Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uczcie się na błędach! - Podłoga koło kominka


jurasz

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 55
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja mam kominek stojący centralnie w salonie. Można go obejśc dookoła. Tylna ściana to surowa cegła, ładnie nawiązuje do jadalni.

 

Moim zdaniem wpływ temperatury na parkiet lub panele przed kominkiem nie jest taki wielki. Tamtędy napływa przecież chłodniejsze powietrze do ogrzania więc podłoga jest "studzona". Istoniejsze są wypadające czasem drobinki żaru oraz ... popiół. Przecież trzeba kominek umyć, wybrać popiół itd. Wtedy najbardziej przydaje się płyta czy to z granitu, terakoty, czy jakiej ładnej blachy. Łatwiej toto się czyści niż drewno. A poza tym gdy się do kominka dokłada to upadają na ziemię różne farfocle.

 

Także nie tyle temperatura, co zapobieganie brudzeniu i ppoż.

 

Piszę o wkładzie kominkowym, nie o kominku otwartym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego powodu nie daj się rozprowadzenia ciepłego powietrza do łazienek i WC aby nie zakłócić wentylacji, choć niektórzy robią i cieszą się ciepłym powierzem przy kąpieli.

 

Jeżeli chodzi o kominek ze zdjęcia to wydaje mi sie , że gdyby wkład był nieco wyżej to wpływ na parkiet (ciepło) byłby mniejszy. Chyba jest za nisko ustawiony, ale to może tylko zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
My planujemy położyć przed kominkiem grubą szybę hartowaną na parkiecie. Myślałam też o stalowej płycie, ale nie chcę, aby zdominowała wnętrze. Płytek wokół kominka nie chcemy ze względów estetycznych. Plan jest taki, aby cały salon był w drewnie. Czy takie szkło hartowane jest wystarczające, aby uchronić parkiet przed rozsychaniem i iskrami? Jaka powinna być grubość takiego szkła? Czy ktoś wie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My planujemy położyć przed kominkiem grubą szybę hartowaną na parkiecie. Myślałam też o stalowej płycie, ale nie chcę, aby zdominowała wnętrze. Płytek wokół kominka nie chcemy ze względów estetycznych. Plan jest taki, aby cały salon był w drewnie. Czy takie szkło hartowane jest wystarczające, aby uchronić parkiet przed rozsychaniem i iskrami? Jaka powinna być grubość takiego szkła? Czy ktoś wie?

Hmmm... możesz miec problem z szybą bo po jajkimś czasie stanie sie matowa, bo nie sądzę że będziesz ją czyściła po każdym otwarciu kominka z którego zawsze coś się wyprowadza na podłogę (popiół). W razie przypadkowego wypadnięcia polana, szyba pomimo hartowania może pęknąć - każde szkło posiada tzw. naprężenia wewnętrzne i pomimo hartowania też mogą one wystąpić.

Sądzę że odpowiednio dobrane płytki (a jest ich niemały wybór) spełnią swoją ochronną rolę i wcale nie zepsują Wam estetyki salonu, a nawet zaakcentują kominek który w czasie chłodów zwykle bywa jednym z ważnych punktów życia salonowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się rozeschła deska barlinecka przy kominku :( Też mam mało gresu, tak ze 40 cm). Te deseczki z góry się odkleiły, spód z iglastego został. I jak to naprawić?

A możesz to dokładniej opisać??? A może jakieś zdjęcie??? :o

Sposób naprawy zależy od wielkości uszkodzeń.

:-? Jeżeli to tylko wystrzępiona krawędź to można naprawić akrylem/kitem -jak większe ubytki to trzeba wycinać/wklejać/lakierować. :roll:

 

P.S.

Interesuje mnie: :o

1. Rodzaj drewna (gatunek/rodzaj wykończenia - olej czy lakier).

2. Sposób rozwarstwienia deski (popękana krawędź, odklejone elementy czy inne szkody).

3. Wielkość/ilość uszkodzeń (wymiary lub w przeliczeniu na sztuki).

4. Czy są szpary między poszczególnymi deskami.

5. Czy deska w dotyku jest gładka/równa a może chropowata/połódkowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My planujemy położyć przed kominkiem grubą szybę hartowaną na parkiecie. Myślałam też o stalowej płycie, ale nie chcę, aby zdominowała wnętrze. Płytek wokół kominka nie chcemy ze względów estetycznych. Plan jest taki, aby cały salon był w drewnie. Czy takie szkło hartowane jest wystarczające, aby uchronić parkiet przed rozsychaniem i iskrami? Jaka powinna być grubość takiego szkła? Czy ktoś wie?

