Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

[HOW TO ] Podziemny zbiornik na deszczówkę pomiar poziomu wody


gogush

Recommended Posts

Dawno nie zaglądałem na FM miałem trochę tematów do zakończenia , m.in zbiornik na deszczówkę ( tak tak w programie "Moja Woda")

Temat udało się zakończyć :lol2: :

[ATTACH=CONFIG]468020[/ATTACH]

 

Natomiast miałem problem z określeniem poziomu wody w zbiorniku a jest on przykryty betonową pokrywą więc sprawdzanie poziomu wody jest dość kłopotliwe.

 

Kombinowałem z różnymi pływakami ale nie było pomysłu jak to sensownie wykorzystać.

Znalazłem taki czujnik ultrasoniczny TS-FT002

 

[ATTACH=CONFIG]468021[/ATTACH]

 

i jego główną zaletą jest to że używa częstotliwości 433Mhz, dlaczego to dla mnie by ło ważne ? ano dlatego że mam Home Assistanta i automatyzacje , więc chciałem ściągać dane do HA.

 

Dzięki takiemu urządzeniu :

https://pl.aliexpress.com/item/1005001815260665.html

 

oraz rtl_433 udało mi się odczytać dane ( dla zainteresowanych to protokół 125 , czyli -R 125 :) )

 

odczyty wysyłam do MQTT ( przy okazji mam sporo czujników sąsiadów np. deszczu , temperatury i wiem jakie mają ciśnienie w oponach ;) )

 

[ATTACH=CONFIG]468022[/ATTACH]

 

 

Czujnik niestety czasem pokazuje skokowe wartości

 

 

[ATTACH=CONFIG]468023[/ATTACH]

 

więc zabezpieczyłem się przed dużymi skokami ( dla tych co używają HA może się przydac) :

 

- name: Poziom wody - czujnik zbiornika

state_topic: "rtl_433/TS-FT002/137"

unit_of_measurement: "cm"

state_class: measurement

device_class: distance

value_template: >-

{% set current_depth = value_json.depth_cm %}

{% if states('sensor.poziom_wody_czujnik_zbiornika') != 'unknown' %}

{% set current_depth = current_depth | float %}

{% set previous_depth = states('sensor.poziom_wody_czujnik_zbiornika') | float %}

{{ current_depth if (previous_depth - 5 <= current_depth <= previous_depth + 5) else round(previous_depth, 1) }}

{% else %}

{{ value_json.depth_cm }}

{% endif %}

unique_id: zbiornik_poziom_wody

 

W efekcie mam obecnie ładną informację jaki jest poziom wody deszczowej w zbiorniku :

 

[ATTACH=CONFIG]468024[/ATTACH]

 

więc jeśli prognoza mówi że będą opady i mam dużo w zbiorniku , mogę z wyprzedzeniem zużyć więcej wody :)

 

 

Mam nadzieje ze komuś pomoże lub natchnie do swoich pomysłów.

 

EDIT: dla osób które mają szambo (to też ciecz :) ) może to być ciekawe rozwiązanie monitorowania kiedy należy je opróżnić , a jak ktoś ma jeszcze automatykę jak np. HA to można wysłać powiadomienie na telefon aby "pan kupa" przyjechał po odbiór :)

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...