Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co w forum dyskusyjnym? - skomentuj ...


Gość Wujek

Recommended Posts

Przeczytałem pewien wątek "Robić wieniec czy nie?". Uważam, że autorka tej wypowiedzi zadała niewłaściwe pytanie. Moim zdaniem powinno być "Robić wieńcowe czy nie?".

Jakich tu można spodziewać się odpowiedzi?

Historycznie rzecz biorąc - niewątpliwie robić. Przecież to nasza tradycja.

Jednak jeżeli przeanalizujemy stan naszej wątroby - nie robić.

Jakbyśmy chcieli się wzorować na wzorcach zagranicznych - to po wschodniej stronie robić, ale jak będziemy się wzorować np. na Szkotach nie robić.

Jeszcze może być jeden punkt widzenia. Jeżeli nie robić, to czy fachowcom nie będzie przykro i czy nam nie będzie przykro po ich rewanżu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi z uzasadniemiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ODPOWIEDŹ PODYKTOWANA WYŁĄCZNIE KONEKSJĄ

 

Zasada wichy czy też wiechy

obowiązuje w tradycji od dawna. Prawo do jej przygotowania i umieszczenia na widocznym miejscu posiada tylko majster czy mistrz.

Gdyby wykonał ją inny pracownik stanowi to nietakt i świadczy o nieznajomości branży.

Wicha świadczy o zakończeniu ważnego etapu robót lub zakończenie stanu surowego przez murarzy i cieśli(nie spotkałem przypadku wichy wystawionej przez płytkarza, instalatora,stolarza itp.)

Jest to zamanifestowanie wykonania ciężkiej i dobrze wykonanej roboty, jest też jakby rodzajem gwarancji za jej jakość.

O ile inwestor docenia wkład pracy, chęci i jakość - powinien to uszanować.

W przeciwnym wypadku może zostać narażony za nieposzanowanie tradycji na przykrą sytuację.

Jest to forma nauczki na przyszłość za niedocenianie zawodu.

Zostaje wmurowane w ściany kilka (.....), które dopiero po jakimś czasie dają znać o sobie. (nie jest to jedyna metoda)

Skąpy właściciel często ze łzami w oczach wypraszał likwidację uciążliwego zapachu od brygady ... i zaczynał pojmować sens wichy

KTO TRADYCJI NIE SZANUJE ...

tego w szkole nie uczą ... a szkoda :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie Skunks - dzięki za przypomnienie dlaczego potrzebna jest wiecha. Myślę, że każdy zrozumie sens wichy po przeczytaniu wywodów Skunksa. :grin:

Ja na pewno wiechę zrobię.

A nad wieńcowym się zastanowię, bo wieniec wykonywałby mój mąż - a jego o zośliwości nie podejrzewam - w końcu sam mieszkać będzie w tym domu.... no chyba, że wieńcowe za trud i ciężką pracę na wysokości :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki SKUNKS. wiedzialem, ze mogę na Ciebie liczyć. Odczytuję twoja odpowiedź , że ROBIĆ WIEŃCOWE. Wiem też, że temu inwestorowi, który nie zrobi wieńcowego zamiast wiechy majster wiesza śledzia, żeby wszyscy wiedzieli (szczególnie najbliźsi sąsiedzi) u kogo mu przyszło pracować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...