Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co daje wapno w zaprawie


buber

Recommended Posts

To samo co zaprezentował Januszek powyżej, plus:

- zwróć uwagę, że wznosisz np ściany z elementów o stosunkowo niskiej wytrzymałości. Lepisz to mozolnie zaprawą cementową o wytrzymałości znacznie wyższej - ale i większej sztywności. Otóż z biegiem lat te elementy przestają do siebie pasować. Sztywna siatka spoin z zaprawy cementowej nie pozwala na pracę znacznie słabszych cegieł/pustaków/bloczków. Prowadzi to do pogłębiającego wykruszania się kolejnych wierzchnich warstw tychże elementów drobnowymiarowych.

Widać to często w obiektach zabytkowych, z cegłą licową, w których jakiś niedouczony wielbiciel cementu starannie wyspoinował wątek właśnie zaprawą cementową, doprowadzając do szybkiego wykruszania się cegieł.

Reasumując: parametry cegły/pustaka/bloczka i spoiny powinny być podobne. Do tego służy m.in. wapno.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luna_tyk,Ckwadrat

nie byłbym taki pewien czy domek budowany z `obecnych` cementów może równać się z tymi budowanymi kilkaset lat temu.

Obecnie produkowane cementy posiadają 3 krotnie większy stopień rozdrobnienia niż cementy produkowane przed wojną. Dzięki temu zabiegowi udało się znacznie skrócić czas `pełnej dojrzałości` zaprawy czy betonu z około 3 miesięcy do 28 dni.

Jak zwykle nic za darmo tak i tutaj mamy mniejszą trwałość `produktu` docelowego.

Tak czy inaczej zaprawa z dzisiejszego cementu przeżyje nas kilkakrotnie.

 

wiadomość ze świata gdzie wydłużenie to skrócenie ujemne:

`ciasto wapienne ma wielką plastyczność,silne właściwości retencyjne wody,wykazuje dużą przyczepność. Z tych względów dodane do zaczynu,zaprawy lub betonu poprawia ich skład ziarnowy(zwłaszcza przy braku drobnych frakcji),urabialność,nieprzepuszczalność,zdolności iniekcyjne,wygląd po rozformowaniu,zwiększa odczyn zasadowy(korzystne np. z uwagi na pasywację stali zbrojeniowej w żelbecie). Wapno wpływa także na zmniejszenie podatności do powstawania rys(obniża wspólczynnik sprężystości E materiału i zwiększa jego możliwość przenoszenia odkształceń,co jest istotne np. w zaprawach tynkarskich).` skrypt PW

HEJ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 17 years później...

To, że koscioły stoją od 12 wieku, nie świadczy od wyższości wapna nad cementem i nie temu zawdzięczają swoją trwałość. Ściany kościołów mają niekiedy grubości prawie 2 metry! Obecnie nie buduje się takich ścian. Gdyby miały grubość odpowiadającą grubości dzisiejszych budynków, nic by z nich do dnia dzisiejszego nie pozostało. Gdyby wapno było tak wspaniałym materiałem, to dzisiaj budowalibyśmy i tynkowali zaprawami z użyciem gaszonego wapna. A jednak tak nie jest.

Tynki i zaprawy z duża zawartością wapna są podatne na wietrzenie. Budynki Bauhausu z lat 20-30 oparte na cemencie i żelbecie wyglądają dzisiaj (prawie po 100 latach) jak nowe. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...