Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom szkieletowy - wieje z przedścianki


molnig

Recommended Posts

Witam,

mam dom szkieletowy - docieplony z zewnątrz styropianem, płyta osb, wiatroizolacja, wełna i paroizolacja. Za namową wykonawcy (żeby płyty GK nie pękały) postawiłem ruszt wzdłuż ścian i na nim płytę GK. Inna sprawa, że teraz żałuje bo wg mnie to strata miejsca ale człowiek się uczy na własnych błędach.

 

Ale do rzeczy - w kilku miejscach, gdzie nie mam jeszcze puszek elektrycznych tylko same otwory, zauważyłem że z tej przedścianki wieje i to porządnie.

Teraz nie wiem - czy to różnica temperatur, bo w środku grzeję kozą, czy przyczyna jest poważniejsza. Gniazda elektryczne na zewnątrz są ale peszle są ucięte na wysokości wełny więc nie wychodzą na zewnątrz. Paroizolację wokół peszli które w nią wchodzą i prowadzą kable na zewnątrz starałem się dobrze okleić.

 

Na zewnątrz styropian jest klejony na klej piankowy i kołkowany. Na nim siatka i klej. Nie widzę żadnych uszkodzeń na zewnątrz ani od dołu.

 

Może z góry? Na ścianach bocznych wełna idzie pionowo w górę między słupkami wchodząc na górze na wysokość pierwszego leżącego przy słupkach legara czy jętki (sorry za brak znajomości nomenklatury). Ocieplenie sufitu idzie między legarami/jętkami i druga warstwa poniżej na ruszcie.

 

Martwi mnie to, że przy takiej izolacji (30 cm wełny na górze, 15 cm w ścianie i 10 cm styropianu na ścianie) tracę w nocy ok 8-10 stopni. Na pewno robotę robi to, że mam otwarty kanał do montażu okapu w kuchni, wentylatora w łazience i kratki w sypialni. Pewnie trochę ciepła ucieka tamtędy. Pewnie też te zimne powietrze z przedścianki też robi robotę.

 

Miał ktoś może do czynienia z takim przypadkiem i może coś doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz po kolei, w którym miejscu w ścianie masz wiatroizolację, a w którym paroizolację. Paroizolację masz klejoną czy na zakład (tak robią najczęściej wykonawcy).

Ponadto podaj jaką masz lambdę wełny w ścianie i styropianu, bo to też może być problem w późniejszym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli paroizolacja przy podwalinie jest przyklejona nie powinno nic wiać, chyba że coś przy peszlach ale wtedy miejscowo ciągnie. Jeśli masz płytę GK nad podkładem betonowym (płytą) to może zaciągać jego niższą temperaturę i sprawiać wrażenie wiania. Koza nie wygrzeje całości betonu.

A ruszt instalacyjny jest prawidłowym rozwiązaniem gdyż zapobiega dziurawieniu paroizolacji i późniejszym kosztownym problemami.

Konstrukcja szkieletowa jest sporym wyzwaniem jakościowym dla wykonawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paroizolację rozłożyłem na styropianie i wywinąłem na ściany przy robieniu wylewki. Między szkielet a wylewkę dałem deski jako dylatację. Sama podwalina jest ostatecznie jakies 18 cm poniżej poziomu podłogi - wysokość styropianu i wylewki. Potem, jak docieplałem ściany wełną, to była układana od dołu, od samej podwaliny. Paroizolację dolną oderwałem od ściany, na ścianę położyłem warstwę paroizolacji a na nią nałożyłem od dołu tę pierwszą spod wylewki i skleiłem taśmą.

 

Pod płytami GK faktycznie sam beton (pod nim 13 cm styropianu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian i wełna z lambdą 31.

Od zewnątrz patrząc: styropian, osb, wiatrozolacja, wełna, paroizolacja. Potem stelaż z profili alum i GK

Paroizolacja zakładka klejona taśmą.

 

to jest przykład warstw ściany, jakie nie powinny być realizowane w konstrukcji szkieletowej drewnianej, zwłaszcza jeśli chodzi o:

- styropian od zewnątrz

- użycie OSB wewnątrz przegrody

- wiatroizolacja pod OSB

 

Kto projektował Ci ten budynek i kto go realizuje od strony wykonawczej ?

