Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie "udogodnienia" warto zainstalować w domu?


mamaWeroniki

Recommended Posts

Ja do tego wszystkiego dorzucę:

- małą wannę do kotłowni/pralni - koniecznie podniesioną na wysokość 70 - 80 cm (mam taką w wersji z siedzeniem) - pod wanną schowek na proszki i inne prepitety.

- jeżeli napęd do bramy, to w domu obok domofonu koniecznie ścienny przycisk do otwierania/zamykania;

- wyjście (rurka, rurki) na instalacje: oświetlenie przed domem, kablówka, antena satelitarna w ogrodzie itp.

- trzepak, suszarka ubrań (w ogrodzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 129
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zrobić w garażu kratkę w podłodze i połączyć ją z odpływem kanalizacyjnym.

Schodowe włączniki/wyłącznimi światła gdzie się da, np. światło wiatrołapowe gaszone w holu.

Aktywowanie gniazdek zewnętrznych (np. tarasowych) włącznikiem wewnątrz budynku.

 

Zgadzam się z powyższym i dodaję swoje:

- głęboki brodzik w pomieszczeniu gospodarczym (mycie butów, pranie szmat, psich łap itp.)

- pralnia i suszarnia, u mnie akurat pralka w pomieszczeniu gospodarczym , a suszę w pokoju dla gości i to mi wystarcza, ale nie chciałabym już za żadne skarby pralki w łazience i sznurów nad wanną,

- odkurzacz centralny - dla mnie bardzo wygodny

Nie rozumiem tylko tego zsypu na bieliznę z powodu latania z majtkami z góry na dół, ja mam w łazience na górze estetyczne kosze na brudną (białą i kolorową) bieliznę, do prania znoszę sobie cały kosz i nie widzę problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz sciany warstwowe (ocieplane) to nie zrobi różnicy, jak porobisz szerokie nadproża i kilka dodatkowych nadproży w miejscach, gdzie być moze trzeba bedzie wybić drzwi lub okna, gdybys chciala zmienic przeznaczenie lub uklad pomieszczen.

Ponadto: Zadbaj o szeroki wjazd do garazu (3.00 m), schody (max 17 wysokie i 27...30 głębokie). Bajery elektryczne sa dla mnie mniej wazne. Liczy sie skorupa.

 

 

Dalej nie czytałem ale ubawiłem się strasznie: z tymi nadprożami to najbezsensowniejsza rzecz jaką słyszałem od czasu wyborów Lecha na prezydenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przed budową wybieraliśmy taki projekt żeby dom można bylo w przyszłości wydłużyć w głąb ogrodu. Wyrzucam sobie teraz, że nie zostawiłem w ścianach żadnych nadproży - propozycja Przekorka jest jak najbardziej do rozważenia, pod warunkiem że juz w trakcie budowy sa przynajmniej ślady planów na przyszłą rozbudowę.

Jak się tego wogóle nie bierze pod uwagę to nie ma się co tym tematem zajmować. Równie dobrze można się obśmiać z zewnętrznych kontaktów jeśli nie będzie się z nich korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dać jedno długie nadproże od ściany do ściany - i problem 'z bańki' :wink:

 

Trochę dzielimy skórę na niedźwiedziu, rozumiem propozycję Przekorka jako wykonalną jeśli opcja rozbudowy jest jakoś przemyślana, a nie jako wmurowywanie nadproży gdzie popadnie - a nuż się przyda. Jak plany się zmienią - to faktycznie, trza kuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[- problem okablowania załatwiam następująco : między wylewką a ścianą 1,5cm szczeliny dylatacyjne to kanał kablowy 1,5cmx6cm, Parter-piętro rura fi 50mm w dwóch miejscach jako kanały pionowe. Żeby położyć dowolne kable zdejmuję listwę na zatrzaski układam kable a gniazdka tuż nad listwą

 

 

Pomysł godny uwagi bo rzeczywiście nie da się przewidzieć wielu rzeczy.Ja mogę dorzucić z rozwiązań funkcjonalnych baterię "bidetową" ,którą można zamocować do umywalki w WC,łazience lub np brodzika w garażu.Posiada dodatkową rączkę pysznicową -robi takie ORAS.Po naciśnięciu przycisku na rączce przepływ wody zamiast przez wylewkę do umywalki jest skierowany do rączki prysznicowej.Po zwolnieniu przycisku woda ponownie leci do umywalki. Proste a przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co warto, jeśli chodzi o drobiazgi o których warto pamiętać:

-split z zasilaniem dla telewizji cyfrowej-rozdzielający sygnał np. z Cyfry+

-rozdrabniacz do resztek w zlewozmywaku

-miejsce na wycieraczkę obniżoną w schodach wejściowych

-wypuścić przewód w kuchni/salonie dla klimatyzacji typu "split"

-grzejniczek w hallu "dla rękawiczek"

-kontakty elektryczne zewnętrzne na tarasie zakrytym+wyjście antenowe -nie ma to jak obejrzenie meczyku na świeżym powietrzu.

