Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Było o domu, teraz o ogrodzie Soniki...


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sonisiu coś dla Ciebie :D AURORA (poprawiłam-wstawiłam mniejsze zdjęcie i powinno działac). :wink:

http://ogrodywodne.pl/wp/foto/nymphaea_aurora-120x120.jpg

 

stanowisko: słoneczne, półcieniste

głębokość: 30-50 cm

powierzchnia wody pokryta liśćmi: do 1 m2;

kwitnienie: VI-IX

 

Piękna niewielka odmiana doskonale nadająca się nawet do niewielkiego oczka. Należy do grupy lilii o zmiennej barwie kwiatów: w ciągu kilku dni kwitnienia przechodzi od morelowego do czerwono zabarwionego oranżu. Liście ‘Aurory’ (podobnie jak innych odmian o żółtych lub pomarańczowych kwiatach) są dekoracyjnie nakrapiane brązem. Dobrze znosi półcień a na stanowisku słonecznym jej kwiaty pozostają otwarte nawet późnym popołudniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dzień relaksu po wczorajszej walce na łopaty :wink: .

Jest coraz bardziej kolorowo :D , róże rosną, clematisom przybywa z 15cm przez noc, a ja latam po sklepach, no bo jak można się oprzeć takim pięknościom i sadzę, przesadzam i tak w nieskończoność, czyli jestem w swoim żywiole :D:

 

http://www5.picturepush.com/photo/a/1641468/640/Ogrod-2009/IMG-0004.jpg

 

Czy to jest andromeda? Taki ma podobny kształt listków ale nie jestem pewna :-? U mnie niestety wymarzły wszystkie. Pilnuj ich dobrze Soniś.

 

No a po za tym, to pięknie u Ciebie. Czy ty też tak masz, że rano nie możesz się ruszać od machania łopatą poprzedniego dnia? Ja tak mam :roll: bo wszystko chcę już i szybko i żeby już rosło :oops: ale efekt wart pracy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką masz gł. ok 60 cm? Rośnie od 50-150cm.

Szkoda że wcześniej "niepogadałyśmy" bo bym Ci poleciła inną.

Alba wiem że kwitnie bardzo krótko 2-3 dni.

Może Ci zakwitnąc w tym roku ale jeśli nie to na przyszły napewno.

 

Jaką dokładnie mam głębokość nie wiem, muszę zmierzyć, ale chyba 60cm max.

2-3 dni kwitnie jeden kwiat, czy lilia jako taka?

 

 

(poprawiłam-wstawiłam mniejsze zdjęcie i powinno działac)

nie otwiera się, ale sprawdziłam jak wygląda i rzeczywiście ładna.

To co, mam ją kupić :wink:?

A gdzie jest ten sklep Hydroflora?

Danusiu, podaj mi proszę jeszcze raz link.

 

A co jeszcze powinnam nabyć? Oglądałam kosze tutaj:

http://sklep.oczkowodne.net/k5,siatki-kosze-akcesoria.html

 

i nie wiem jak duży, ani czy okrągły, czy kwadratowy :roll: .

Pospieszyłam się z tym wszystkim i tyle.

 

I jeszcze mam mieć glinę. Skąd ja wezmę glinę :roll: ? Ale się ubrałam :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 2 x 1,6m. Czyli na upartego się zmieści - bardziej upakowane :wink:

Muszę się zastanowić, ćzy nie wygodniej prysznic na wrost wejścia ? Ale będzie zupełnie nieergonomicznie....

 

Spróbować muszę na podłodze narysować kredą, bo papier wszystko przyjmie 8)

 

pozdro

 

Amtluś, tylko rysuj tak, żeby Ci się drzwi od prysznica otwierały, a nie zahaczały o umywalkę :wink: . U nas były z tym niezły kombinacje, bo i umywalka i prysznic na jednej ścianie :-? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy to jest andromeda? Taki ma podobny kształt listków ale nie jestem pewna :-? U mnie niestety wymarzły wszystkie. Pilnuj ich dobrze Soniś.

 

Czy ty też tak masz, że rano nie możesz się ruszać od machania łopatą poprzedniego dnia? Ja tak mam :roll: bo wszystko chcę już i szybko i żeby już rosło :oops: ale efekt wart pracy :lol:

 

Gohna, tak to andromeda, sliczna prawda?

 

Czyli mam ją okrywać na zimę? Gałęziami, czy agrowłókniną?

 

Czy ty też tak masz, że rano nie możesz się ruszać od machania łopatą poprzedniego dnia?

 

Tak akurat nie mam, mam inaczej - jak ide spać, to chcę spać szybko :wink: , żeby już było rano i żebym mogła znowu machać łopatą.

Coś mi się porobiło nie teges :roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką dokładnie mam głębokość nie wiem, muszę zmierzyć, ale chyba 60cm max.

2-3 dni kwitnie jeden kwiat, czy lilia jako taka?

Źle się wyraziłam.Jeden kwiatek. :wink:

Sonisiu przejrzałam wczoraj ten post(poraz któryś) który Ci podałam pare postów wyżej.Są osoby które maja albę i ona im przezimowała w bardzo płytkim oczku.W niektórych przypadkach nawet przymarzła i odbiła na wiosnę. :D

Głębokośc dla lilii mierzymy od lustra wody do poczatku doniczki,kosza.