Ogólnie ( moim zdaniem ) - wyrzucone pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest przykład warstw ściany, jakie nie powinny być realizowane w konstrukcji szkieletowej drewnianej, zwłaszcza jeśli chodzi o:

- styropian od zewnątrz

- użycie OSB wewnątrz przegrody

- wiatroizolacja pod OSB

 

Kto projektował Ci ten budynek i kto go realizuje od strony wykonawczej ?

Ogólnie ( moim zdaniem ) - wyrzucone pieniądze.

 

Oprócz tej paroizolacji pod osb, reszta ewentualnie może być. Ważne by grubość i lambda styropianu na osb i były dobrane do pozostałej grubości wełny w konstrukcji oraz była zapewniona szczelność (paroizolacja) wraz z wentylacją mechaniczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tej paroizolacji pod osb, reszta ewentualnie może być.

 

Niestety, ale stosowanie styropianu w tym układzie warstw ściany szkieletowej drewnianej jest bardzo poważnym błędem !

Styropian od zewnątrz przegrody byłby możliwy do zastosowania, ale tylko w przypadku, jeżeli pomiędzy styropianem, a poszyciem z konstrukcją ściany, byłaby szczelina wentylacyjna. Takiej tutaj nie ma !

W związku z tym, para wodna, która w prawidłowo zaprojektowanej ścianie migruje sobie bezproblemowo na zewnątrz przegrody ( ściana otwarta dyfuzyjnie ) , w tym przypadku zostanie zatrzymana właśnie przez styropian ( na wieki wieków ), bez możliwości „ ucieczki „.

A co się dzieje z taką zatrzymaną wilgocią wewnątrz przegrody ? – każdy może sobie sam odpowiedzieć.

Zawilgocenie poszycia z płyty, zawilgocenie konstrukcji, grzyb, pleśń, …

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ŁUKASZ ŁADZIŃSKI

Opowiadasz głupoty z lat 80 kiedyś opisywane na portalu buduj z drewna które rozwijano na naszym rynku przez prowadzącego wymieniony portal. W chwili obecnej już się wycofał z głoszenie takich farmazonów a symulacje programowe wręcz wskazują że ryfle to głupota była i miejsce zawilgocenia !

Tak samo jak opisywane przekroje konstrukcji drewnianej przepisane z rynku amerykańskiego, w naszym kraju czy Europie niedostępne.

Albo na YT jest firma bardzo mocno się chwaląca swoimi osiągnieciami co do jakości czy ilości wykonanych domów a robią podstawowy błąd wykonując konstrukcję domów z drewna nieoheblowanego i zanurzonego w roztworze solnym. Gdzie tu wymagania wilgociowe i jakościowe dla klasy C24?!

Zanim coś napiszesz sprawdź, poszukaj wiedzy w temacie. Bo ta OSB w konstrukcji szkieletowej wcale nie jest taka zła tylko trzeba wiedzieć gdzie i jak ją stosować (wew. ściany; w środku ściany), jakie lambdy i grubości materiałów izolacyjnych użyć, jakie membrany o jakiej SD itp.

Jest to bardzo wymagający temat i nie każdy ma wiedzę o nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J&D

z " buduj z drewna " nie korzystam, tak więc nie wiem jakie tam mogą ( czy są ) opisane przekroje.

Co lepsze, w 90% podzielam Twoje zdanie.

Ale jako że napisałeś " opowiadam głupoty z lat 80 ", to bardzo bym Cię prosił o wskazanie konkretów w mojej wypowiedzi, zamiast rozmydlania i rozstrzału od jakiegoś portalu, po wymagania podstawowe C24.

Jeśli kwestionujesz moją wiedzę w danym opisanym przeze mnie temacie / zakresie i wypowiedzi - również proszę o konkret z moim cytatem.

Wówczas możemy fachowo ( mam nadzieję ) podyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kilku miejscach, gdzie nie mam jeszcze puszek elektrycznych tylko same otwory, zauważyłem że z tej przedścianki wieje i to porządnie.

 

Raczej nie dowiesz się co jest przyczyną.

Jeżeli nie ma obsadzonych puszek, weź piankę montażową do ręcznej aplikacji (z wężykiem) i na ile się da wsunąć wężyk, wypełnij dookoła pianą wszystkie miejsca w które wężyk trafi.

Przestanie wiać, to i szybko o temacie zapomnisz.

 

edit.

jeżeli wieje ze ściany tzn. że wytworzył się ciąg powietrza tak, jak cug w kominie. Jeśli zatka się wyloty, ciąg ustanie.

Po co więc szukać przyczyny, jeśli w tym przypadku można zlikwidować efekt...

Edytowane przez dbx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...