Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł dworek - pompa obiegowa - ustawienia


Winczu

Recommended Posts

Witajcie.

W tym roku nabyłem dom z istniejącą już instalacją centralnego ogrzewania. Niestety nie mogę dojść ładu z klotłem i temperaturami, które często lecą powyżej tej zadanej na sterowniku jak i piecu. Przez ostatnie tygodnie bawię się ustawieniami, aby dostosować ekonomię w spalaniu węgla itp, ale niestety bezskutecznie.

 

Poniżej podaję parametry:

 

- Dom pow. 200m (ogrzewanego parteru ok 130m) - w całości podpiwniczony, ocieplenie 5cm ścian, oraz stropu nad piwnicą. Góra nieużytkowa. Rurki CO idące przez jej powierzchnię, aby można było kiedyś rozbudować instalację.

- Piec - kocioł dworek (niestety tutaj brak tabliczki znamieniowej, ale podejżewam, że moc to jakieś max 19kw) - zdj 1

- Grzejniki aluminiowe starego typu 8 szt. bez głowic termostatycznych, rozkręcone na maxa.

- Układ otwarty ze zbiornikiem wyrównawczym, wspomagany pompą obiegową LFP (zdj 2) - zbiornik CWU bez pompy.

- Sterownik TECH ST-28 - przekłamuje temperaturę o 5-6 stopni względem tej odczytywanej z zegara - czujnik w zasilaniu pieca - chyba norma, bo wiele osób ma z tym ten sam problem.

 

Ustawienia sterownika:

 

Zadana - obecnie 48 stopni

Temp załączania pompy - 38 stopni (i tak startuje przy 50 na zegarze z pieca - przekłamanie, o którym pisałem wyżej)

Histereza CO - 2

Siła nadmuchu - 4/10

Podtrzymanie - 10 min

Przerwa w podtrzymaniu - 20 sekund

 

I teraz problemy:

 

1. Wyżej wspomniana temperatura - leci powyżej zadaną na ok 70 stopni przy obecnych parametrach. W związku z tym wydłużony został czas podtrzymania, zmniejszona też siła nadmuchu, a pompa pracuje non stop na 3 biegu. Mało tego - zasyp nie jest pełny! Podkładam po jednej - dwie małe łopatki, przez co latanie do kotłowni odbywa się średnio co godzinę, co jest bardzo uciążliwe. Parę dni temu, gdy podłożyłem więcej opału (węgiel typu kostka) temperatura zbliżała się nawet do 80 stopni.

2. Bardzo szybkie wypalanie się opału mimo długiej pracy w podtrzymaniu i krótkiej pracy wentylatora (obecnie używany jest tylko do rozpalania i osiągnięcia temp 48-50 stopni na sterowniku)

3. Kolejny problem z jakim spotkałem się to hałasująca pompa na 3 biegu przy charakterystyce stałoobrotowej - słychać brzęczenie w salonie jak i w korytarzu. Zmiana na bieg 2 skutecznie wycisza pompę, lecz powoduje, że temperatura na piecu jeszcze bardziej się zwiększa. Zmiana na charakterystykę proporcionalną nie przynosi żadnego efektu.

 

 

Ogólnie problem zaczął się w tym tygodniu, kiedy przeszedłem z krótkiego wieczorego "przepalania" do palenia po 6-8h dziennie... Czy istnieje możliwość jakiejkowiek modyfikacji parametrów sterownika, aby móc spokojnie podłożyć parę łopatek i mieć spokój chociaż na 3h? W dłuższej perspektywie czasu takie doglądanie kotłowni co godzinę jest MEGA uciążliwe. Odniosłem wrażenie, że kominek, który kiedyś miałem w poprzednim domu był o wiele mniej obsługowy niż całe to ustrojstwo.

Z góry dziękuję za wzięcie udziału w dyskusji.

 

 

 

 

[ATTACH=CONFIG]467023[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]467024[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]467025[/ATTACH]

Edytowane przez Winczu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...