Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moim zdaniem,jeśli nie masz piwnicy wykonywanie izolacji przeciwwodnej pozbawione jest sensu

 

Czy na pewno? Zleciłem badania geotechniczne i wynika z nich, że woda występuje na głębokości ok 1-1,2m ale przy intensywnych opadach może podnieść się o ok 0,5m czyli od czasu do czasu fundamenty będą stały w wodzie. Czy zwykła izolacja przeciwwilgociowa będzie w takim przypadku wystarczająca?

Druga sprawa to chciałbym się po prostu dowiedzieć jak (i z czego) robi się taką izolację.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-514773
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej podnieś dom żeby nie stał w wodzie - jest to koszt piasku i żwiru (drenaż), a izolacja pozioma i izoplast plus folia kubełkowa. Przeciwwodną trudno zrobić - były tutaj posty na forum mówiące o tym ze nawet przez niewielkie uszkodzenie takiej izolacji woda i tak wejdzie i wtedy cała izolacja bierze w łeb. Być może to racja, może zastanów się jak zrobić żeby dom w wodzie nie stał, a nie rób przeciwwodnej. Przeciwwodna wymaga chyba kultury pracy - jeśli masz porządną ekipę to OK.

 

Ja dom podniosłam i izolacje mam takie jak pisałam. Woda na ok 70 cm, może nawet wyżej.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-514854
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym nie podnosić domu. Dom będzie posadowiony na głębokości 1m czyli ponad 'normalnym' poziomem wody. Chodzi mi o zabezpieczenie na 'okazjonalne' podniesienie poziomu wody. Ewentualnie zastanawiam się nad wylaniem fundamentów z betonu B30, któremu o ile wiem woda nie zaszkodzi. Nie wiem tylko o ile beton B30 jest droższy od B20.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-514918
Udostępnij na innych stronach

Jeśli same ławy to różnica nie powinna być spora - wkońcu nie budujesz apartamentowca tylko mały domek, a jeśli całe fundamenty chcesz wylewać - czyli ściany nie z bloczków a lity beton - to możesz zapłacić o parę tysięcy wiecej (co najmniej). Zastanów się czy warto.

Ja na twoim miejscu zadbałabym o porządną poziomą izolację, ew. ława z b30, a reszta izolbet plus kubełek/drenaż.

Ale sa tu na tym forum dużo mądrzejsi ode mnie, może ktoś ci poradzi coś sensownego.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-514937
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób wykonuje się izolację przeciwwodną fundamentów w domu niepodpiwniczonym. Czym różni się ona od standardowej izolacji przeciwwilgociowej - inny układ warstw czy inne materiały?

 

Pozdrawiam

Darek

 

Darek

izolacja przeciwwodna to szczelna idealnie i wytrzymujaca stały duzy napór wód na fundament

o ile nie masz wody (w gruncie) agresywnej w stosunku do betonu - to topisz pieniadze ... w błocie ...

p.s.

boisz sie, ze beton fundamentów rozpłynie Ci sie w normalnej wodzie ? :o

 

:wink:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-514949
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, ze się nie rozpłynie... ;-)

 

A tak na poważnie to po prostu nie jestem pewien czy w takiej sytuacji wystarczy standardowa izolacja przeciwwilgociowa (typu Dysperbit). Ale jeśli wystarczy i moje obawy są przesadzone to tym lepiej! :-)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-514979
Udostępnij na innych stronach

brzoza - wiedziałam że się odezwiesz :lol:

 

darekm - zrób badanie wody (chyba że masz razem z badaniem geologicznym) jak woda agresywna to dysperbit albo coś co zaproponuje kierownik budowy, na pewno cos musi być.

 

Izolacja pozioma musi być dobrze zrobiona.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-515113
Udostępnij na innych stronach

Darku - nie dziekuj ...

pomyśl ... po co wyrzucac kase w błoto :-?

Mam pytanie - czy Twój fundament bedzie zaizolowany tylko od srodka i od zewnatrz ?

(bo jak od spodu nie zaizolujesz ... to wiesz ...)

beton w srodowisku wodnym czuje sie wspaniale - a nawet jest mocniejszy ...

popatrz kiedys z mostu na filary mostowe stajace ciagle w wodzie ( a rzeczna woda niesie zarówno agresywne azotany jak i chemikalia) czy je ktos izoluje przed wodą ?

 

brzoza - wiedziałam że się odezwiesz :lol:

 

 

(Darku ... my z BK mamy taki "układ" ... to sie nazywa "rozmiekczanie zawodnika" ...

prywatnie to my sie z BK ... lubimy ... :oops:

podroczyć nawet ...)

