Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Proszę o pomoc co lepsze na ściany pustak max (grubość ścian ok 29cm) czy poroton 24 (grubość ścian 24 cm) Jestem w kropce? Wolałbym poroton bo koszty na 1m kwadratowy ściany podobne, ale na maxa pójdzie więcej zaprawy i czasu na budowę. Czy ściany wewnetrzne można budować z maxa (grubość ściany ok 19cm) czy spokojnie wystarczy poroton 12,5 tutaj również oszczędność czasu podczas budowy, bo na 1m2 ściany wychodzi 8 a nie 15szt. A może zewnętrzne ściany z maxa a wewnętrzne działowe z porotonu? Jak wygląda sprawa izolacji termicznej. Współczynnik przenikania ciepła dla porotonu wynosi 0,42 (W/mk), a jak to się ma w przypadku maxa?

Z góry dziękuję za pomoc!

 

pozdrawiam Mariusz

a jaką ścianę robisz -1, 2, 3-warstwową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Proszę o pomoc co lepsze na ściany pustak max (grubość ścian ok 29cm) czy poroton 24 (grubość ścian 24 cm) Jestem w kropce? Wolałbym poroton bo koszty na 1m kwadratowy ściany podobne, ale na maxa pójdzie więcej zaprawy i czasu na budowę. Czy ściany wewnetrzne można budować z maxa (grubość ściany ok 19cm) czy spokojnie wystarczy poroton 12,5 tutaj również oszczędność czasu podczas budowy, bo na 1m2 ściany wychodzi 8 a nie 15szt. A może zewnętrzne ściany z maxa a wewnętrzne działowe z porotonu? Jak wygląda sprawa izolacji termicznej. Współczynnik przenikania ciepła dla porotonu wynosi 0,42 (W/mk), a jak to się ma w przypadku maxa?

Z góry dziękuję za pomoc!

 

pozdrawiam Mariusz

a jaką ścianę robisz -1, 2, 3-warstwową?

 

Myślę o 2 warstwowej, na tą chwile jestem zdecydowany na poroton 24.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc co lepsze na ściany pustak max (grubość ścian ok 29cm) czy poroton 24 (grubość ścian 24 cm) Jestem w kropce? Wolałbym poroton bo koszty na 1m kwadratowy ściany podobne, ale na maxa pójdzie więcej zaprawy i czasu na budowę. Czy ściany wewnetrzne można budować z maxa (grubość ściany ok 19cm) czy spokojnie wystarczy poroton 12,5 tutaj również oszczędność czasu podczas budowy, bo na 1m2 ściany wychodzi 8 a nie 15szt. A może zewnętrzne ściany z maxa a wewnętrzne działowe z porotonu? Jak wygląda sprawa izolacji termicznej. Współczynnik przenikania ciepła dla porotonu wynosi 0,42 (W/mk), a jak to się ma w przypadku maxa?

Z góry dziękuję za pomoc!

 

pozdrawiam Mariusz

a jaką ścianę robisz -1, 2, 3-warstwową?

 

Myślę o 2 warstwowej, na tą chwile jestem zdecydowany na poroton 24.

 

pozdrawiam

to lepiej dołożyć 5 cm wełny czy styropianu niż szerszy bloczek, o ile chesz zmieścić się w wymiarach. poza tym poroton czy porotherm lepiej izolują od maxa, przynajmniej tak piszą fachowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja polecema pustaki typu Porotherm ( czyli Thermophor i inne ) u mnie to był tydzień czasu i pół budynku stało - ściany się szybko stawia , mało zaprawy idzie gdyż tylko spoina pozioma w pionie macie Pióro + wpust :) no i niby ciepła ceramika :) a teraz Pustak z ceramiki poryzowanej możecie kupić po 6,20zł to wam wychodzi poniżej 70zł za metr kwadratowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie 'konkurso - maniacy'

 

no to dokonało się... również kupiliśmy projekt konkursowego, nie ukrywam,

ze odnalezienie tego wątku ułatwiło nam podjęcie ostatecznej decyzji.

Od kilku tygodni podglądaliśmy wątek (nie było łatwo... 26 stron do "przebrnięcia... :)), ale znaleźliśmy maasę cennych uwag i pomysłów... w głowie się kręci, ale BYŁO WARTO.

ostatecznie projekcik zamówiony, i kto wie, może już jutro zapuka kurier...??? Potem szybciutko adaptacja i, już nie tak pewnie szybciutko - pozwolenie na budowę.

