Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc/ porada przy doborze pieca zgazowującego.


Recommended Posts

Witam szanowne grono,

 

Stoję przed tą wiekopomną decyzją, a już teraz raczej dylematem jaki kocioł będzie do mojego domu odpowiedni :D

 

Piecy zgazowujących na rynku jest w brud, natomiast część z nich opada przez spalanie boczne, część ma złe opinie a o części nie ma żadnych informacji.

 

Jeżeli chodzi o parametry domu to, budowany wg standardu WT 2021, 153m2, styro 20 cm, podłoga 17cm, dach wełna 30 cm x2 ( sufit między pokojami u góry a strychem, bez grzejników 100% podłogówka. Wg aplikacji ciepła właściwego taka konstrukcja powinna wołać 46 - 50 kWh na dobę.

 

Rozważam na tą chwile piec Atmosa 20-25 KW, Attack SLX 20-25 ( większa komora załadowcza, chyba lepiej ekranowany) lub Sigma Ciechowicz ( zachwalany przez sprzedawców ale bardzo mało opinii na ich temat). Różnica miedzy każdym kolejnym to jakieś 3-4 tyś zł także jest nad czym się zastanawiać. Planuje palić akumulacyjnie do dwóch buforów o maks pojemnosci 2000-2500 L.

 

Ktoś może będzie w stanie doradzić :D

 

Ps. MPM nie wchodzi w grę ( złe opinie i śmierdzi z niego), Blaze Harmony już za drogi ( 35 tyś .... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam żadnego z tych kotłów ale sądzę że różnice nie będą wielkie jak chodzi o parametry i jakość wykonania więc najważniejszym parametrem dla mnie byłaby wielkość komory załadowczej. Te bufory to po 2000 ? czy w sumie 2000 lub 2500? Mam mpm a i się nie zgadzam - opinie ma aż za dobre natomiast faktycznie śmierdzi z niego - byłem po niego u kolegi Seler2 gdzie w jego miejsce wstawił Atmosa i tam ładnie pachniało drewnem a nie smołą - może warto go zapytać na pw jak mu się po tych kilku latach w tym pali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MPM użytkuję go w sumie jako rezerwa w razie W bo głównie pompą grzeję ale to że śmierdzi to opinie fajtłapów wg mnie , jak normalnie dasz podpałkę trochę drewna na to węgiel czy samo drewno odpalisz i do końca nie otwieram ,ja palę węglem więc w zasadzie 24 godziny to idzie nnstop bufora nie mam za bufor robi bojler 300 litrów dwupłaszcz wszystko chodzi na grawitacji zero pompek czy prądu taki był cel . robiłem to jak wariaci 3 lata temu nas wystraszyli że będziemy marznąć lokdałny itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ps. MPM nie wchodzi w grę ( złe opinie i śmierdzi z niego)

Jeśli masz takie podejście i spojrzenie na kocioł opalany drewnem, to daj sobie spokój i załóż gaz.

 

Wracając do tematu:

Planuje palić akumulacyjnie do dwóch buforów o maks pojemnosci 2000-2500 L.

Na taki dom wystarczy 800 l w porywach 1000 l a do tego potrzebujemy 14-18 kW. Szkoda kasy i tak ta woda wystygnie zanim zostanie zużyta.

Rozważam na tą chwile piec Atmosa 20-25 KW, Attack SLX 20-25 ( większa komora załadowcza, chyba lepiej ekranowany) lub Sigma Ciechowicz ( zachwalany przez sprzedawców ale bardzo mało opinii na ich temat). Różnica miedzy każdym kolejnym to jakieś 3-4 tyś zł także jest nad czym się zastanawiać.

Każdy z tych wymienionych kotłów prócz poobwieszanych świecidełek i ładnej obudowy nie ma nic szczególnego i palą jak smok. Widziałem ostatnio ATMOS-a po 7 sezonach który uległ awarii - blacha jak w puszce po konserwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam MPM... śmierdzi z braku powietrza w komorze...

