Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ciełe poddasze


Koko

Recommended Posts

Mam w tej chwili 20 cm wełny między krokwiami, ale magicy od kartongipsów namawiają mnie (pewnie słusznie) by w poprzek na krokwiach dać jeszcze 5 cm wełny. Problem w tym, że obecnie całe poddasze pokryte jest folią paroszczelną. Jedni mówia, że nie trzeba jej zrywać i na nią położyć te 5 cm wełny. Inni natomiast, że trzeba koniecznie tę folię zdjąć i nową przykryć dodatkowe ocieplenie. I teraz nie wiem czy zamknięcie 5 cm wełny między dwiema foliami czymś grozi. Kto ma racje ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koko,

folię paroizolacyjną możesz stosować między dwiema warstwami izolacji cieplnej, jeżeli wewnętrzna warstwa jest cieńsza niż 1/2 grubości warstwy zewnętrznej.

Ponieważ masz 20 cm (warstwa zewnętrzna), to możesz dołożyć mniej niż 10 cm (warstwa wewnętrzna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Wojtku, bardzo dziekuje za informacje. Skoro pojawil sie Pan w tym watku to prosze o krociutka informacje - tak/nie- czy w ogole nie odpuscic tej 5 cm welny, bo i do tego jestem namawiany. Ponoc moje obecne 20 cm to powyzej normy. Welna mocno przylega do krokwi wiec mostki termiczne nie musza sie pojawiac. Z drugiej jednak strony jak juz zamkne poddasze plytami to nigdy nie zrobie dodatkowego ocieplenia. Nie wiem zatem oszczedzac czy inwestowac te 3-4 tysiace? :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiłem się, gdyż zostałem wywołany do tablicy przez Wiecha.

 

Mostki termincze (w stosunku do całej powierzchni dachu) pojawiają się w miejscu krokwi; drewno ma ok. 4-5 krotnie niższą izolacyjność niż wełna.

 

Na Twoim miejscu nie żałowałbym teraz tych 3-4 tysięcy. Zwrócą się w obniżonych kosztach ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem niedawno na Słowacji i przeglądałem tamtejsze czasopima budowlane.

Wręcz zaleca się tam dawanie folii pomiędzy izolację z wełny.

Błędem natomiast (według autora artykułu) jest dawanie płyt GK bezpośrednio na paroizolację bez dodatkowego rusztu dystansowego. Z tłumaczenia wynikało, że folię przylegającą do płyty łatwo uszkodzić, np. przy wbijaniu gwożdzi itp.

Na rysunku warstwa zewnętrzna wełny była znacznie grubsza od wewnętrznej. 5cm do 20cm to relacja znacznie korzystniejsza niż podaje Pan Wojtek.

 

Czy warto?

 

Krokwie stanowią około 10% powierzchni dachu. Wsp. U (k) będzie około 1W/m2K, czyli takie samo jak szyby w oknie. Dla porównania Powierzchnia ściany zewnętrznej zawiera około 25% okien. Przy czym przez okna zwłaszcza te południowe wpada słoneczko i bilans energetyczny wychodzi średnio na zero.

 

Liczmy dalej, przy 100m2 skosów masz 10m2 krokwi, i straty ciepła dla różnicy temperatur np. 20stopni wyniosą około 20stopni*10m2*1W/M2K = 200W, ale tylko przez pół roku więc zapotrzebowanie energetyczne domu zwiększy się o 100W (jedna pożądna żarówka). Rok ma 365dni razy 24 godziny = 8760 godzin * 0.1kW to daje 876kWh po około 40gr i mamy 350zł rocznie przy ogrzewaniu elektrycznym.

Wełna 5zł/m2 + ruszt i robota = 10zł/m2 (?) to daje 1000zł za 100m2.

Zwróci Ci się najwcześniej po 3 latach.

Przy tańszym ogrzewaniu i przy mniejszej niż założyłem średnio-rocznej różnicy temperatur po 10 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Wojtku

 

Jak porównać folię którą mam założoną -Tyvek Supro 2000g/m2/24h ale przy 38st.C i 90%,wysokość słupa wody>2m z tym co Pan napisał:

 

"możesz dopychać ocieplenie do folii dachowej jeżeli masz folię naprawdę wysokoparoprzepuszczalną - np. 2400 g/m2/24h, ale badaną na w 23 stopnich C. i wilgotności 75%. "

 

Chodzi mi o to czy mam zastosować szczelinę wentylacyjną między ociepleniem a folią a jeśli tak to czy 2cm wystarczy?

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia Roofshield Super prod. Proctor (Szkocja) posiada następujące paroprzepuszczalności:

- 2400 g/m2/24g w warunkach 23 stopnie C. i 75% wilgotności,

- 5000 g/m2/24g w warynkach 42 stopnie C. i 85% wilgotnosci.

 

Nasze krajowe warunki są bliższe temu pierwszemu badaniu.

 

Porównując powyższe - zastosowałbym szczelinę wentylacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie namawiano aby ocieplić całe połacie dachowe, aż do kalenicy. Wełnę miałem policzoną i kupioną wcześniej na skosy i jętki - tak też zrobiłem: tzn ociepliłem skosy do wysokości jętek oraz między jętkami wełna mineralna 20 cm + 5 cm pomiędzy stelażem. Potem pomyślałem czy może nie docieplić jeszcze stryszku nad jętkami wełna gr 10 lub 15 cm ale to kolejne 700-800 zł. Wydaje mi się, że nasze ocieplenie powinno wystarczyć. Mam racje???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...