Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sieciowanie polietylenu to proces, który prowadzi do powstania trójwymiarowej sieci nadcząsteczkowej. Długie łańcuchy węglowe ułożone w sposób nieuporządkowany po odszczepieniu niektórych atomów wodoru od polimeru łączą się z sąsiadującymi łańcuchami tworząc sieć. Im wyższy stopień usieciowania materiału tym bardziej sztywny staje się materiał. Oznacza to utratę elastyczności wyrobów z polietylenu sieciowanego w porównaniu do polietylenu nieusieciowanego. A co to oznacza dla instalatora? Odpowiedź jest jednoznaczna: wydłużony czas układania rur.

 

Jaki wpływ ma na środowisko ma proces sieciowania? Niektórzy producenci deklarują, że ich rury to przyjazny środowisku produkt. Jaka jest prawda?

Żadna rura PEX nie będzie bardziej ekologiczna od rur PE-RT z uwagi na następujące czynniki:

1. Konieczność wykonywania dodatkowego procesu sieciowania za pomocą niebezpiecznej dla środowiska i życia ludzkiego chemii w metodach a i b oraz większego zużycia energii elektrycznej, niezbędnej do przeprowadzenia procesu sieciowania we wszystkich metodach, oraz procesu naświetlania rury wiązką elektronów w metodzie c.

2. W obliczu globalnego kryzysu wodnego, który także stopniowo pogrąża gospodarkę polską (dla przypomnienia: zasoby wodne Polski są pięciokrotnie mniejsze niż średnia UE, a to oznacza że w Polsce jest wody za mało by zaspokoić potrzeby ludzi i środowiska), konieczność zużywania dodatkowych ilości wody do procesu płukania rur po usieciowaniu chemicznym w metodach a i b nie jest proekologiczne.

3. Rury sieciowane praktycznie nie podlegają recyklingu. Obecnie stosowane metody recyklingu rur PEX są bardzo drogie i nieopłacalne. W porównaniu do nich materiał PERT można odzyskiwać i ponownie przetwarzać.

4. Produkcja rur sieciowanych także generuje więcej odpadów, związanych z tak zwanym „startem” produkcji, który w przypadku PERT jest krótszy.

5. Wszyscy pamiętamy kryzys surowcowy, związany z wydłużonymi dostawami podczas epidemii COVID, spowodowanymi blokadą granic. Przedsiębiorstwa zamawiały surowiec na zapas by zabezpieczyć ciągłość produkcji. Ten sam efekt mają problemy geopolityczne. Jednak gromadząc surowiec producent powinien pamiętać o terminie przydatności jego do przetworzenia. PE-RT ma praktycznie nieograniczony, a to jest kolejnym argumentem za tym materiałem jako najbardziej ekologicznym.

 

Podsumowując temat ekologii można śmiało stwierdzić, że „zielone” nie zawsze oznacza ekologiczność technologii wytworzenia produktu. W przypadku niektórych producentów zabarwienie rury na zielono i nazywanie produktu zrównoważonym i przyjaznym środowisku jest świadomym wprowadzeniem konsumentów w błąd.

 

Jak sama nazwa mówi, PE-RT jest polietylenem o podwyższonych parametrach temperaturowych. To oznacza że surowiec został opracowany z myślą o instalacjach z temperaturą do 90 C czyli 5 klasa zastosowania, awaryjnie krótkoterminowo do 110 C. A to oznacza że rury PE-RT spełniają wymagania do zastosowania w instalacjach wysokotemperaturowych grzejnikowych, a do tego mogą być łączone za pomocą zgrzewania polifuzyjnego w odróżnieniu od rur PEX.

 

Kolejny mit to naprawialność rur PEX po zagięciu poprzez wysokie temperatury. Wysoka temperatura tylko przywraca oryginalny kształt rury. Nie naprawia materiału. Ten proces nie może formować nowych związków łańcuchów molekularnych. Mówiąc językiem prostym fizyczna naprawa rury przy pomocy ciepła nie skutkuje przywróceniem pierwotnych właściwości produktu. Naprawa zagięć w rurach z PEX w sposób właściwy możliwa jedynie przy zastosowaniu złączek.

 

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że PE-RT jest bardziej nowoczesnym rozwiązaniem w instalacjach wody użytkowej, ogrzewania grzejnikowego i płaszczyznowego z widoczną przewagą nad PEX.

 

Więcej informacji na temat rur z PE-RT znajdziesz w Poradniku Projektanta i Wykonawcy i Katalogach, dostępnych na naszej stronie w zakładce „DO POBRANIA”:

https://pl.kan-therm.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...