Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak czytam te wasze posty odnosnie kosztorysu i zastanawiam sie co za problem oszacowac wstepne koszty??

 

ja podzwonilem po kilku hurtowniach zebralem srednie ceny materiałow, przeliczylem ile ich bede potrzebowal, dodalem 10% zapasu, wpisalem w gotowy arkusz do kredytu hipotecznego z mBanku i wyszlo mi tyle ile chcialem:). oczywiscie wczesniej mialem uzgodnione koszty robocizny za stan surowy otwarty (wykonczeniowka + instalacje w duzej mierze samemu wiec tylko koszty materiałow) oraz kilka wstepnych informacji od osob budujacych domy. bank w kilku punktach mial watpliwosci - np za tanie wykonczenie podlog na dole ale po wyjasnieniach, ze jest to cena samego materialu bo sam bede ukladal panele, okazalo sie ze nie maja juz problemow. nie da sie dokladnie wszytskiego oszacowac.

 

jak narazie jestem nieco ponizej z kosztami - bo udalo mi sie kupic materialy po atrakcyjnych cenach, wynegocjowac rabaty i pozbijac ceny wykonawcow - np. za nieterminowosc. np okazalo sie ze jeden z moich nowych sasiadow sprzedaje okna i jego wycena byla o 3000 nizsza od najtanszej jaka udalo mi sie znalezc!!!, dachowke kupowalem w sierpniu i to 70km od mojej budowy, a bede zakladal ja w grudniu. wazne jest to ze dzieki temu zostalo mi 3000 na to ze np nie doszacowalem kosztow robocizny za dach (bo mial mi go robic ciesla z rodziny, ale nie wypalilo).

 

ja postawilem przed soba zadanie aby wprowadzic sie do tego domu za 220tys. oczywiscie bez wykanczania gory (tylko scianki instalacje i tynki, ale bez wykonczonej lazienki, poglog, szaf......). w kiblu tez moze wisiec zarowka a lampke za 150 zlotych kupie jak bede jej potrzebowal, bo moze sie okazac ze te 150pln zabraknie mi do kilku rurek od gazu. podobnie z obudowa kominka - kominek ma grzac a obuduje go sobie jak bede mial pieniadze - bo moze sie okazac ze troche zabraknie.

 

jezeli w trakcie budowy okarze sie, ze zabraknie mi kasy to np. drzwi wewnetrzne kupie 2-3 miesiace pozniej, kupie tansze lampy, kuchenka nie bedzie do zabudowy tylko zwykla......

 

mysle ze i tak biezaca kontrola kosztow pozwala uniknac bledow i pomylek i warto zastanawiac sie czy rzeczywiscie potrzebuje az tak drogiej dachowki?? czy troche tansza tez mi wystarczy. moja zona chciala miec koniecznie dom oblozony kamieniem, ale okazalo sie ze jest to za drogie, wiec rekompensujac sobie to wewnatrz pojawi sie troche cegly rozbiorkowej. tak samo z plotem - chcielismy miec fajny plot w stylu prowansalskim, ale stanelo na tym, ze 70% dzialki bedzie ogrodzone siatka, a tylko front i kawalek boku ogrodzimy plotem z klinkieru.

 

zycze powodzenia i stalowych nerwoe tym ktorzy dopiero rozpoczynaja. budowanie to fajna zabawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzisiaj dotarłem do wątku M02 na forum i ...

Właśnie układają dachówkę Brass (grecka brąz) na moim dość mocno powiększonym M02 (salon o 2.70m i pokój od ogrodu o 0.90m) i garażu - razem 380m2 pokrycia. Zgroza. Garaż został wyeksmitowany do budynku gospodarczego a w jego miejscu powstało biuro i kotłownio-spiżarnia. W miejscu oryginalnej kotłowni mam saunę z wejściem od łazienki na parterze. Brak wiatrołapu, zmienione okna na poddaszu (po dwa zamiast trzech). Loggia nad pokojem dziennym powstała zanim, zobaczyłem projekt M02a. Okien w salonie nie zmniejszałem a jedynie proporcjonalnie rozmieściłem na elewacji po powiększeniu salonu. Strop Terriva; dwa kominy zamiast trzech. W budynku gospodarczym mam 2 garaże i miejsce na kotłownię gdybym zdecydował się na Eko-groszek lub coś podobnego. I tak dalej...