I tak musi być – to się nazywa piroliza, czyli podgrzewanie opału przy braku dostępu powietrza.

Kocioł musi oddychać.

Jeśli damy tlen od góry, cały wkład zostaje rozpalony, a ciepło idzie w komin.

Przy dolnym spalaniu powietrze do komory od góry, a nie od dołu, stąd produkcja smoły

Jeśli drewno jest suche, a kocioł pracuje w odpowiednich warunkach (temp. 65-85°C), a dodatkowo jest prawidłowo wykonana oraz sterowana ochrona powrotu, oraz istnieje bufor - smoły brak.

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak musi być – to się nazywa piroliza, czyli podgrzewanie opału przy braku dostępu powietrza.

 

Jeśli damy tlen od góry, cały wkład zostaje rozpalony, a ciepło idzie w komin.

 

Jeśli drewno jest suche, a kocioł pracuje w odpowiednich warunkach (temp. 65-85°C), a dodatkowo jest prawidłowo wykonana oraz sterowana ochrona powrotu, oraz istnieje bufor - smoły brak.

 

Tylko że to jeszcze trzeba tłumaczyć co nie , sama nazwa kocioł zgazowujący a nie rakietowy to nie do ciebie piję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz takie podejście i spojrzenie na kocioł opalany drewnem, to daj sobie spokój i załóż gaz.

 

Gdybym miał taka możliwość nawet bym się nie zastanawiał, natomiast w mojej okolicy nie ma poprowadzonych rur także nie ma gazu. Gaz z butli, tu mam dwie opcje albo dzierżawa i bycie skazany na ceny od dostawcy ( obecnie chore), lub założenie własnej butli kupowanie od niezależnych dostawców ( co też nie jest bardzo ekonomicznym wariantem i nigdy nie wiadomo jak cena będzie się kształtować w przyszłości.

 

Wracając do tematu:

 

Na taki dom wystarczy 800 l w porywach 1000 l a do tego potrzebujemy 14-18 kW. Szkoda kasy i tak ta woda wystygnie zanim zostanie zużyta.

 

Ale czy w takim rozrachunku nie będę palił codziennie ? Przy większym buforze mogę nagrzać na dwa/trzy dni, gdzie nie zawsze mam możliwość zależnie od pracy.

 

Każdy z tych wymienionych kotłów prócz poobwieszanych świecidełek i ładnej obudowy nie ma nic szczególnego i palą jak smok. Widziałem ostatnio ATMOS-a po 7 sezonach który uległ awarii - blacha jak w puszce po konserwie.

 

Dlatego pytałem ogólnie o polecane kotły zgazowujące, niekoniecznie Atmos, instalator(znajomy) montował wielokrotnie i ma w miarę opinie, ale nigdy nie sugeruje się opiniami tylko jednej osoby. Ważne dla mnie jest też jakiej wielkości polana wejdą do komory, żeby nie bawić się w 20-kilko centymetrowe kawałeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem ciekawy bo niedlugo bede stal przed wyborem kotła, mam w drodze gaz, ale mam go w d...e, cena dzis taka za rok bedzie inna, moze calkiem zakażą? i co potem znowu zmiana na inne zrodlo ciepla? Mam troche swojego drewna a nawet jesli trzeba by bylo kupic to tez nie sa porywajace ceny. O pompie ciepla nawet nie mysle, bo prad drozeje z kazdym rokiem (mimo ze na gieldzie ceny na minimach) , ja nie wiem jak oni nas dymaja bez mydla. Ratunkiem w pzrypadku pompy za jakis czas moga byc dynamiczne ceny pradu i ladowanie bufora w niedzielne sloneczne poludnie na maksa, no ale zimą to powodzenia.

 

Prawda jest taka, ze Unia predzej czy pozniej zlikwiduje gaz bo to paliwo kopalne, no chyba ze bysmy z niej wyszli albo sie sama rozpadla pod wplywem ekobzdur.

