Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy przerabiać klejonkę na PP?


Pancior

Recommended Posts

Cześć wszystkim! Chciałbym zasięgnąć Waszej fachowej porady. Robię generalny remont swojego mieszkania, gdzie całkowicie przerobiłem instalację wodną. Wywaliłem stare rury stalowe, które były już totalnie zapaskudzone i podłączyłem rury PVC 1/2" (producent VODA), które łączy się na klej (tak mi doradziła osoba, która wykonała już kilka takich instalacji u siebie czy u znajomych i od wielu wielu lat nie było żadnej awarii). Wszystko jest gotowe, nic nie cieknie i w zasadzie zostało mi zaciągnąć wykute rowki zaprawą i kłaść płytki, ale... Wczoraj był u mnie fachowiec, który spawał mi nowe rury do kaloryfera i powiedział, że on na moim miejscu by całkowicie wywalił te PVC i użył PP, bo zna przypadki jak klejonka pękała pod kafelkami etc. I teraz mam mały mętlik w głowie i nie wiem co mam robić. Czy awaryjność klejonych PVC jest rzeczywiście tak duża? Jeśli tak to czemu to w ogóle sprzedają? Od wczoraj szperam po necie i przekonuję się do tego, żeby wywalić całą zrobioną robotę i zrobić to jeszcze raz w PP. Dzięki za poświęcony czas i komentarze, pozdro :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie za późno ale wtrące swoje trzy grosze... Z klejonką to jest tak, że tak długo jak się tego nie rusza to moze być dobrze... Niestety ale ta rura z czasem traci swoją elastycznośći i robi się krucha. Byle naprężenie i zaraz pęka.

To dość znany i powszechny problem. Kiedyś był to popularny system bo łatwy w montażu i beznarzędziowy. Dużo było tego w blokach itp. Mi się zdażyło już wymieniać piony i poziomy z klejonki na zgrzewane PP bo co i raz gdzies ciekło (nie że od razu tylko kilkunastu latach. Przyrost awarii był jednak lawinowy., strach było to dotykać).

 

Z tego co słyszałem jest to amerykański wynalazek, przeznaczony do szybkiej budowy instalacji np. w bazach wosjkowych itp. i nie jest przeznaczony z myślą o długowiecznosci.

Sprzedaje się to bo takie systemy są i czasem trzeba coś przerobić itp. ale budowa całej nowej instalacji z tego to proszenie się o kłopoty w przyszłości.

 

Jeżeli używa się teraz klejonki to raczej innego rodzaju niż ta wskazana przez Ciebie. Ma ona zwykle kolor szary, jest dużo grubsza, bardziej gładka i trochę innego kleju się tam używa. Stosuje się to np. w instalacjach basenowych, oczkach wodnych itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...