Hmmm... możesz miec problem z szybą bo po jajkimś czasie stanie sie matowa, bo nie sądzę że będziesz ją czyściła po każdym otwarciu kominka z którego zawsze coś się wyprowadza na podłogę (popiół). W razie przypadkowego wypadnięcia polana, szyba pomimo hartowania może pęknąć - każde szkło posiada tzw. naprężenia wewnętrzne i pomimo hartowania też mogą one wystąpić.

Sądzę że odpowiednio dobrane płytki (a jest ich niemały wybór) spełnią swoją ochronną rolę i wcale nie zepsują Wam estetyki salonu, a nawet zaakcentują kominek który w czasie chłodów zwykle bywa jednym z ważnych punktów życia salonowego...

 

Względy użytkowe mogą zaważyć na wyborze materiału. Nie uśmiecha mi się czyścić tej szybki po każdym zapaleniu ognia. Jeśli chodzi o wytrzymałość szyby hartowanej ,może masz rację. Widziałam to rozwiązanie w pięknych magazynach i reklamach. Całkiem mozliwe,że ci goście wcale nie ''odpalają'' tego sprzętu i po prostu taki kominek tylko sobie tak sterylnie wygląda. Wygląda i już.

Wobec tego czy płyta stalowa byłaby lepszym rozwiązaniem ( w dalszym ciągu upieram się przy płycie położonej na parkiet)?Jaka grubość takiej płyty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się nigdy jeszcze z płytą stalową, ale czasami przed piecami montowano takie blachy w różnych wykończeniach. Blachy należały raczej do tych cienkich ok. 0,5 mm które miały jedynie na celu zabezpieczyć podłogę, bądź parkiet przed przypadkowym wypadnięciem np. gorącego popiołu i trwałym odbarwieniu bądź nadpaleniu.

Sądzę że można zastosować blachę przed kominkiem bo dzisiaj w zasadzie można wszystkiego użyć i jest to indywidualne rozwiązanie.

Ja osobiście mam w salonie płytki jako że w lecie dużo korzystamy z drzwi tarasowych i chcąc niechcąc dużo się wnosi do salonu. Płytki są w tym względzie bardzo dobrym rozwiązaniem - łatwość sprzątnięcia i brak matowego parkirtu lub podłogi przy wejściu na taras. To samo odnosi się rówież do kominka - łatwość utrzymania czystości zarówno przed jak i pod kominkiem bo ruch powietrza robi swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się rozeschła deska barlinecka przy kominku :( Też mam mało gresu, tak ze 40 cm). Te deseczki z góry się odkleiły, spód z iglastego został. I jak to naprawić?

A możesz to dokładniej opisać??? A może jakieś zdjęcie??? :o

Sposób naprawy zależy od wielkości uszkodzeń.

:-? Jeżeli to tylko wystrzępiona krawędź to można naprawić akrylem/kitem -jak większe ubytki to trzeba wycinać/wklejać/lakierować. :roll:

 

P.S.

Interesuje mnie: :o

1. Rodzaj drewna (gatunek/rodzaj wykończenia - olej czy lakier).

2. Sposób rozwarstwienia deski (popękana krawędź, odklejone elementy czy inne szkody).

3. Wielkość/ilość uszkodzeń (wymiary lub w przeliczeniu na sztuki).

4. Czy są szpary między poszczególnymi deskami.

5. Czy deska w dotyku jest gładka/równa a może chropowata/połódkowana.

Dzęki za zainteresowanie. Spróbuję w miarę konkretnie:

1. Akacja, cudna, lakierowana.

2, Po prostu najpierw lekko odstawały, a potem się odkleiły te deseczki z góry, wyglądały jakby lekko spuchły i nie mieściły sie na podłodze. Ale to co pod spodem - ten podład z iglastego grzecznie sobie został i spokojnie leży nie wybrzusza się.

3. To będzie 4-5 klepeczek.

4. Nie ma szpar.

5. Raczej gładka, jak już odpadła, to nawet się wyprostowała.

To wygląda jakby po prostu klej puścił...

Więc trzeba to uzupełnić. A nie można wymienić jednej całej deski bez rozwalania reszty podłogi? To jest jakby druga deska od strony gresu, tylko, że w stosunku do niej gres leży ukośnie (bo kominek w rogu, gres równolegle do kominka, a deski równolegle do ścian). Nie wiem, czy dobrze to tłumaczę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...