Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Domek ROD, problem z wilgocią


Recommended Posts

Witam, mój pierwszy post. Oczywiście musztarda po obiedzie :)

 

Kupiłem działkę ROD z domkiem, jesienią wydawało się wszystko ok, lecz w kwietniu zapadła mi się podłoga, a ściana zrobiła się cała zielona od wilgoci. Ale po kolei.

 

Domek stoi na lekkim spadzie i problem jest tylko z przodu budynku, gdzie ziemia jest najwyżej. Jest fundament z betonu (cały niebieski od wilgoci, fundament ma pełno "zadziorów" - nikt się do niego nie przyłożył podczas robienia), niestety nie ma żadnej izolacji pionowej ani poziomej. Na fundamencie położone zostały legary a na nich jakaś płyta OSB i panele. Legary, płyty OSB są całe mokre, drewno można paznokciem wydłubywać, więc cała podłoga do wymiany. Na fundamencie, również bez żadnej izolacji, stoją ściany zrobione z jakiegoś karton-gipsu. Z jednej strony budynku cała ściana zrobiła się zielona.

 

Rozwiązanie nad jakim myślę, żeby za dużo kasy na to nie poszło to:

Odkopać fundament z jednej strony, wyczyścić go z piachu, kilka godzin odczekać aż trochę wyschnie, położyć na niego jakiś grunt (tylko nie wiem jaki), po kilku godzinach położyć na grunt jakąś masę KMB i na to folię kubełkową. Po drugiej stronie budynku, gdzie grunt jest niżej w kilku miejscach w fundamencie zrobić otwory do wentylacji.

Z podłogą to mam zamiar zerwać wszystko i zobaczyć w jakim stanie są legary. Na fundament dać folię do izolacji poziomej, na to legary, na legary folia paroizolacyjna, płyta MFP 22mm, jakaś pianka i panele.

Niestety na problem łączenia ściany z fundamentem nie mam pomysłu.

 

Kilka pytań:

- ile czasu potrzebuje fundament do wyschnięcia, żebym mógł kłaść grunt i masę KMB

- jaki grunt i masa KMB żeby to wszystko szybko wyschło

- na masę KMB mogę od razu dać folię kubełkową? Na jakiejś etykiecie wyczytałem, że niby nie można i że musi być folia z włókniną ale niestety cenowo to wychodzi strasznie drogo. Jeżeli nie można to co dać na masę (jakąś folię budowlaną i na to kubełkową?), żeby osłonić masę od czynników zewnętrznych.

- może dać jeszcze przy samym dole fundamentu rurę drenarską?

- co zrobić z połączaniem ściany i fundamentu? Może jak zaizoluję fundament to i ściana sama się jakoś osuszy. Ściana od strony południowo-zachodniej więc jest cały czas oświetlona

 

Jakieś rady czy spostrzeżenia? Ma to sens co zamierzam zrobić, czy tylko się narobię a za 3 lata znów będzie to samo?

 

W załączniku przekrój jak jest teraz (po lewo) i jak chcę zrobić (po prawo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że rzeczywiście chodzi o kopanie dziury lub coś w tym stylu, nie martwiłbym się prętem uziemiającym. Jeśli jednak Twoja rura spustowa (technicznie rzecz biorąc, rynny to tylko poziome rynny znajdujące się na krawędzi dachu) wypływa tuż obok fundamentu, z czasem może to mieć niekorzystne skutki dla fundamentu. Prostym rozwiązaniem byłoby umieszczenie pod rurą spustową bryzgoszczelności, która odsunie wodę od fundamentu i jednocześnie ją nieco rozproszy https://tutuapp.uno/ . Edytowane przez stubshil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...