Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie i wentylacja w domu energooszczędnym


tom_bombadil

Recommended Posts

Cześć,

 

Planujemy budowę domu 140m2

- prosta bryła

- dobre ocieplenie - możliwie dobre materiały i praktyki.

- stojący długim bokiem do południa (działka słoneczna)

- parterowy i poddasze nieużytkowe, ocieplony strop i ocieplone połacie dachu.

- dużo przeszkleń od południa + belka solarna lub wysunięty dach (aby nie przegrzać domu latem).

 

dom energooszczędny / pasywny ze zużyciem około 15-30kWh/m2/rok

 

Odnośnie ogrzewania i wentylacji to rozważałem takie opcje:

a) pompa ciepła + rekuperacja (opcjonalnie z GWC)

b) kable grzejne + rekuperacja (opcjonalnie z GWC)

c) pompa ciepła + wentylacja klasyczna (grawitacyjna)

 

W przypadku pomp ciepła największą obawę mam odnoście ogrzewania podłogowego. Jaką trwałość ma taka instalacja podłogówki?

 

A odnośnie rekuperacji obawiam się czyszczenia. Z tego co znalazłem w internecie wynika, że powinno się to robić co ok 2-3 lata. W sieci nawet nie znalazłem firmy z mojej okolicy, która się tym zajmuje.

Ceny w sieci jaką znalazłem są różne od 15zł/1mb od 38zł/1mb + dojazd + materiały. U mnie wyszłoby ok 100mb kanałów, więc czyszczenie tego kosztowałoby pewnie w okolicach 5000zł. Dlatego zastanawiam się czy nie lepiej iść w pompę ciepła i klasyczną wentylację. Zastanawiam się co prostu czy koszt zaoszczędzony na energii nie będzie "zmarnowany" na utrzymanie instalacji. Może najrozsądniej cenowo byłoby kupić odpowiedni sprzęt i zrobić to samodzielnie + jeszcze zaoferować usługę czyszczenia dla innych.

Jak jest u was z czyszczeniem kanałów? Robicie to sami, czy zlecacie, a może w praktyce wcale nie trzeba tego robić, bo są filtry?

 

Wiadomo, że każdy chciałby płacić jak najmniejsze rachunki, ale z drugiej strony, jeśli namnożymy systemów, to one również wymagają przeglądów, konserwacji itd. Taka wentylacja grawitacyjna lub kable grzejne są praktycznie bezobsługowe. Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...