 

Orientowales sie to jaka roznica w cenie wystepowala miedzy tymi kotlami ktore wymieniles? Ja planuje bufor 1000 litrów i oby wszedl bo jesli nie to pojdzie 800l, dom poddasze uzytkowej tez ok 150m2,p o podlogach dwiescie, garaz ogrzewany.

Edytowane przez zeusik6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem ciekawy bo niedlugo bede stal przed wyborem kotła, mam w drodze gaz, ale mam go w d...e, cena dzis taka za rok bedzie inna, moze calkiem zakażą? i co potem znowu zmiana na inne zrodlo ciepla? Mam troche swojego drewna a nawet jesli trzeba by bylo kupic to tez nie sa porywajace ceny. O pompie ciepla nawet nie mysle, bo prad drozeje z kazdym rokiem (mimo ze na gieldzie ceny na minimach) , ja nie wiem jak oni nas dymaja bez mydla. Ratunkiem w pzrypadku pompy za jakis czas moga byc dynamiczne ceny pradu i ladowanie bufora w niedzielne sloneczne poludnie na maksa, no ale zimą to powodzenia.

 

Prawda jest taka, ze Unia predzej czy pozniej zlikwiduje gaz bo to paliwo kopalne, no chyba ze bysmy z niej wyszli albo sie sama rozpadla pod wplywem ekobzdur.

 

Orientowales sie to jaka roznica w cenie wystepowala miedzy tymi kotlami ktore wymieniles? Ja planuje bufor 1000 litrów i oby wszedl bo jesli nie to pojdzie 800l, dom poddasze uzytkowej tez ok 150m2,p o podlogach dwiescie, garaz ogrzewany.

 

No to podobnego zdania jesteśmy, ATMOS DC25S koło 11-12 tyś, ATTACK SLX 25 kW koło 13-15 tyś, Sigma Cichewicz jakoś 17-20 tys. Mowie w zaokrągleniach górna granice to ceny z Internetu dolna to ceny jak się dogadasz z hurtownia/sprzedawcą na 8% Vat, ale to raczej jeśli pójdą na rękę albo masz znajomego instalatora.

 

Może wcześniej nie wymieniłem ale jeszcze znalazłem Lazar Holzmaster 20kW, wydaje się też okej i w podobnym budżecie co Sigma Cichowicz.

MPM to 7-10 tys, kolega DUNIA.MD znawca tej marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie szukam hydraulika, mam trzech mają wycenić robotę i zobaczymy jaki mi kocioł zaproponują, sam nie wiem czy na ten dom 21kW to nie będzie za dużo i wziąć mniejszy.

 

Tobie coś proponowali? Czemu taki duży bufor chcesz? Tysiąc litrów to myślę że jesienią ładowanie co dwa dni, zima codziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem ciekawy bo niedlugo bede stal przed wyborem kotła, mam w drodze gaz, ale mam go w d...e, cena dzis taka za rok bedzie inna, moze calkiem zakażą? i co potem znowu zmiana na inne zrodlo ciepla? Mam troche swojego drewna a nawet jesli trzeba by bylo kupic to tez nie sa porywajace ceny. O pompie ciepla nawet nie mysle, bo prad drozeje z kazdym rokiem (mimo ze na gieldzie ceny na minimach) , ja nie wiem jak oni nas dymaja bez mydla. Ratunkiem w pzrypadku pompy za jakis czas moga byc dynamiczne ceny pradu i ladowanie bufora w niedzielne sloneczne poludnie na maksa, no ale zimą to powodzenia.

 

Prawda jest taka, ze Unia predzej czy pozniej zlikwiduje gaz bo to paliwo kopalne, no chyba ze bysmy z niej wyszli albo sie sama rozpadla pod wplywem ekobzdur.

 

Orientowales sie to jaka roznica w cenie wystepowala miedzy tymi kotlami ktore wymieniles? Ja planuje bufor 1000 litrów i oby wszedl bo jesli nie to pojdzie 800l, dom poddasze uzytkowej tez ok 150m2,p o podlogach dwiescie, garaz ogrzewany.