Ponieważ sprawa jest już, że tak powiem przesądzona, postanowiliśmy się ujawnić na wątku i o kilka kwestii dopytać bardziej zaprawionych w bojach konkursowiczów, zanim projekcik pójdzie do adaptacji...

 

Po pierwsze: po dłuuugich dyskusjach zdecydowaliśmy nie powiększać bryły domku, choć to bardzo kuszące rozwiązanie było, a jedynie podnieść dach o 50 - cio cm. ściankę kolankową. Pyt. number one - czy konieczna jest zgoda muratora, a jeśli tak to jak ją uzyskać? I dalej w tym temacie - czy osoby które uczyniły podobnie zechciały by podzielić się rysunkami (rzuty, przekroje...) coby można było bardziej to sobie wyobrazić?

 

Po drugie: czy ktoś zdecydował się na strop drewniany zamiast gęstożebrowego - nam to chodzi po głowie (koszty!!!), wiem, że była dyskusja na wątku, ale ostateczna odpowiedź chyba nie padła...

 

Na razie to by było na tyle, to nasze najpilniejsze rozterki... chociaż nie wątpię, że jeszcze dużo ich będzie ;o

 

Pozdrowienia z Gór Świętokrzyskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

W przypadku M02 możliwych dopuszczalnych zmian jest wiele i bardzo szybko przysyłają zgodę, lepiej jest wystąpić o jak największą ich liczbę nawet na wyrost. Przy podniesieniu o 0,5 m zwróćcie uwagę długość krokwi ponieważ linia dachu opada do górnej krawędzi okien i wydane w projekcie będą za krótkie, a kolejną sprawą jest długość przewieszonej krokwi poza murłatę może się uginać i wtedy trzeba robić jakieś zastrzały.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na Poroton, dostarczono mi go w sobotę 2 auta rozładunek ręczny, bo towar jechał bezpośrednio z Niemiec (brak HDS, a wózek widłowy nie dałby rady po tak błotnistym podłożu). Droga dojazdowa przypomina małe bagno :-) Jeszcze dziś bolą mnie prawie wszystkie mięśnie . 24 kosztował mnie 6,40zł a 11,5 5,30zł. Zdążyłem w ostatniej chwilo bo ceny już poszły w górę o ok 0,60zł.

Kolejny cel to zakup projektu i wprowadzenie w nim zmian :-)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile potrzeba cegły pełnej zwykłej przy budowie "konkursowego" czy oprócz kominów również coś z niej się muruje? I ile cegły klinkierowej tak średnio wyszło na kominy? (a może na coś jeszcze) Tak z czystej ciekawości zapytam :-)

 

pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótkie pytanie. W projekcie M02 są krokwy 10 x 22. Jeśli robiliście odeskowanie, a tym samym dodatkowo ocieplaliście dach, to zmienialiście również wymiar krokwi np: na 8 x 18? i grubość welny na 15?

Spotkałam się już z kilkoma opiniami, iż rozmiar krokwi przewidzianych w projekcie jest zbyt duży, co Wy na to?

Jak to wyglądało u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile potrzeba cegły pełnej zwykłej przy budowie "konkursowego" czy oprócz kominów również coś z niej się muruje? I ile cegły klinkierowej tak średnio wyszło na kominy? (a może na coś jeszcze) Tak z czystej ciekawości zapytam :-)

 

pozdrawiam Mariusz

 

w projekcie poza kominami z cegły pełnej jest ściana między kotłownią a gabinetem - cegła lepiej tłumi hałasy z kotłowni,

my z cegły pełnej mamy też niektóre ścianki działowe - ale to efekt kłopotów z materiałami jaki był na początku ubiegłego roku

 

na kominy u nas poszło, o ile dobrze pamiętam 600 cegieł klinkierowych.

 

pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótkie pytanie. W projekcie M02 są krokwy 10 x 22. Jeśli robiliście odeskowanie, a tym samym dodatkowo ocieplaliście dach, to zmienialiście również wymiar krokwi np: na 8 x 18? i grubość welny na 15?

Spotkałam się już z kilkoma opiniami, iż rozmiar krokwi przewidzianych w projekcie jest zbyt duży, co Wy na to?

Jak to wyglądało u Was?

 

15 cm wełny to za mało. Co nie zmienia faktu , że krokwie w projekcie są o wyjątkowo pokaźnych przekrojach. Myślę , że można je zmniejszyć ( nie samodzielnie -tylko konstruktor ma zrobić projekt!) , szczególnie jeśli ktoś dodaje jętki. Dodatkowe ocieplenie daje się wtedy pod krokwiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótkie pytanie. W projekcie M02 są krokwy 10 x 22. Jeśli robiliście odeskowanie, a tym samym dodatkowo ocieplaliście dach, to zmienialiście również wymiar krokwi np: na 8 x 18? i grubość welny na 15?