 

pozdrówka BK :wink:

:D

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-515719
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo dobre materiały i porady uzyskałem w firmie Deitermann właśnie w temacie izolacji przeciwilgociowej i przeciwwodnej. W naszym regionie jest doskonały doradca. Używałem materiałów tej firmy przy izolacji w łazience, przy izolacji przejścia rur przez ściany fundmentowe. Bardzo żałuję, że wcześniej nie skorzystałem przy izolacji ścian fundamentowych zewnętrznych i izolacji poziomej posadzki piwnicy . Używałem materiałów innych firm i miałem trochę kłopotów. Kilka lat temu robiłem izolację na zewnątrz ścian fundamentowych używałem materiałów firmy Botament - materiał bardzo pracochłonny i b. drogi, ale przyznam że bardzo skuteczny.

Uważam, że w przypadku wysokich wód gruntowych ( u nas właśnie takie są ) równie istotne jest zaizolowanie ścian jak i posadzki ( oczywiście drenaż też jest potrzebny ). Izolowanie środkami typu jakiejś mazi ( celowo nie podaję żadnej konkretnej nazwy firmy) nie ma sensu, tak jak ktoś wcześniej napisał woda przedostanie się przez najmniejszą nieszczelność, a jak raz się przedostanie to walka z nią będzie bardzo droga i długotrwała. Izolację należy wykonać bardzo dokładnie i bardzo dobrymi materiałami. W moim przypadku budowa trwała kilka lat ( poziom wód okresowo 0,5 m ponizej poziomu gruntu) miałem możliwość zaobserwowania wielu zjawisk jakie zachodzą w takim przypadku. Np. zdarzyło się 2 lata temu, że w bud. w stanie surowym półzamkniętym zimą ( wstawione okna - niedokładnie jescze podmurowane, drzwi wejściowe zastępcze - stare balkonowe, sciany zewnętrzne zaizolowane bardzo dokładnie ( jak pisałem wcześniej ) nastąpiło wysadzanie wylewek - chudziaka przez wodę (pojawiły się rysy w gwiazdę centralnie od środka pomieszczenia) , która dostała się pod ten chudziak i przy większych mrozach zamarzła.

Reasumując, jest to bardzo ważna sprawa i nie można tego bagatelizować gdy jest wysoki poziom wód gruntowych i występuje stały napór wód.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-515779
Udostępnij na innych stronach

deha - nie strasz mnie.

My pod chudziaka folii nie daliśmy, na podstawie porad właśnie z forum. Zamierzamy niedługo dom ogrzewać. Jeśli dom będzie grzany, to czy takie podejście wody i jej zamarznięcie może nastąpić? Izolacje poziome planujemy dopiero po chudziaku (to jest b15 z betoniarni, raczej porządny)

 

Dodam, że geologicznie teren bardzo ciekawy - u nas raczej OK, ale u sąsiada na działce jest podziemna rzeka (tak, rzeka), a na jednym końcu mojej działki jest sucho - piasek, na drugim z kolei trzciny :o

Przewidujemy że dom nie będzie stał w wodzie bo został podniesiony o jakieś pół metra, dodatkowo drenaż, więc wody nie powinno być.

 

Nie przypominam sobie też nic o specjalnym izolowaniu rur przy przejściach przez ściany (np. rura do szmba) - czy do wody (właśnie podłączają do wodociągu) też jakieś specjalne izolacje są potrzebne przy przejściu rury przez ścianę?

 

brzoza - pozdrówka :D

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-515984
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy Twój fundament bedzie zaizolowany tylko od srodka i od zewnatrz ?

(bo jak od spodu nie zaizolujesz ... to wiesz ...)

:D

 

No właśnie tu też mam pewne wątpliwości. W przypadku ściany z bloczków izolacje poziomą daje się pomiędzy ławą a ścianką fundamentową i druga warstwa na górze ściany fundamentowej. Ja w projekcie mam ścianę wylewana i z ławy wystaje zbrojenie, które łączy ją ze ścianą fundamentu. W takiej sytuacji chyba nie mogę dać w tym miejscu izolacji. W projekcie pierwsza warstwa izolacji jest pomiędzy chudziakiem a ławami. Czy takie rozwiązanie + pomalowanie boków ław i fundamentów jakimś mazidłem będzie wystarczające?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-516005
Udostępnij na innych stronach

Witam

Np. zdarzyło się 2 lata temu, że w bud. w stanie surowym półzamkniętym zimą (... ) nastąpiło wysadzanie wylewek - chudziaka przez wodę (pojawiły się rysy w gwiazdę centralnie od środka pomieszczenia) , która dostała się pod ten chudziak i przy większych mrozach zamarzła.

