Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmieniłem zbiornik CWU i są problemy z dostępnością ciepłej wody i nie wiem dlaczego


maksym200

Recommended Posts

Mam piec jednofunkcyjny Immergas Victrix do tego przez ok 10 lat podłączony był zbiornik Galmet 200l. Dla 4 osobowej rodziny w zasadzie zawsze ciepła woda była dostępna. Poza incydentalnymi przypadkami odwiedzin rodziny i większego zapotrzebowania na ciepłą wodę.

Niedawno ten zbiornik rozszczelnił się i musiałem wymienić na nowy. Wybór padł na Immergas UBS 160l. W zasadzie zbiornik niewiele mniejszy pojemnościowo, ale zaczęły się kłopoty ze stałą dostępnością ciepłej wody tj. czasem nawet zabraknie na pierwszą kąpiel tj. w połowie zaczyna lecieć letnia i potrzeba poczekać z kilka minut i piec w tym czasie dogrzeje wodę i znów leci gorąca. Albo pierwsza kąpiel się uda (pierwsza rano czy popołudniu, bo mam czasówkę kiedy są domownicy) ale ta sama sytuacja nastąpi przy drugiej, która nie jest bezpośrednio po pierwszej, ale później o kilkanaście minut, a nawet wtedy piec powinien dogrzać wodę. To bez sensu, bo temperatura cwu ustawiona jest na 55 stopni, zatem tak jakby do dyspozycji mam ok 250l wody w temperaturze ok 40 stopni "na już" (licząc z mieszaniem wody ze zimną) a te kłopoty zaczynają się po pobraniu ok 50-70l z tego zbiornika. Reasumując tak jakbym zbiornik miał z 80l a nie 160l

 

Poprzednio w zestawie z Galmetem jeśli użytkownik puścił wodę to piec dogrzewał na bieżąco wodę w zbiorniku i po pierwszej kąpieli czy prysznicu ciepła woda była dostępna dla następnego domownika. Sam nie wiem o co kaman. Chodzi mi po głowie, że to może nie współpracuje dobrze z termostatem, ale w zasadzie zostawiłem ten sam z tamtego zbiornika, choć ten Immergas ma taki jakby wbudowany z termostatem swój, ale instalator z Immergas powiedział mi, że to się nie podłącza (taki bajer)

Nawet nie wiem jak to logicznie rozkminić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat (czujnik?) jest ten sam, a czy jest zamontowany na podobnej wysokości zbiornika CWU?

 

tak oczywiście miałem na myśli czujnik, a nie termostat.

Zbiornik zamontowany dokładnie w tym samym miejscu co poprzedni stojący na podłodze

Dodałem zdjęcie, na którym widać dwa czujniki tj. ten czarny kabel to czujnik z poprzedniego pieca (czujnik to czujnik) włożony od góry do tego otworu do samego oporu ok 30cm. Ten biały kabel to zostaje wolny, bo to jest ten zbiornikowy w jakimś układzie z termostatem. Instalator mówił, że tego nie trzeba podłączać i podłączył właśnie ten stary (czarny kabel).

Nie wiem czy to dobra droga, ale tak kombinuję, że może teraz czujnik źle współpracuje z piecem i nie podaje dobrych danych do pieca i ten nie załącza się tak jak trzeba

 

Przykład z dziś:

pierwszy domownik brał prysznic ok 6.00 i owszem ciepła woda była dostępna (choć czasem i ta pierwsza kąpiel jest problematyczna).

kolejny domownik nalał wodę do wanny około godzinę później i przy 1/3 nalanej zaczęła lać się woda letnia. Trzeba było zakręcić odczekać ok 10 min znów lała się gorąca. To bez sensu. Z poprzednim zbiornikiem po prostu każdy miał ciepłą wodę w dowolnym momencie. Zmienił się tylko zbiornik cwu nic więcej.

Edytowane przez maksym200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik pozostał ten sam, i to jest właściwe posunięcie, bo czujnik współpracuje z kotłem lub jakimś sterownikiem odpowiedzialnym za przełączanie obiegów CO i CWU. Ale nadal nie podałeś (nie porównałeś?) wysokości zamontowania czujnika w obydwu zbiornikach CWU. W nowym jest to 30 cm od góry, a w starym? Można podejrzewać, że w starym zbiorniku był zamocowany niżej. Przy niższym położeniu czujnika większa ilość wody się nagrzeje, zanim sygnał z czujnika zakończy proces grzania. Jeszcze inna możliwa przyczyna to moc i umiejscowienie w zbiorniku wężownicy grzejącej wodę, ale na to nie masz żadnego wpływu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Proszę o poradę, co robić bo to jest cholernie uciążliwe.(cyrkulacja w ogóle mam zamkniętą)

To wygląda, chyba, że czujnik źle współpracuje z tym nowym zbiornikiem i po prostu źle odczytuje właściwą temperaturę wtedy gdy korzystając dolewa się do niego zimna z sieci obniżając temperaturę i powinno zalączyć piec do dogrzewania.

Nie wierzę, że ten nowy zbiornik Immergas byłby aż taki wadliwy i tak źle skonstruowali wlot tego czujnika przez co ma zafałszowane dane.

Czujniik idealnie przez 10 lat współpracował z Galmetem i było ok

Nawet na logikę nie mam pomysłu co może byc przyczyną

Edytowane przez maksym200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcześniej miałem zbiornik Galmet Sunny 200l ten: https://foxhurt.pl/bojlery-i-wymienniki-cwu-zasobnik-pionowy-galmet-200l-wymiennik-z-wezownica

tj. moc wężownic 33,6kW ,powierzchnia wężownic 1,4m2

obecnie Immergas UBS 160l ten: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/immergas-zasobnik-emaliowany-160l-erp-ubs160.html#/

moc wężownicy 32kW

powierzchnia wężownicy 1,45

 

zatem oba są pod względem parametrów prawie identyczne poza mniejszą pojemnością o 40l co nie powinno wpływać na ten problem, który opisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik tej firmy - 200 litrów z dwiema wężownicami.

 

Jest wmontowany w instalację c.o. lecz obecnie w związku założeniem P.C. "lodówki" nie wykorzystywany.

 

Mój zbiornik miał fabrycznie podłączenie dla czujnika "od góry" przy pomocy cienkiej rurki długości około 40 cm. Jest jeszcze jedna rurka, ale mniejsza.

Nie wiem dlaczego tak to było zrobione, wg mnie za wysoko.

Na potrzeby P.C zbiornik trochę zmodyfikowałem.

Odkręciłem trzy nogi stanowiące podstawę a sam zbiornik odwróciłem "do góry nogami" i postawiłem na feldze aluminiowej 16 cali.

To nie wszystko:

- anodę magnezową wywaliłem i zastąpiłem anodą tytanową. Święty spokój na 10 lat.

- dołożyłem grzałkę z zabezpieczeniami przed przegrzaniem i czujnikiem umieszczonym w tej mniejszej długości rurce

- przez zmianę położenia zbiornika czujnik znalazł się około 40 centymetrów "od dołu". Tu jest wmontowany czujnik informujący P.C. o temperaturze wody.

 

Jeśli u ciebie również są dwa otwory na czujniki to sprawdź czy przypadkiem nie masz czujnika w tym krótszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...