Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Turbodym i kominek z płaszczem wodnym


narciarz_2

Recommended Posts

Cześć,

 

Mam kominek Lucy 16kW z płaszczem wodnym, który zasila bufor 1000L na podłogówkę. Zastanawiam się nad dołożeniem do tego turbodymu aby odzyskać część energii ze spalin. W trakcie palenia pomiar pirometrem na rurze kominowej pokazuje przedział 180-230 stopni. Zastanawiam się czy jeśli zepnę instalację wodną z płaszcza szeregowo z turbodymem to czy nie dojdzie do sytuacji że woda mi się w turbodymie zagotuje. Czujnik temperatury mam tylko w płaszczu. Sterownik obecnie załącza pompkę przy 55 stopnaich. Czy taka instalacja ma sens?

 

pozdrawiam

narciarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Cześć,

 

Piotr, ale @narciarz napisał, że to temperatura na powierzchni rury.

Zależy jeszcze jaka to rura - czarna czy z nierdzewki. W środku może być (zależnie od szybkości spalin i rodzaju rury) 80-150 st. więcej.

No i pytanie dodatkowe - ten dodatkowy odbiornik wodny wpięty szeregowo - przed czy za "płaszczem".

Do miarodajnej odpowiedzi potrzebna byłaby jeszcze znajomość nadmiaru powietrza - przy wodnych kominkach z wodą w ścianach jest on zawsze wysoki.

Więc moim zdaniem warto ten turbodym dołożyć, w szeregu przed płaszczem. Ale to zdanie na podstawie domysłów. Potrzebne więcej danych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura z nierdzewki, więc pytanie - czy mierząc pirometrem jej temperaturę zrobiłeś w nim korektę na inną emisję takiej powierzchni?

Bez korekty pirometr pokaże znacznie niższą temperaturę, niż jest ona w rzeczywistości.

Taka rura może być gorętsza niż czarna, ale też ma znacznie bardziej rozwiniętą powierzchnię.

Dodatkowy wymiennik wodny w szeregu przed, bo:

raz - chcesz obniżyć temperaturę spalin - zyskać na sprawności, a więc im zimniejsza woda w tym miejscu, tym wymiana lepsza,

dwa - turbodym zabezpieczy ciepły powrót, co zawsze dobrze wpływa na główny wymiennik we wkładzie i lepsze spalanie.

Poza tym ewentualna kondensacja - im dalej od samego paleniska, tym lepiej.

czy warto - do końca nie wiem - na pewno gorzej nie będzie. Jeżeli wkład ma tę gwarantowaną na papierze sprawność, to bijesz się o dodatkowe 1-2%.

Jeszcze warto wspomnieć, że na przykład przy murowanym kominie bez wkładu (nie wiem jaki masz) niewskazane jest zbyt mocne obniżanie temperatury spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
W dniu 29.04.2024 o 22:19, narciarz_2 napisał:

Cześć,

 

Mam kominek Lucy 16kW z płaszczem wodnym, który zasila bufor 1000L na podłogówkę. Zastanawiam się nad dołożeniem do tego turbodymu aby odzyskać część energii ze spalin. W trakcie palenia pomiar pirometrem na rurze kominowej pokazuje przedział 180-230 stopni. Zastanawiam się czy jeśli zepnę instalację wodną z płaszcza szeregowo z turbodymem to czy nie dojdzie do sytuacji że woda mi się w turbodymie zagotuje. Czujnik temperatury mam tylko w płaszczu. Sterownik obecnie załącza pompkę przy 55 stopnaich. Czy taka instalacja ma sens?

 

pozdrawiam

narciarz

Witam mam pytanie jak Ci się sprawuje połączenie kominka z takim buforem ciepła czy długo się nagrzewa i na ile wystarcza 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...