 

Nie zdecydowałem się na:

- ściankę kolankową - góra jest dla mnie wystarczająca;

- zmianę nachylenia połaci - było 40° i jest 40°;

- zmniejszenie okien - uwielbiam światło i chcę widzieć swój ogród;

- nie zrezygnowałem z małego okienka przy tarasie - bo nie;

- szczyty zrobię drewnianie - choćbym miał je co 3 lata malować;

gdyż wszystko to wpływa to na charakter i urodę domu - a przecież również dla tego wybrałem ten projekt.

Pytania - chętnie odpowiem (jak znajdę czas).

Zdjęcia - może gdzieś wrzucę (jak znajdę czas).

 

Pozdrawiam wszystkich którzy zdecydowali się na M02, chociaż dzisiaj już wiem, że nie jest to dom tani w budowie. Ale za to odpowiada mi w 100%.

 

 

Część, podpisuję się obiema rękami pod tym co napisałeś odnośnie:

- ścianki kolankowej (widząc zdjęcia domów i jeden "na żywo" uważam, że dom stracił proporcje)

- zmiana kąta nachylenia dachu - też bym tego nie zmieniała

- zmniejszenie okien - również lubię światło i skoro projektant wymyślił takie okna to miał w tym pewien cel i również uważam, że po zmniejszeniu dom traci swój niepowtarzalny charakter

i deski u mnie też będą

 

pozdrawiam

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czytam te wasze posty odnosnie kosztorysu i zastanawiam sie co za problem oszacowac wstepne koszty??

 

ja podzwonilem po kilku hurtowniach zebralem srednie ceny materiałow, przeliczylem ile ich bede potrzebowal, dodalem 10% zapasu, wpisalem w gotowy arkusz do kredytu hipotecznego z mBanku i wyszlo mi tyle ile chcialem:)....

 

W zasadzie zgadzam się z tobą ale...

Też zrobiłem kosztorys i dodałem 30% i co? Brakło!

- przygotowane zostały wykopy pod fundamenty - na dom i garaż wyszło 32m3 betonu - o mało nie spadłem z krzesła, liczyłem 5m3 mniej;

- zalewanie trwało 2 godz. dłużej i za pompę zapłaciłem więcej;

- stal zdrożała w stosunku do roku ubiegłego;

- bloczki betonowe zdrożały o 20% w stosunku od momentu robienia kosztorysu; nie mówiąc o drewnie na więźbę.

- styropian na ocieplenie fundamentów Hydromax - liczyłem wcześniej zwykły FS20 (nie wiedziałem, że powinien być inny);

- kleju do bloczków Silikatowych wyszło 2 razy więcej niż zaleca instrukcja na opakowaniu (liczyłem nawet puste worki czy nie zniknął gdzieś klej);

- postanowiłem zrobić małą piwnicę pod kotłownią 2x3m już po wykonaniu fundamentów (nie wiedziałem że żona zmieni zdanie ;-)

- ukradli mi cement z budowy;

I tak dalej...

Tu 200,- tam 1500,- więcej i tak powstaje kwota.

Nie chcę powiedzieć, że mariooo nie ma racji - chyba dla mnie życie nie jest tak łaskawe. A może to ten zwariowany rok? Czy jestem jedyny?

Pozdrawiam

JCK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JCK - twoja wypowiedz jest jak najbardziej trafna i to ze zawsze zabraknie kasy to pewnik,ale w kosztorysie zakladasz to ile tej kasy bedzie potrzeba. nie jestes w stanie przewidziec kradziezy materiałów z budowy, ale natomiast mozesz przewidziec fakt, ze ceny np. potorhermu czy stali beda rosły. startujac wiosna mozna kupic materialy po cenach ziowych bo na 100% ceny wiosna beda inne i wtedy zmienia sie tez kosztorys. w kosztorysie nie zakladasz rowniez, ze bedziesz wprowadzal zmiany - bo to kosztuje i to bardzo duzo.

 

budowa domu to jak biznes plan. i albo sie go trzymasz i nie ulegasz pokusom a wtedy sa spore szanse ze sie uda, albo liczysz sie z tym ze moze ci zabraknac (np. w kosztorysie planujesz okna plastikowe a pozniej robisz drewniane).

