Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrać tynk?


Gość AMReclik

Recommended Posts

Witam!

Proszę o pomoc, jaką technologię tykowania wybrać: Kartonowo-gipsowe płyty, czy tynk na mokro z agegatu. W przypadku kartonu robocizna we własnym zakresie - parę lat temu pracowałem przy sychych tynkach Nida - Gips u Uliarczyka zRybnika i trochę doświadczenia zdobyłem. Jednak interesuje mnie, czy trwałość (ew. pęknięcia na złączach plyt karton. - gips.) jest porównywalna oraz jaka jest różnica w kosztach.

Pozdrowienia, Marcin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwi mnie, że Ty który tyle lat pracowałeś przy regipsach pytasz się co wybrać, poza tym tynki mokre nie są jednego typu , ja na przygład mam gipsowy tynk, sąsiad cementowo-wapienny - oba są mokre :)

 

Nigdzie w wypowiedzi nie napisałem o kilkuletnim doświadczeniu w układaniu płyt kartonowo - gipsowych (w sumie pracowałem przy płytach parę miesięcy). W pytaniu chodzi mi o wybór pomiędzy płytami, a jakimkolwiek tynkiem, kładzonym na ścianę nie w formie płyt. Słyszałem, że na złączeniach płyt czasem robią się pęknięcia.

Pozdrawiam, Marcin :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie w wypowiedzi nie napisałem o kilkuletnim doświadczeniu w układaniu płyt kartonowo - gipsowych (w sumie pracowałem przy płytach parę miesięcy).

 

sorki, źle przeczytałem :)

 

W pytaniu chodzi mi o wybór pomiędzy płytami, a jakimkolwiek tynkiem, kładzonym na ścianę nie w formie płyt.

 

CO prawda było to już wielokrotnie omawiane na forum (opcja szukaj) podam jednak w skrótowej formie zalety i wady obu rozwiązań, jezeli ci to nie wystarczy to rzeczywiście skorzystaj z powyższej funkcji

 

płyta GK

 

zalety

- idealnie gładkie sciany

- mozliwość niwelacji doś znacznych krzywizn ściany

- suchy montaż czyli i szybszy

- mozliwość jakichś nietypowych wykończeń

- ułatwione zmiany w juz połozonych instalacjach

 

wady

 

- efekt dudnienia (puste pudełko)

- niektórzy boją się nieskrępowanego przemieszczania gryzoni i robactwa

- w specyficznych warunkach dość mocno wieje pom. GK a ścianą

- nieumiejętnie założone, pekają

 

Tynk mokry

 

zalety

- brak efektu dudnienia

- w wersji cem.-wapiennej tańsze rozwiązanie

- kontrowersyjny ale przez wielu branych pod uwagę tzw/ efekt oddychania ściany

- i chyba jednak trwalszy

 

wady

- nie wszystkie krzywizny da się zniwelować

- podczas tynkowania "wlewa" sie do domu setki litrów wody

- dość długo schnie

- tynkowanie jest baaaardzo brudne (choć i przy GK bardzo sie kurzy)

 

 

 

Słyszałem, że na złączeniach płyt czasem robią się pęknięcia.

Pozdrawiam, Marcin :wink:

 

Robią się ale tylko wówczas jeżeli sa źle położone

 

Ja zastosowałem wariant mieszany, ściany pokryte są tynkiem gipsowym a sufit i skosy na poddaszu oraz jakieś wneki obnizenia sufitu na parterze wykonane są z GK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...