Wsadź narazie ją na gł.ok.10cm(lustro wody a nasada doniczki) tak aby mogła łapac jak najwięcej światła słonecznego.Wtedy zacznie się szybciej rozwijac.Z czasem (jak zacznie sie rozwijac )będziesz ją przesuwac głębiej.

To co, mam ją kupić :wink:?

A gdzie jest ten sklep Hydroflora?

Danusiu, podaj mi proszę jeszcze raz link.

Juz Ci Sonisiu podaję :D

http://www.hydroflora.com.pl/index.php?page=shop.browse&category_id=3&option=com_virtuemart&Itemid=8&vmcchk=1&Itemid=8

 

 

A co jeszcze powinnam nabyć? Oglądałam kosze tutaj:

http://sklep.oczkowodne.net/k5,siatki-kosze-akcesoria.html

 

i nie wiem jak duży, ani czy okrągły, czy kwadratowy :roll: .

Pospieszyłam się z tym wszystkim i tyle.

 

I jeszcze mam mieć glinę. Skąd ja wezmę glinę :roll: ? Ale się ubrałam :wink: .

Również bardzo fajny sklep.Czytałam na forum właśnie o tych.

Ludzie kupują również w sklepach budowlanych takie skrzynki budowlane,ciemne i je dziurawią ponieważ są one bardzo wytrzymałe.Ale nam chyba wystarczą koszyki-mamy jeszcze małe roslinki.

Jeśli chodzi o materiał to jute.Agrowłóknina nie jest polecana poniewaz nie rozkłada się tak jak juta w wodzie(oczywiście z czasem).

Wielkośc kosza myśle że 20x30 lub 30x30 wystarczy.Nie wiem na ile masz duże te kłącze.I teraz ziemia :roll: Tutaj zaczynają się dla mnie schody :wink:

Najczęściej robią to w ziemi ogrodowej,piasku,glinie.Nie polecaja torfu -powoduje gnicie.

Sonisiu ja widziałam w sklepie ogrodniczym ziemie specjalną dla lilii.Przejdę się tam dzisiaj i spojrzę na skład.Inni do ziemi dodaja kompost.

Czytam i czytam i nie wiem sama co zrobic :roll:

Bo tylu co jest hodowców lilii to tyle samo opini stosowanej ziemi.

Napiszę Ci później ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonisiu znalazłam jeszcze jedną odmianę sprawdzona w hodowli :wink:

PYGMAEA HELVOLA-obficie kwitnie ale ma mało liści

A AURORA o której Ci pisałam wczoraj -mało kwitnie ale ma bardzo uzo liści.Kwiat utrzymuje sie ok.tyg.

Masz tutaj zdjęcie dla porównania:

Aurora-pomarańczowo-różowa

Pygmaea helvola-żółta

 

http://images29.fotosik.pl/269/b3024c89a42d115amed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soniś, piękne te Twoje nowe nabytki. Na temat róż się nie będę wypowiadała, bo wiadomo, że to królowa kwiatów, ale andromedy muszę pochwalić. Ujęły mnie te kępki. A poza tym, to zazdroszczę Ci tych kolorów, że tyle u Ciebie kwitnie w ogródku. U nas jest chłodniej i rośliny są dużo mniejsze. W sumie tylko wiosenne kwiaty kwitną, żonkile mam jeszcze w pąkach ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak.Byłam wczoraj w sklepie.Skład przeanalizowałam :wink: Pani oczywiście wiedziała wszystko najlepiej"że ona ma już oczko od tylu lat,jako pierwsza w naszej miejscowości i wciskała mi tą ziemię".

 

Zajrzałam na stronę

http://sklep.oczkowodne.net/

Gościu ma równiez swoją galerię-oczka wodnego(piękne) :o i dowiedziałam się z jego opisu ważnych informacji.Chyba u niego wszystko kupię Sonisiu.A wiesz dlaczego bo widze jak u niego to wszystko rośnie.Ma wszystko na swoim forum opisane i właśnie u niego znalazłam te dwie miniaturkowe lilii które Ci opisałam wyżej.Lubie sprawdzone metody,roślinności :wink:

ZIEMIA:

-glina

-piasek

-ziemia ogrodowa

-kompost

-czasami obornik

Pod żadnym pozorem nie należy dawac torfu!!!!! i mieszanek go zawierających

Przy zastosowaniu podłoży nie zawierajacych części organicznych pod korzeniami powinno się na początku każdego sezonu wciskac koreczki OSMOCOTE-nawóz.

Na wierzchu kosza dac warstwę przepłukanego piasku i kamyki-chronia przed rybami(jak u mnie) i zabrudzeniami wody.

Można u niego kupic:

-kosz

-kompost

-wyściółkę(gośc proponuje ją zamiast juty tylko trzeba ją podziurawic).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miejsca już prawie nie mam, ale taką magnolię to chciałam jeszcze gdzieś wcisnąć ;-)

 

Ivo, jak to nie masz miejsca :o ? Przecież u Ciebie hektary w porównaniu z moim pyci, pyci, ekhmmm - "ogrodem" :wink: .

 

ja bym chętnie kawałek trawnika zagospodarowała na bylinki, ale chłopaki mi nie pozwalają....w piłkę trezba gdzieś też grać....i łamać roślinki czasem 8) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...