Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pytanko. pytanko, pytanko:

 

Czy tam gdzie schody, tam gdzie klatka, tam gdzie okno polaciowe nad schodami robicie/bedziecie robic grzejnik??

 

Do grzejnika w tamtym miejscu przekonuja mnie:

1) okno polaciowe ponad, ktore byloby ogrzewane i osuszane,

2) wyciag wentylacji mechanicznej, ktory m.in. dla zbilansowania systemu bedzie umiejscowiony pod kalenica, tam gdzie cieplo jak wiemy podaza.

 

Jakie jest Wasze zdanie?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mhm. Zgadzam się, że na schodach nie musi być tak samo ciepło jak w pozostałych pomieszczeniach.

 

Moją wątpliwość budzi jednak ryzyko roszenia na szybie okna połaciowego. Załóżmy: mamy zimę, na zewnątrz -10 stopni, szyba okna w dachu zimna/chłodna, w domu ok. +21/+24 (co pewnie zależy też od wysokości pomiaru), wilgotność w domu jest zmienna, powietrze ciepłe z wilgocią wędruje do góry stricte na szybę okna połaciowego, no i co wtedy??

 

No i tak pomyślałem, że jakby dać grzejnik, to (1) generujemy dodatkową cyrkulację powietrza, które "omiata" wewnętrzne lico szyby, (2) owe powietrze co "omiata" jest cieple no to i trochę podsusza.

 

Jeżeli zaś chodzi o decyzję dnia dzisiejszego, to postanowiliśmy wykonać podejście pod takowy grzejnik (podejście z kotłowni), które narazie może pozostać nieobadzone. Podejście można będzie zamurować/zakryć/zatynkowac.

Z kolei jeżeli w przyszłości okaże się, że jednak szyba rosi można będzie stosunkowo niewielkim "zamieszaniem" podprowadzić mały grzejniczek.

 

Liczę na to, że ma to sens. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeper, jestem ogromnie ciekawa jak wyjdą Twoje schody, pięknie to wygląda na rzutach. Jak dla mnie właśnie wąska klataka schodowa jest najsłabszym punktem tego projektu, przy tym metraży i fajnym rozmieszczeniu innych elementów, projektant mógł mocniej popracować nad wizją schodów :cry:

 

Do schodów podszedłem bardzo poważnie. Moje odczucia co do całości są identyczne jak twoje, mam nadzieje że przewidziałem wszystko w związku z moimi zmianami.

Podobno człowiek wie co i jak przy trzecim domu, żyje nadzieją że u nas będzie inaczej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postanowiliśmy wykonać podejście pod takowy grzejnik (podejście z kotłowni), które narazie może pozostać nieobadzone. Podejście można będzie zamurować/zakryć/zatynkowac.

Z kolei jeżeli w przyszłości okaże się, że jednak szyba rosi można będzie stosunkowo niewielkim "zamieszaniem" podprowadzić mały grzejniczek.

 

Liczę na to, że ma to sens. :)

 

Ma sens , ma . :wink:

Wg mnie nie powinno być problemu z roszeniem okna w tym miejscu. Na parterze - w salonie, kuchni - prawdopodobnie będzie trochę cieplej niż na poddaszu - w sypialniach. Więc ciepłe będzie szło do góry. Schodami.

Ale na wszelki wypadek na pewno nie zaszkodzi. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeper , nie zastanawiałeś się nad zlikwidowaniem ścianki , albo przynajmniej drzwi między wiatrołapem a pomieszczeniem opisanym w projekcie jako spiżarnia?

W takim układzie jak masz teraz wiatrołap jest mały. Bardzo mały. Nie ma miejsca ani na swobodne ściągnięcie zimowych kurtek ani na nawet niewielką szafę na ubrania. Trzy ściany zajęte przez drzwi a na czwartej też nic nie ustawisz.

Spiżarnia sama w sobie też nie jest wybitnie funkcjonalna - dwie pary drzwi i okrągła ściana robią swoje. Jako jedno pomieszczenie można by je rozsądnie zagospodarować. Tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeper , nie zastanawiałeś się nad zlikwidowaniem ścianki , albo przynajmniej drzwi między wiatrołapem a pomieszczeniem opisanym w projekcie jako spiżarnia?

W takim układzie jak masz teraz wiatrołap jest mały. Bardzo mały. Nie ma miejsca ani na swobodne ściągnięcie zimowych kurtek ani na nawet niewielką szafę na ubrania. Trzy ściany zajęte przez drzwi a na czwartej też nic nie ustawisz.

Spiżarnia sama w sobie też nie jest wybitnie funkcjonalna - dwie pary drzwi i okrągła ściana robią swoje. Jako jedno pomieszczenie można by je rozsądnie zagospodarować. Tak myślę.

 

Wielkie dzięki za opinie.

Miałem z tym problem od początku ale jakoś na razie dałem sobie spokój.

