Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie ościeżnicy metalowej.


Recommended Posts

Witam. Chciałbym się poradzić doświadczonych budowlańców jakimi jesteście lub osób które miały podobny problem.

Mianowicie na wiosnę zakupiłem drzwi z firmy stalprodukt z Zamościa. Do tej pory było ok ale jak przyszła zima to zaczął wychodzić problem z zimną ościeżnica o wytrącająca się na nich woda. Futryna jaką mam to zwykła metalowa wypełniona pianką profil to FD21/B-55. Jako, że mieszkam w UK myślałem, że nie będzie problemu bo zimy mniej surowe. Jakie było moje zdziwienie jak problem pocących drzwi się pojawił oraz mokrych zawiasów bo są w bezpośrednim kontakcie.. Ok a teraz do rzeczy. Zakup innej futryny raczej nie wchodzi w grę jako że koszt nowej to około 1500zł plus koszty transportu 500PLN. Na wiosnę chce ratować jakoś sytuacje i docieplić/zmodernizować to co mam. Drzwi zostają bo są spoko bo 75mm grube co jak na UK standardy to super. Aktualni futryna wypełniona jest pianką, możliwe, że niesumiennie przez montera bo tutejsze budownictwo to takie jak w Polsce na początku lat 90tych. Zastanawiam się, czy jak wymontuje ościeżnice, oczyszczę z pozostałości pianki i do środka zamiast pianki wkleję na klej poliuretanowy Tytan do metalu drewno konstrukcyjne C24 dopasowane do kształtu aktualnej futryny. i teraz aby pozbyć się mostku termicznego przetnę sam metal futryny w miejscu gdzie jest uszczelka co by było niewidoczne. Jako, że tutaj buduje się ściany dwuwarstwowe a pomiędzy jest izolacja to futrynę wstawię na zewnętrznej ścianie. Teoretycznie powinno być ok. Jest trochę z tym roboty ale powinno wyjść taniej niż kupno nowej futryny z 2k-pln. Pytanie czy taki zabieg podniesie wartości izolacyjne i w końcu ościeżnica przestanie się pocić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie kombinujesz aż tak. Taka futryna nie jest szczytem techniki, ale prawidłowo wypełniona pianką w zupełności się sprawdza.

Kluczowe do tego jest doświadczenie montera. Dobry dostęp - odpowiednie luzy. I dokładne wypełnienie.

Jak zdemontujesz tą to zobaczysz jak jest. Zakładam że może być wręcz pusta w środku.

 

Jeśli masz możliwość ją odsłonić tak by móc dopianować - może obejdzie się bez demontażu?

 

Ps. Stalprodukt i grubość 72mm to typowy produkt merketowy. Ma robić wrażenie w dobrej cenie. I nic więcej. Ale w Anglii da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to jest marketowy produkt jaki można dostać w OBI lub Castoramie. Nic specjalnego. Ale uwierz mi, że to i tak jedne z najlepszych drzwi tutaj. Mogłem kupić ich technologie z kompozytu za 15000PLN i nic lepiej pod względem izolacji nie było by a i estetycznie to są dużo ładniejsze niż bym kupił lokalnie. Stylizacja i technologia to się zatrzymała na epoce Margaret Thatcher. No nic latem je rozbiorę i sam zapiankuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz te drzwi obrobione tynkiem? czy tylko jakieś listwy? Jak da się je w miarę bezinwazyjne zdjąć to już można próbować "dopsiukać" piany w miejscach, gdzie występuje roszenie.

 

Stalprodukt mocno się teraz promuje w Polsce. Reklamy, net, działania marketingowe. Teraz jakiś medal. No działają. Ale mi brakuje przekonania, że ich drzwi będą mocne i trwałe (zwłaszcza okleina pod wpływem słońca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak były listwy dekoracyjne na zewnątrz wie ściągnąłem je i dopsikałem pianką ale problem dalej występuje. Cała futryna jest mokra. Jak będzie lato to ściągnę i zamiast napsikać pianki dotnę płytę PUR. Ma współczynnik 0,019 W/(m·K) a najlepsza pianka jaką znalazłem to 0,034 W/(m·K) więc powinno być lepiej. Wtedy zobaczymy co będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowe są nie tyle parametry wypełnienia, co jego szczelne zastosowanie. Wypełnienie dociętą płytą ok, ale i tak wklejałbym ją na piankę. Tym bardziej że dobrze nie wyskrobiesz starej i byłyby wokół luźne przestrzenie na krążenie powietrza.

 

Znaczna część drzwi u nas ma wypełnienie na zasadzie wsunięcie płyty pianki lub styropianu. Nieliczne marki wypełniają drzwi płynną pianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym poszedl inna droga :) wbrew pozorom wypełniłbym ościeżnice zaprawa betonowa. Zapewne załatwi to temat skraplania się na niej wody. Budynek zapewne nie jest jakoś super ocieplony i nie o straty ciepła tutaj chodzi. Oscieznica wypełniona zaprawa , zapewne będzie mieć wyzsza temp niż ta wypełniona piana (jej temp będzie zbliżona do temp muru). Gdy jest ona od niego odizolowana pianka to będzie bliżej temp powietrza zewnętrznego. Nie musi być cala wypełniona, zazwyczaj taki problem ustępował po wypełnieniu choc dolnej części oscieznicy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...