Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe - wodne czy elektryczne ?


Pioter

Recommended Posts

No cóż, temat pewnie stary "jak świat". Mnie natomiast interesuje czy prawdą jest jakoby płynąca woda w ogrzewaniu podłogowym powoduje jakieś "pola" lub "siły", które mogą powodować nasze złe samopoczucie. Drugą sprawą jest oczywiście kwestia kosztów eksploatacji. jeżeli ktoś ma doświadczenie w tej sprawie i może się z nim podzielić, z góry dzięki.

Pzdr, Pioter,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koszty eksploatacji nie ma wpływu zastosowany typ ogrzewania podłogowego. Ważne jest z jakiego źródła pozyskujesz energię potrzebną do ogrzania. O ile kable lub maty grzejne zasilane mogą być tylko prądem to ciepłą wodę możesz mieć na różne sposoby. Prądu sam raczej nie będziesz produkował a ten kupowany od ZE jest drogi. Jeśli chodzi o ogrzewanie wodne to w chwili obecnej najtańszy jest gaz ziemny potem prąd (druga taryfa), olej opałowy (prawie tak tani jak prąd w drugiej taryfie), dalej drogi propan-butan i jeszcze droższy prąd w taryfie pierwszej i całodobowej. Dobrym pomysłem jest zastosowanie pompy ciepła której eksploatacja jest porównywalna cenowo z gazem ziemnymm. Do ogrzewania podłogowego nie stosuje się kotłów na paliwa stałe. Istnieje też możliwość połączenia ogrzewania podłogowego z kolektorami słonecznymi.

Każdy typ ogrzewania może być najekonomiczniejszy bo różne są koszty inwestycyjne.

Do tego wszystkiego dochodzi zapotrzebowanie twojego budynku na ciepło. Na etapie projektowania i budowania możesz zmniejszyć późniejsze koszty eksploatacyjne nawet 3-krotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parę + i -

 

elektryczne:

+ tania instalacja

+ nie zamarza

+ łatwo się reguluje

- nie można układać pod meblami z uwagi na przegrzanie (potencjalne kłopoty z aranżacją wnętrz)

- droższa eksploatacja

- zwiększa natężenie pola elektromagnetycznego (wg normy nieszkodliwego)

 

wodne:

+ tania eksploatacja - patrz post powyżej

- droga instalacja (rury, rozdzielacze, mieszacze)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioter

Moim zdaniem: jak masz centralne ogrzewanie wodne to tylko wodna podłogówka i nie zawsze trzeba stosować mieszacze, ja mam u siebie dwie łazienki co prawda nie duże bo 7 m2 i 9 m2 ale podłogówka jest zasilana z grzejnika łazienkowego poprzez zawór RTL - i to wystarczy. Jeżeli chodzi o złe oddziaływanie na organizm człowieka to nie wiem, masz na mysli coś podobnego do oddziaływania cieków wodnych? Myslę iż w tym przypadku jest to oddziaływanie znikome. Przy elektrycznym ogrzewaniu jest natomiast problem pola elektromagnetycznego, które to jest chyba bardziej szkodliwe niż ok 3 do 5 litrów wody krążącej w rurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioter

Moim zdaniem: jak masz centralne ogrzewanie wodne to tylko wodna podłogówka i nie zawsze trzeba stosować mieszacze, ja mam u siebie dwie łazienki co prawda nie duże bo 7 m2 i 9 m2 ale podłogówka jest zasilana z grzejnika łazienkowego poprzez zawór RTL - i to wystarczy. Jeżeli chodzi o złe oddziaływanie na organizm człowieka to nie wiem, masz na mysli coś podobnego do oddziaływania cieków wodnych? Myslę iż w tym przypadku jest to oddziaływanie znikome. Przy elektrycznym ogrzewaniu jest natomiast problem pola elektromagnetycznego, które to jest chyba bardziej szkodliwe niż ok 3 do 5 litrów wody krążącej w rurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioter

Moim zdaniem: jak masz centralne ogrzewanie wodne to tylko wodna podłogówka i nie zawsze trzeba stosować mieszacze, ja mam u siebie dwie łazienki co prawda nie duże bo 7 m2 i 9 m2 ale podłogówka jest zasilana z grzejnika łazienkowego poprzez zawór RTL - i to wystarczy. Jeżeli chodzi o złe oddziaływanie na organizm człowieka to nie wiem, masz na mysli coś podobnego do oddziaływania cieków wodnych? Myslę iż w tym przypadku jest to oddziaływanie znikome. Przy elektrycznym ogrzewaniu jest natomiast problem pola elektromagnetycznego, które to jest chyba bardziej szkodliwe niż ok 3 do 5 litrów wody krążącej w rurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...