 

moja wypowiedzia mialem na celu pokazanie ze kosztorys to nic strasznego i majac excela, telefon i dostep do ksiazki tel lub internetu jest sie go w stanie zrobic samemu. i nie ma co sie ogladac na "znajomych" tylko wejsc w to samemu, bo to my a nie znajomi ponosimy koszty, a im lepiej jestesmy poinformowany tym wiecej mozemy zyskac :)

 

btw ta logiia calkiem fajnie wyglada. no i masz juz wiezbe a ja ciagle czekam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Zapisuję się do klubu M02. Wreszcie po długich wahaniach podjęliśmy, wraz z moją najlepszą żoną, decyzję - budujemy M02. Chcemy zacząć budowę na wiosnę 2007 r. Budujemy w lubuskim. W projekcie chcemy wprowadzić kilka zmian:

- zwiększyć szerokość salonu o 90 lub 120 cm

- obniżyć pomieszczenie gospodarcze nr 7

- zlikwidować przejście z garażu do domu przez pomieszczenie nr 8

- w pomieszczeniu nr 8 obniżyć podłogę i urządzić spiżarnię

- ganek i wiatrołap ma być podoby do ganku w M02a

- wybudować ścianę kolankową.

Ściany z silki. Ocieplenie zewnętrze z wełny mineralnej.

W tym tygodniu chcę zamówić projekt. Mam nadzieję, że do wiosny uda mi się pozałatwiać wszystkie formalności.

 

Z pozdrowieniami

politadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Petrosz, Z czego -jeszcze ostateczna decyzja nie zapadła.A zmian w projekcie chcemy kilka

-w miejscu pokoju na dole kuchnia -zalezy nam na duzym salonie

-przebudowa pomieszczenia gospodarczego na pralnie z dostępem od korytarza ,w tym miejscu uda sie zamontowac szyb na brudna bielizne z górnej łazienki.

-co do gory to chcemy zrezygnowac z łazienki przy duzej sypialni na rzecz garderoby

-w miejscu przejscia (w projekcie jest to miejsce nazwane garderoba )do sypialni -miejsce do pracy

-no i zmiana w dachu -podnosimy aby scianka kolankowa miała przynajmiej ( jeszcze co szczegółow nie zapadla decyzja )50-60 cm

pozwoli nam to wykorzystac pustke za katka schodowa i zrobic schody ze spocznikiem.

-opuscimy tez podłogę w pomieszczeniu gospodarczym na 3-4 stopnie aby je w pełni wykorzystać

Na dzień dzisiejszy to chyba tyle moze jeszcze cos nam przyjdzie do glowy.Gdzie powstanie Twój dom i na jakim etapie jesteś? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich sympatyków M02

Z budową chciałym ruszyć na wiosnę przyszłego roku. Budować bedę pod Błoniem koło Warszawy, a więc jeżeli ktoś też jest z tego rejonu chętnie nawiążę bliższy kontakt celem wymiany spostrzeżeń.

Też zastaniawiam się z żoną bardzo poważnie nad tym projektem. Cały czas chodzi mi po glowie problem zbyt małego salonu i dość sporej powierzchni korytarzy w tym projekcie. Po przeprowadzonych rozmowach ze znajomymi, salon powienien mieć około 30mkw. Dlatego zastaniawiam się czy w miejscu garażu nie zrobić kuchni i jadalni, w ten sposób powstanie duży salon. Garaż planuję budować jako osobny budynek.

Jaki macie pomysł na powiększenie tego salonu. Samo wydłużenie go mnie nie zadawala, chciałbym żeby był i szerszy a nie tylko dłuższy.

 

Dodam, że bardzo podoba nam się rozplanowanie góry w tym projekcie, zapewnia każdemu z domowników spokój.

 

Pozdrawiam Wszystkich i życzę samych sukcesów w inwestycjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcielismy się jeszcze pochwalić i ogłosić wszem i wobec, że fundamenty "się robią", w sobote murujemy bloczki !!! Cudowne uczucie, wreszcie coś sie ruszyło (urzędnicy zostali pokonani !!!) :lol:

 

Byliśmy w domku giagiego. Bardzo Ci giagi dziekujemy za mozliwość pospacerowania po "naszym" domku i za wszystkie cenne rady. Utwierdziliśmy sie w przekonaniu, że nasz wybór projektu był słuszny.

 

Pozdrawiamy wszystkich !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...