Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wiata śmietnikowa - pytanie dot. technologi murowania


Recommended Posts

Szanowni,

 

Na wiosnę planuję przystąpić do budowy wiaty śmietnikowej wraz z przyległymi słupkami i kawałkiem murku przy wjeździe. Obiekt jest dość spory, bo sama wiata to 3x3,5m, a światło bramy (bez furtki) to 6m. Jest to wjazd do obiektu agroturystycznego.

W projekcie, architekt zaplanował wykonanie krótkiego murki, i ścian wiaty z cegły klinkierowej. Po budowie pozostało mi jednak 5 palet Porotherm dryfix.

Ponieważ zmieniła mi się nieco koncepcja, i "klinkierowe" ściany już mi się tak nie podobają, wolałbym aby murek i ściany wiaty były otynkowane.

Stąd pomysł aby zastosować pustaki porothermu i całość otynkować. Oczywiście zbrojenia, nadproża, słupy pozostają bez zmian.

Pytanie o pokrycie tynkiem takiej ściany wykonanej z porothermu. Wydawało mi się, że klej, siatka i dobry tynk będzie w pełni wystarczający. Jednak wykonawca sugeruje zastosowanie 5cm XPS, i na to siatka, klej, etc.

 

Co o tym sądzicie. W tej sytuacji zastanawiam się, czy jest sens kombinować. Może lepiej kupić dobrej jakości, twardą cegłę rozbiórkową, ściany wymurować z tego materiału, a Dryfixy wystawić na OLXie po 5pln od pustaka.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na porowatą powierzchnię a raczej są to pionowe paski i wgłębienia powierzchnię przed tynkowaniem tynkiem strukturalnym np. barankiem musiał byś najpierw wyrównać klejem i siatką jakąś zaprawą lub wykonać obrzutkę tynkiem cementowym tak aby powierzchnia była płaska i równa.

Owej zaprawy ze względu na strukturę porothermy pójdzie całkiem sporo. Styropian będzie tu tańszym, szybszym i mniej pracochłonnym rozwiązaniem.

XPS może być tu przesadą i może być normalny styropian EPS80 lub ze względu na wiatę śmietnikową twardszy EPS100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Trzeba do tego zrobić fundament powyżej poziomu ziemi i bardzo dobrze zaizolować pustaki od podłoża. Bo jeśli wilgoć zacznie podsiąkać od spodu - po zimie wszystko zacznie pękać i z każdym rokiem będzie coraz gorzej. Druga sprawa - jeśli zastosujemy styropian, a będzie słaba izolacja pozioma to jeśli wilgoć zacznie podsiąkać to nawet nie będzie miała szans odparować, bo styropian nie pozwoli. Edytowane przez Cegłamaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...