-zbiornik na popiół pod kominkiem

jak mi się przypomni to więcej dopiszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezły ten wątek - dla mnie kandyduje na najzabawniejsze na forum

Mnie też się podoba, i owszem. Podzielił bym pomysły na trzy grupy:

1. Sensowne. Sam tydzień temu kombinowałem z przewleczeniem przez trzy izby kabla do modemu....

2. Ach, jak to dobrze sobie pomarzyć...

3. Wynikające z lenistwa. Ale cóż, zawsze uważałem, i uważam dalej że lenistwo było, jest i będzie głównym motorem postępu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Nikt wcześniej nie wspomniał o instalacji do solarów (kotłownia - strych) - kosztuje niewiele a przydać się może (tylko dwie rurki miedziane bądź z PCV) - przy inwestycji takiej jak budowa domu to niewielki wydatek.

Solary będą i stają się coraz popularniejsze ze względu na cenę nośników energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt wcześniej nie wspomniał o instalacji do solarów (kotłownia - strych) - kosztuje niewiele a przydać się może (tylko dwie rurki miedziane bądź z PCV) - przy inwestycji takiej jak budowa domu to niewielki wydatek.

Solary będą i stają się coraz popularniejsze ze względu na cenę nośników energii.

A o jakiej średnicy te rurki muszą być? Bo ja te z myslałęm by takie 2 rurki połozyć... Tak na wszelki wypadek... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacek K.
Nie wiem czy ktoś wcześniej dopisał, ale można rozdzielić wodę z wc i spod prysznica/wanny/umywalek na dwa odrębne ujścia. Na razie można podłączyć do jednej rury kanalizacyjnej, a potem może upowszechnią się agregaty do odzysku szarej wody i ciepła z niej (zwłaszcza jak ceny wody podskoczą do poziomu niemieckiego).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest (albo zaraz będzie) tak (kolejność przypadkowa):

1. Elektryka: zasilanie oświetlenia sąsiednich pomieszczeń z różnych faz (żeby nie było egipskich ciemności jak fazy nie dowiozą ;) )

2. Elektryka: zasilanie hydroforu, kotła gazowego i pomp przez automatyczny przełącznik faz (wybiera tą fazę, która jest)

3. Elektryka: oddzielne różnicówki dla wszystkich obwodów, które wychodzą poza budynek (żeby nie wywaliło prądu w całym domu, jeśli np. naruszę kabel w ogrodzie albo zacieknie mi woda do oświetlenia tarasu)

4. Elektryka/alarm/hudraulika: wyłączanie pompy cyrkulacyjnej cwu po uzbrojeniu alarmu (oszczędność kasy!)

5. Alarm: podzielenie parteru na dwie strefy - jedna ma tylko czujki IR, druga kontaktrony w oknach (mam psa, a boję się zostawiać dom z psem w środku i z wyłączonym całkiem alarmem)

6. Ogrzewanie: kominek z płaszczem wodnym podłączony zarówno do co, jak i cwu

7. Ogrzewanie (koszty): rury cwu i co w otulinie z pianki, a nie w peszlu

8. Ścieki/ogrzewanie: zbieranie wody z wanny (przefiltrowanej) w dodatkowym zbiorniku wody szarej, odzysk ciepła z tej wody, zasilanie tą wodą spłuczek (oszczędność szamba - ok. 150l dziennie przy 5-ciu osobach, zmniejszenie kosztów ogrzewania)

9. Ogrzewanie: poprowadzenie rur i kabli z kotłowni na strych - jak kiedyś stanieją solary (albo będzie mi się chciało samemu je zrobić), to je założę

10. Bajery: podgląd stanu domu (alarm, temperatury, oświetlenie, zasilanie, szambo, statystyki załączania kotła i hydroforu) przez internet, możliwość zdalnego sterowania niektórymi funkcjami (np. obniżenie/podwyższenie temperatury) - to robię sobie sam (linux rulez!)

11. Ścieki: pomiar poziomu szamba (prawdziwy pomiar napełnienia, a nie czujnik "przekroczony max" - powinno to pozwolić na uniknięcie sytuacji wzywania szambiarki bez potrzeby, np. przed urlopem, kiedy dzieci zostaną w domu)

12. Wygoda: odkurzacz centralny z "automatycznymi szufelkami": w kuchni (okruchy) i w wiatrołapie (piach z butów)

13. Wygoda: wiata na drugi samochód dostawiona do ściany bocznej garażu

14. Wygoda: płyty OSB jako podłoga na strychu

15. Elektryka: gniazda elektryczne na mieczach pod okapami na wszystkich narożnikach budynku (żona uwielbia domki obwieszone sznurami lampek w święta)

 

Natomiast niestety przegapiłem następujące możliwości:

- uziom fundamentowy (i/lub bednarka pod fundamentem)

- zwiększenie grubości wełny mineralnej ocieplającej dom

- prawidłową izolację przeciwwilgociową fundamentu na styku z tarasem (powiększałem taras, jak już było "po ptokach")

- zbrojenie komina (i teraz nie wiem, czy się nie wywali, jak nawieszam na nim parę anten ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...