 

Uśmiechnięta Polska z serduszkami na klacie a widły w dłoni , będzie źle z prądem a może i tragicznie , pół roku a oni nawet zarysu nie mają a to co mają to żenada , aleście wybrali zbieraninę patałachow,oni do łopaty się nie nadają a rządem się nazywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie szukam hydraulika, mam trzech mają wycenić robotę i zobaczymy jaki mi kocioł zaproponują, sam nie wiem czy na ten dom 21kW to nie będzie za dużo i wziąć mniejszy.

 

Tobie coś proponowali? Czemu taki duży bufor chcesz? Tysiąc litrów to myślę że jesienią ładowanie co dwa dni, zima codziennie

 

Dostałem dwie różne propozycje, kocioł 14 - 18 kW i bufor 1000L do grzania codziennie albo co drugi dzień lub opcje kocioł około 23-25 kW, i bufor 2000-2500 L i grzani co 3-4 dni i bardziej skłaniem się tej opcji. Wiem ze są straty na nagrzanym buforze ale bez przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy w takim rozrachunku nie będę palił codziennie ?

Nie, jeśli dom jest w miarę ocieplony i będzie prawidłowo wykonana i sterowana instalacja buforowa.

 

Przy większym buforze mogę nagrzać na dwa/trzy dni, gdzie nie zawsze mam możliwość zależnie od pracy.

Bezsensowne rozwiązanie. Jeśli zachodzi taka potrzeba że nie mogę napalić lepszym rozwiązaniem byłby zakup kotła dwupaliwowego drewno / pellet.

 

Ważne dla mnie jest też jakiej wielkości polana wejdą do komory, żeby nie bawić się w 20-kilko centymetrowe kawałeczki.

Tu nie chodzi o ilość drewna tylko o ekonomię spalania. Kotły z dużymi komorami na drewno w stosunku do mocy zapowiadają duże zużycie opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jeśli dom jest w miarę ocieplony i będzie prawidłowo wykonana i sterowana instalacja buforowa.

Przy założeniach jakie mam jeżeli chodzi o ocieplenie, to przy piecu 14-18 kW w przybliżeniu jak często bym musiał palic ?

 

 

Bezsensowne rozwiązanie. Jeśli zachodzi taka potrzeba że nie mogę napalić lepszym rozwiązaniem byłby zakup kotła dwupaliwowego drewno / pellet.

Ale w tym rozwiązaniu mówimy o piecu na drewno + pellet czy zgazowującym ?

 

 

Tu nie chodzi o ilość drewna tylko o ekonomię spalania. Kotły z dużymi komorami na drewno w stosunku do mocy zapowiadają duże zużycie opału.

 

Zapowiadają ale nie są pewne, tylko ze przy jednym załadowaniu pieca jestem w stanie nagrzać więcej wody. Wszystkie piece mają podoba sprawność, przy większej komorze jak rozumiem jest tez większy wymiennik ciepła, z fizycznego punku nie powinno być jakiś wielkich rozbieżności, dopóki jest odbiornik ciepła w stanie przyjąć energie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniach jakie mam jeżeli chodzi o ocieplenie, to przy piecu 14-18 kW w przybliżeniu jak często bym musiał palic ?

Jestem przekonany że przy kotle 14 kW i buforze 800 l min. 2 dni.

 

 

Ale w tym rozwiązaniu mówimy o piecu na drewno + pellet czy zgazowującym ?

Mówimy o kotle zgazowującym drewno z możliwością automatycznego spalania pelletu - nigdy odwrotnie.

 

 

 

przy większej komorze jak rozumiem jest tez większy wymiennik ciepła, z fizycznego punku nie powinno być jakiś wielkich rozbieżności, dopóki jest odbiornik ciepła w stanie przyjąć energie.

Zobacz na przykład mikro wymiennik kotła ATMOS w porównaniu z komorą załadowczą, która generuje stratę kominową wynoszącą 300°C. Nie mam pewności, jak to przechodzi badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...