Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Schemat instalacji CO CWU - pompa + zewnętrzny kocioł + bufor


matcza

Recommended Posts

Cześć,

 

Szybki szkic sytuacji. Nowy dom 75m2 po podłodze z poddaszem użytkowym (czyli 115m2 użytkowej i jakieś 150m2 po podłodze), dobrze docieplony, pod lasem. Źródło ciepła w projekcie: pompa ciepła. Źródło ciepła mniej oficjalne - piec na paliwo stałe (drewno) w układzie otwartym, zalany glikolem. Piec umieszczony poza budynkiem jako osobne urządzenie (nie będę precyzował jaki dokładnie piec ale generalnie prosty, sterowany dmuchawą). Dom na etapie SSO. Pod fundamentami puszczone dodatkowe dwa PEX-y na źródło zewnętrzne (tak, wiem, kocioł i PEX-y ale raz, że markowe a dwa, że zrobię jakieś zabezpieczenie temperaturowe). Piec nie będzie używany okazyjnie - po prostu w zimie będę z niego korzystał a późna wiosna-wczesna jesień będzie używany znacznie rzadziej. Ogrzewanie w domu trochę złożone ale można uznać, że to podłogówka strefowa sterowana elektronicznie siłownikami/termostatami pokojowymi.

 

Teraz meritum sprawy jako, iż nigdzie na polskich forach nie znalazłem takiej sytuacji.

 

1. Chcę mieć instalację, w której pompa pracuje BEZ BUFORA (będzie dobrana jak należy) - nie chcę tracić COP-a. Bufor (1000l) ma być grzany tylko i wyłącznie przez piec na drewno.

 

2. Piec na drewno ma KONIECZNIE grzać zarówno CO i jak CWU (dla zobrazowania możliwie najprostszy piec a'la koza z wężownicą miedzianą ustawiony poza domem).

 

Załączam schemat ideowy instalacji. Proszę o ocenę samego schematu (idea instalacji nie ulegnie zmianie więc proszę tylko o omówienie schematu). Czy da się go jakoś uprościć? Czy gdzieś są większe błędy? Oczywiście zależy mi na tym, żeby to nie kosztowało majątku.

 

Wiem, że sprzęgło prawdopodobnie będzie musiało być zastąpione malutkim buforem (zład wody do defrostu), ewentualnie zrobione jakieś sterowanie: defrost=włączenie pompy obiegowej bufor-sprzęgło (nawet w przypadku wyłączonego pieca na drewno temperatura w buforze będzie pokojowa) - domyślam się, że da się coś takiego wykombinować. Nie ukrywam, że wolałbym jednak kupić tylko sprzęgło bo raz, że jest sporo tańsze, dwa że mniej komplikuje układ a trzy, że pompa nie musi grzać tych 50 litrów bufora tylko kilka litrów sprzęgła. W najgorszym razie zostawię jedną pętlę ogrzewania otwartą (nie przeszkadza mi to pomimo, że nie jest to rozwiązanie technicznie poprawne).

Ponadto wymiennik płytowy od pieca może być zastąpiony wężownicą w buforze ale wolę odgraniczyć układ "czysty" od "brudnego".

 

 

 

Dziękuję za pomoc!

 

[ATTACH=CONFIG]466357[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]466358[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródło ciepła mniej oficjalne - piec na paliwo stałe (drewno) w układzie otwartym, zalany glikolem. Piec umieszczony poza budynkiem jako osobne urządzenie (nie będę precyzował jaki dokładnie piec ale generalnie prosty, sterowany dmuchawą).

Dobry pomysł - trzeba tylko wybrać oszczędny kocioł i wszystko dopracować pod względem sterowania.

Czy da się go jakoś uprościć?

Może coś takiego: [ATTACH=CONFIG]466359[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,

Z tego co widzę pompa grzeje tutaj cały bufor a tego bym chciał uniknąć (chyba, że coś źle interpretuje?).

Dwa, że CWU zasilane bezpośrednio z bufora (nie będące dogrzewane po budofrze) spowoduje, że w buforze będę musiał zawsze utrzymywać min. 40-45st zamiast 25-30 i COP pompy spadnie. Oczywiście gdyby kocioł działał zawsze to by tego problemu nie było ale znaczną część roku będzie chodziła tylko pompa i będzie musiała utrzymywać 40-45st w wielkim buforze tylko na potrzeby CWU. Chyba, że coś źle rozumuje po tym schemacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale znaczną część roku będzie chodziła tylko pompa i będzie musiała utrzymywać 40-45st w wielkim buforze tylko na potrzeby CWU.

Wszystko jasne -

 

PS.

Teraz do tego wszystkiego potrzebny jest odpowiednie sterowanie takim układem, które będzie umożliwiało automatyczne przełączenie układu na pompę ciepła bo wygaśnięciu w kotle na paliwo stałe. Oczywiście kocioł na paliwo stałe może (powinien) pracować ze swoim buforem jak i bez niego.

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...