Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

słup energetyczny na mojej działce


Milka11

Recommended Posts

Czy wiecie jak można "Usunąć " coś tekiego ojciec chce przepisać nam ziemię rolniczą którą teraz przekształcamy (w gminie mówią że problemu niepowinno być). Jednak na tejże ziemi stoją słupy energetyczne. W sumie jeden bo ten z odciągnikami najbardziej przeszkadza :evil: . To stary słup postawiono go jakieś 40 lat temu. W energetyce powiedzieli że można ten teren okablować czy "przesunąć te słupy" ale na nasz koszt.

Czy ktoś wie ile to może kosztować????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Poproś o wycenę przebudowy w Twoim ZE - powinni ci wycenić ile to może kosztować

 

No i może to się przyda - z Gazety Prawnej:

Linie energetyczne, słupy i transformatory znajdują się często na gruntach, które nie należą do zakładów energetycznych, ale do prywatnych właścicieli. Powoduje to wiele komplikacji prawnych – czytamy w Gazecie Prawnej

 

To, że słupy energetyczne zwykle stoją na gruntach prywatnych, a ich nie otrzymali nigdy jakichkolwiek odszkodowań z tytułu ingerencji w ich własność, jest często przyczyną konfliktów, które znajdują często finał w sądzie.

 

Uzyskanie tytułu prawnego do ingerencji w prawo własności gruntów, przez które przebiegają elektroenergetyczne sieci przesyłowe, możliwe jest na kilka sposobów. Można to zrobić w wyniku przez zawarcie z właścicielem np. umowy dzierżawy lub umowy służebności gruntowej. Inne wyjście to nabycie nieruchomości w niezbędnym zakresie. Dopuszczalne jest też uruchomienia szczególnego trybu wywłaszczenia.

 

Zarówno obecnie, jak i w przeszłości przedsiębiorstwa energetyczne większość inwestycji (sieciowych) zrealizowały po wcześniejszym zezwoleniu wyrażonym w decyzji administracyjnej, uprawniającej do zakładania i prowadzenia linii energetycznych. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Tadeusza Wołka, w takim przypadku dochodzenie odszkodowania na drodze cywilnoprawnej nie wydaje się dopuszczalne. Jeśli natomiast przedsiębiorstwo energetyczne zajęło grunt po uprzednich negocjacjach z właścicielem, ale nie wywiązało się z obowiązku wypłaty umówionego odszkodowania albo zajęło grunt samowolnie, żądanie odszkodowania mogłoby być dochodzone na drodze sądowej.

 

Prawo energetyczne zobowiązuje przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją paliw lub energii do utrzymywania infrastruktury przesyłowej w odpowiednim stanie. Odnosi się to także do stanu prawnego. Przedsiębiorstwa energetyczne powinny więc – w miarę swoich możliwości prawnych i finansowych – działać w takich przypadkach, które naruszają prawo właściciela gruntów.

 

Jak zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości, nie energetyce nie grozi lawina pozwów związanych z odszkodowaniami za przebieg linii energetycznych na prywatnych gruntach, ponieważ sądy wypracowały na przestrzeni lat reguły rozstrzygania w oparciu o regulacje zawarte w prawie cywilnym. Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń stwierdził, że konieczność korzystania z prądu dopuszcza ustanowienie przez sąd odpowiedniej służebności gruntowej (czyli doprowadzenie linii elektrycznej do nieruchomości, która nie jest przyłączona do sieci).

 

Gazeta Prawna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
witam

Reprezentuje kancelarie prawnicza, ktora zajmuje sie profesjonalnie odszkodowaniami za slupy energetyczne na posiadlosci wlasciciela.

slup musi spelniac dwa warunki, musi byc postawiony po 79 roku, oraz bez pisemnej zgody.

 

mamy na swoim koncie wiele wygranych spraw (nawet po 160 tys zlotych)

 

jezeli jestescie panstwo zainteresowani odszkodowaniami za slupy wysokiego napiecia - prosze o kontakt :

Tomasz Fałdrowicz

508 361 620

 

Kancelaria miesci sie w Gdansku,

lecz umowe bez problemu mozna zawiazac z ludzmi z calej polski.

 

pozdrawiam

 

u mnie przez działke przechodzi linia wysokiego napiecia 110kV,slupa nie ma na działce.linia powstala przed 79rokiem...czy ta sprawa jest do wygrania i czy podejmujesz sie takiej sprawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 4 weeks później...

Witam wszystkich.

 

Na mojej działce przed domem również znajduje się słup - podwójny betonowy z liniami energetycznymi zasilającymi w prąd sąsiednie domy. Działkę kupiłem w kwietniu 2008, budowę domu właśnie kończę. Zwróciłem się do ZE z wnioskiem o rezygnację z pobrania opłaty za przyłączenie prądu do mojego budynku (ok. 1900zł) w zamian za brak roszczeń za słup na mojej działce.

Ubiegać się o likwidację słupa nie ma sensu, to jasne. Warunki techniczne jakie wynegocjowałem zakładają przyłącze kablowe (nie linia napowietrzna) z układem pomiarowym na tym właśnie słupie. Energa poprosiła w piśmie o określenie mojego zakresu roszczeń i dostarczenie aktualnego odpisu z KW wraz z mapą do celów informacyjnych. Co to może oznaczać i co odpisać Enerdze? co zaproponować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...