiego Atmos czego nie ma MPM?.

Do wydajnego i czystego spalenia drewna potrzebujemy:

  1. Drewna o wilgotności około 20%
  2. Prawidłowego rozpalenia i dołożenia opału
  3. Wysokiej temperatury powyżej 900'C
  4. Idealnej ilości tlenu
  5. Idealnego, stabilnego ciągu kominowego

Kocioł to tylko ważny szczegół i im prostszy, tym lepszy. Stara maksyma brzmi " najtrudniej jest wymyślić coś prostego", więc lepiej jest komplikować.

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Asolt - sprawdzałem w necie, faktycznie dotacje tylko dla domów już istniejących.

Bufor, tak jak pisałem 800-100L, zastanawiam się tylko nad kupnem bardziej "wypasionego" z możliwością podłączenia solarów (2 wężownice)

Pozostaje wybór kotła. Dlaczego Tekla i Pereko to zabawki, co przemawia za Atmosem lub MPM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...