Spotkałam się już z kilkoma opiniami, iż rozmiar krokwi przewidzianych w projekcie jest zbyt duży, co Wy na to?

Jak to wyglądało u Was?

 

grubość krokwi 10x20 jest jak najbardziej odpowiednia dla tego typu konstrukcji dachu i dla dachówki ceramicznej bądź cementowej - to dokładnie powiedział nasz cieśla gdy zapytałem czy to nie za dużo

 

deskowanie nie zastąpi 5ciu centymetrów wełny - to zupełnie inne wartości przepuszczania ciepła,

grubość 15 cm wełny to stara szkoła budowania, też słyszałem -cytuję:

"a po co 20 cm? jeszcze 5 cm pod krokwiami ? - to bzdura jakaś, wymysły" :o

pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze opinie i czekam na wypowiedzi pozostałej drużyny konkursowego na temat krokwi i odeskowania. I z pewną nieśmiałością zadam pytanie kompletnego laika.... który element więźby to jętki ?

 

Zastanawiam się nad innym problemem ile zostawiliście okien dachowych? Które uważacie za niezbędne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie konkursowego nie ma jętek . Kilka osób jednak zmieniało konstrukcję dachu z krokwiowej na krokwiowo-jętkową. Taka jest najpopularniejsza i chyba cieśle pewniej się czują jak robię konstrukcję z jętkami.

 

Jętki to poziome elementy łączące krokwie "w pary". Poza swoim głównym zadaniem konstrukcyjnym mogą służyć do zamocowania sufitu .Pod nimi , lub na nich. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze,

W projekcie M02 jest konstrukcja KROKWIOWA, ponieważ krokwie mają długość poniżej pewnej wartości nie wymaga to zastosowania jętek, jeśli inwestor ma życzenie to dlaczego nie. Moim zdaniem poddasze ma swój urok wykończone na "ostro" bez wąskiego jak pas startowy sufitu, ponieważ szerszy znaczy niżej, a projekt jest bez ścianki "przed-kolankowej".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy Wszystkich Konkursowiczów!

Mamy projekt, pozwolenie na budowę i w marcu rozpoczynamy.

Lokalizacja: Gowarzewo (Poznań, Swarzędz).

Od jakiegoś czasu śledzimy forum i występuje u nas lekkie zaniepokojenie poddaszem - oknami i drzwiami (podobno ciężko się mieszczą). My projekt mamy bez przeróbek - poza oknami (dodane rolety i niewielka korekta wielkości okien). Będziemy murować z betonu komórkowego, konstrukcję dachu pozostawiamy krokwiową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy Wszystkich Konkursowiczów!

Mamy projekt, pozwolenie na budowę i w marcu rozpoczynamy.

Lokalizacja: Gowarzewo (Poznań, Swarzędz).

Od jakiegoś czasu śledzimy forum i występuje u nas lekkie zaniepokojenie poddaszem - oknami i drzwiami (podobno ciężko się mieszczą). My projekt mamy bez przeróbek - poza oknami (dodane rolety i niewielka korekta wielkości okien). Będziemy murować z betonu komórkowego, konstrukcję dachu pozostawiamy krokwiową.

 

Życzę powodzenia :D ,

od razu proponuję założyć sobie dodanie ścianki kolankowej,

u nas ścianka kolankowa na jeden pustak (wys. 25cm) rozwiązała kłopoty z poddaszem - a przy okazji powiekszyły się tam pomieszczenia. Jednocześnie nie ma dużego odstepstwa od założonych w projekcie proporcji.

pzdr

wz Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podciągam temat.....

 

Zastanawiam się nad innym problemem ile zostawiliście okien dachowych? Które uważacie za niezbędne?

 

My mamy większą wersję konkursowego, czyli M02a i tak myślę, że z okien przewidzianych w projekcie, chciałabym zostawić trzy, czyli łazienka na piętrze, pralnia i okienko doświetlające klatkę schodową, co o tym myślicie? Czy okna w pralni i łazience, prócz walorów wizualnych, będą mogły służyć do wentylowania pomieszczeń? Z założenia wiadomo, że będzie się tam gromadziło sporo pary wodnej...

 

Liczę na Wasze wypowiedzi, wiem, że zima wszystkich usypia i rozleniwia, ale czas się przygotować do wiosennych działań budowlanych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...