Niedługo wrócę do tematu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Nie myślimy (jeśli brac pod uwage ten projekt) o tak drastycznych zmianiach jak w Twoim szkicu. Sensowne jest przedluzenie domu o 0,9 m (co z marszu pozwala myśleć o sensownej jadalni ze stołem na 6 osób). Przy likwidacji garażu (na jeden samochod nie ma sensu - na dwa: koszty, koszty, koszty) interesuje mnie rozwiązanie ciągów komunikacyjnych wokół przedpokoju, gabinetu (kosztem garażu), pomieszczenia gospodarczego/kotłowni - jest tu trochę rzeczy do zmieniania. IMHO: Duży przedpokój powiększa cały parter.

 

My usunęliśmy garaż. W jego miejscu mamy kuchnię. Pozostała komunikacja praktycznie pozostała bez zmian. Zdjęcia i plany masz w galerii.

 

Co do schodów to tez mamy konstrukcję samonośną ale wstawiana była zaraz po wylewkach i obłożona płytą OSB żeby można było normalni pracować na piętrze, tyle ze my za nasza płaciliśmy 5000 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi w sprawie ścianki w łazience na dole, my w końcu też ją robimy - i też kibelek na lewo a umywalkę na prawo. Mocno biedziliśmy się nad układem w łazience na górze - bo nie wiem czy pod połacią nie będzie ciężko wstawać z wanny - ale w końcu zdecydowaliśmy się na rozwiązanie jak w projekcie - wannę po prostu odsunie się od połaci i powstanie półka z glazury od wanny do połaci.

Co do grzejnika pod oknami połaciowymi (a mamy dwa - nad schodami i w łazience) to zrezygnowaliśmy z nich choć też biłem się z myślami nad ich umieszczaniem.

 

Jakiej wysokości robicie ścianki wewnętrzne na górze ?

U nas trwają rozważania i chyba częściowo zamiast planowanych 140 cm pójdziemy połacią całkiem w dół bo szkoda nam miejsca na przydasie których mamy sporo. Obudujemy szafkami i będzie miejsce wykorzystane.

Pozdrawiam

Ya

PS. Rzadko się odzywam bo siedzę na wsi bez internetu ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My podobnie, tj. w łazience na dole zlew na prawo, kibelek na lewo. Nie robimy jedynie ścianki przy prysznicu; będą po prostu dwie szyby; nie będzie też brodzika; za to będzie jeden duży odpływ liniowy. :)

 

Jeżeli chodzi o łazienkę na górze to na lewo lustro, kibelek, bidet, na prawo wanna (również oddalona odpowiednio od skosu). :)

 

Grzejnik nad schodzami - samego grzejnika narazie nie zainstalujemy a wypuścimy jednak rury przez strop i w ścianie, co by można było niewielkich kosztem go podłączyć (w razie potrzeby).

 

Pzdrrr, M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KaMaL jak u Was sprawa z oknami?

Kiedy montaż? Pytam bo bardzo jestem ciekawy wyglądu, siedzę teraz właśnie i kombinuje :wink:

 

Okna się robią! Ale co i jak z montazem to nie wiemy bo dopiero po tynkach wstawimy. jak juz przyjda to zdjecie zrobie, moze to Ci ciut pomoze :wink:

brame garazowa wczoraj zamowilismy, jeszcze drzwi wejsciowe trzeba gdzies zamowic, tylko nie wiadomo jeszcze gdzie :-?

 

jakiegos ślusarza z okolic Warszawki nam trzeba, zeby balustradki/ porecze przy gornych oknach nam wykonał!

 

Okna chyba jakos niedlugo powinny byc hmmm :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy bramę wybraliście? Jak poradziliście sobie z brakiem nadproża w garażu?

 

Jeśli nie wiecie jaka kolejność ekip, to teraz jesteśmy mądrzy: pierwsza ekipa - wentylacja mechaniczna, chyba że już wcześniej, na etapie budowy, wykonano wszystkie przepusty pod kierownictwem przyszłego wykonawcy. U nas wykonano, bo projekt był, ale ostateczny wykonawca go ulepszył i tylko jeden przepust jest do wykorzystania. Rozwałka ścian i stropów do grubych rur jest potężna i elektrykom/alarmowcom jest znacznie łatwiej się dostosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy bramę wybraliście? Jak poradziliście sobie z brakiem nadproża w garażu?

 

Jeśli nie wiecie jaka kolejność ekip, to teraz jesteśmy mądrzy: pierwsza ekipa - wentylacja mechaniczna, chyba że już wcześniej, na etapie budowy, wykonano wszystkie przepusty pod kierownictwem przyszłego wykonawcy. U nas wykonano, bo projekt był, ale ostateczny wykonawca go ulepszył i tylko jeden przepust jest do wykorzystania. Rozwałka ścian i stropów do grubych rur jest potężna i elektrykom/alarmowcom jest znacznie łatwiej się dostosować.

 

Brama bedzie Eyrostyle Normasthala antracytowa z blendą.

 

hudraulika juz czesciowo jest, w tym tygodniu wchodzi elektryk na tydzien i po nim wentylacja. projekt mamy, ale celowo go nie uwzglednilismy przy budowie i Pan od went powiedzial, ze dobrze zrobilismy szczegolnie ze scianke kolankowo dorobilismy i nie robimy przedscianek. na zywym organizmie bedziemy omawiac co i jak. Rozprowadzenie tego ustrojstwa trwa 4 dni. Potem tynki, potem okna, brama, drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...