Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w kot?owni CO-Pilne


Gość

Recommended Posts

wykonawca zaczął budować ścianę w pomieszczenia gdzie będzie kocioł gazowy i nie zrobił w scianie otworu nawiewnego. Mam pytanie co dalej. Kuć i gdzie i na jaki wymiar czy jest inne rozwiązanie. kubatura 17,9 m 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem! Nie mam pod ręką projektu wewnętrznej instalcji gazowej, ale z tego co pamiętam, to jest tam mowa o otworze, ale nie ma szczegółów (jak wysoko od podłogi, jaka średnica, itp).

Czy ktoś z Was się orientuje w temacie?

Moja kotłownia to jakieś 16 m sześciennych.

Mam w niej dwa malutkie okienka 535x565 (mm).

 

Pozdrawiam,

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzedzam, ze nie jestem specjalistą - mam nadzieje że nie wprowadze w bład.

Nawiew do kotłowni powinien być zrealizowany przez tzw Zetke tj. kratka w kotłowni na wysokości ok 30-50cm od posadzki, na zewnatrz kratka na innym (wyższym) poziomie. Chodzi o wymuszenie nawiewu powietrza do pomieszczenia. Koniecznie musi być kratka z wentylacja grawitacyjną wywiewową pod sufitem. Srednica fi 100-150 w zależności od pomieszczenia.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa zetka bierze się od kształtu kanału wentylacyjnego. Rury kupisz w każdym sklepie z "wentylacją". Zpytaj się a dadzą Ci wszystkie materiały.

Nie trzeba wiercić pod kątem, różnica wysokości powinna być (moim zdaniem - prośba do fachowca o zweryfikowanie) minimum 1 metr.

Spróbuję "narysować" słowami:

Wiercisz w scianie zewnętrznej otwór fi 150(lub wybijasz pustak). W otwór dajesz rurę wentylacyjną fi 150 z przejściówką 90 stopni na wąski kanał wentylacyjny (nie wiem jak to się nazywa, kanał wentylacyjny prostokątny). Na zewnątrz ściany (pod ociepleniem, jeżeli ściana dwuwarstwowa) ciągniesz kanał prostokątny do góry (+/- 1 metr) i nastepnie dajesz drugą przejściówkę 90 stopni z wąskiego kanału na rurę fi 150. Na to dajesz kratke osadzoną w tynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"am" ma rację. Jest tylko jedna uwaga do wątku. Gdybyś kotłownie miał na LPG to oprocz zetki musisz mieć otwór wywiewny na wysokości 10cm ponad posadzkę o wymiarach 100mmx100mm conajmniej lub rownowartość pola powierzchni gdy okrągła. Zetka nie jest potrzebna o ile planujesz kocioł z zamkniętą komorą spalania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem właśnie projekt mojej wewnętrznej instalacji gazowej.

W projekcie mam nawiew w postaci "Z"-etki o średnicy fi 200!!!!

Dzisiaj rozmawiałem z kominiarzem, który powiedział mi, że Z-etka jest potrzebna jeśli ktoś ma kocioł w piwnicy!!!!

Jeśli kocioł gazowy zlokalizowany jest na parterze, to wystarczy otór fi 150 na przestrzał na wysokości ok. 30-40 cm od posadzki w kotłowni!!!!

Czy ktoś z Was może potwierdzić te informacje?

W tym tygodniu zamierzam kłaść kafle w kołtowni i ciągnąć gaz!

 

Pozdrawiam,

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że trzeba porozmawiać z gościem, który przy odbiorze ma najwięcej do powiedzenia w tym temacie, czyli z kominiarzem. Jak każe zrobić "zetkę" to trzeba zrobić, bo inaczej mogą być kłopoty z odbiorem, a jak ie każe to masz spokój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każe nie każe - to nie jest tak żeby mieć tylko spokój, chyba że wieczny spokój. Tu chodzi o nasze życie. Nasze domy są szczelne, piec bez nawiewu w takim domu to zabójstwo. Dlatego też ze względów bezpieczeństwa warto wybrać piec z zamkniętą komora spalania, wtedy będziemy mieli spokój, a jeżeli nie to zetka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem, czy będę miał kocioł z zamkniętą komorą spalania - dlatego właśnie zrobię nawiew. Najwyżej będe miał troche zimniej w kotłowni - i tak nie planuję często do niej zaglądać.

Będę miał za to pewność, że żadne podejrzane gazy nie zalegają mi w pomieszczeniu. Podobnie planuję zrobić w garażu. Koszt naprawdę niewielki - uważam, że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...