Reasumując, jest to bardzo ważna sprawa i nie można tego bagatelizować gdy jest wysoki poziom wód gruntowych i występuje stały napór wód.

 

Trochę mnie przestraszyłeś, bo też mam zamiar zostawić przez następną zimę stan surowy otwarty. Może w takim przypadku bezpieczniej jednak będzie nie wykonywać wylewki na etapie stanu zerowego a dopiero przy zamykaniu i wykańczaniu budynku? Jeśli zima będzie taka jak w tym roku to nie ma większego problemu ale jeśli przyjdą prawdziwe mrozy...

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-516014
Udostępnij na innych stronach

 

No właśnie tu też mam pewne wątpliwości. W przypadku ściany z bloczków izolacje poziomą daje się pomiędzy ławą a ścianką fundamentową i druga warstwa na górze ściany fundamentowej. Ja w projekcie mam ścianę wylewana i z ławy wystaje zbrojenie, które łączy ją ze ścianą fundamentu. W takiej sytuacji chyba nie mogę dać w tym miejscu izolacji. W projekcie pierwsza warstwa izolacji jest pomiędzy chudziakiem a ławami. Czy takie rozwiązanie + pomalowanie boków ław i fundamentów jakimś mazidłem będzie wystarczające?

 

w takiej sytuacji nie możesz "przerwac" słupka zelbetowego jakakolwiek izolacją ... to błąd projektowy ...

 

Darku

woda ma to do siebie, ze poziom cieczy zawsze sie wyrównuje - na tej zasadzie wykonana jest poziomica murarska ...

 

 

 

o ile poziom wody gruntowej wzrosnie - to przez miejsca niezaizolowane

- czyli te "słupki " w Twoim fundamencie - woda podciagnie kapilarnie ...

dlatego uważam, ze izolacja pionowa nic Ci nie daje

ewentualna woda nie dostanie sie do Twoich fundamentów z boku

a od spodu ...

dla niektórych jest to ważne zeby nie dostała sie z boku ...

dla mnie to bez róznicy - którędy podsiąknie ... :-?

dlatego moja rada - przeznacz te pieniądze na coś innego - przydadza sie bardziej ...

inna rzecz, że

nawet w najdokładniej rozsmarowanym dysperbicie - znajdziesz mikroskopijna dziurke ...

a jak przecieka ... nawet minimalnie - statek zatonie ... wolniej ale zatonie

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-516097
Udostępnij na innych stronach

Od spodu to raczej się nie dostanie.

Efekt odwróconej szklanki.

Błąd myślowy - tu nie następuje efekt odwróconej szklanki - tylko zjawisko naczyń połączonych. W odwróconej szklance jest powietrze i ono nie pozwala dostać się wodzie, natomiast w budynku nie ma takiej sytuacji. To po pierwsze, a po drugie to w momencie kiedy nie miałem jeszcze wykonanego drenażu to pierwszej zimy miałem zalaną piwnicę ( 10 cm wody ) - Sciany były już zaizolowane, a posadzka jeszcze nie. Dopiero prawidłowo wykonany drenaż pozwolił całkowicie odprowadzić wodę od budynku. Muszę powiedzieć , że mój drenaż pracuję już prawie 5 lat prawie nieprzerwanie ( tylko kilka tygodni nie ciekło tego lata kiedy było b. sucho).

To są moje spostrzeżenia i przeżyte doświadczenia, nie mam wiedzy wyuczonej tylko spraktykowaną na swojej budowie. Kolejne etapy następowały po sobie, kiedy okazywało się, że poprzedni nie rozwiązywał problemu.

Po wymurowaniu ścian wykonałem izolację pionową ścian Botamentem.

Potem - po zalaniu przez chudziak - następnego roku wykonałem prawdziwy drenaż.

Następnie po 2 latach przed wylaniem posadzki wykonałem izolację poziomą chudzaka w piwnicy.

Teraz od dwóch lat mam suchutko w piwnicy mimi iż na zewnątrz mam poziom wody wachający się od ok. 0,5 do 0,8 m poniżej poziomu gruntu (kontroluję to poprzez otwór w ziemi - przez zakopane stare beczki, które wcześniej służyły jako dodatkowy otwór do wypompowywania wody w czasie prac przy wykonywaniu drenażu).

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27860-izolacja-przeciwwodna/#findComment-516970
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...