Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

''Czerwony Kamień' - Góra Siewierska - Psary - Będzin


Recommended Posts

Kriss_3x, masz coś wspólnego z budowlanką (te projekty fundamentów ;) ?

 

Zbiornik na deszczówkę zdecydowanie tak - boję się tylko, że koszt wody na w sumie dużą działkę (a ma być zielono) może mnie przerosnąć. Choć może się okazać tak, że studnia (o ile będzie sensowna) zwróci się za jakieś 30 lat - a tego mogę nie doczekać ;)

 

Co do oczyszczalni to nie wiem, ale w zapisach PZP z 2004 dla Czerwonego Kamienia było, że " podłączenie do szczelnego szamba wyłącznie do czasu wybudowania kanalizacji gminnej".

 

Jeśli zaś chodzi o fundament to tak, myślę nad płytą fundamentową. Co prawda nie legalett (choć nie wiem, dlaczego akurat on miałby być traktowany inaczej, jeśli o niego Ci chodzi, bo konstrukcyjnie to się aż tak nie rożni). Zastanawiam się poważnie nad ciepłą płytą (czyli 15-20 cm XPS i 20-25 cm betonu, cokoły i opaski przeciwwysadzeniowe), czy w środku będzie ogrzewanie wodne - tego nie wiem, plusów tyle co minusów ;). Silą rzeczy jest on na wierzchu, ale ostatnio to dość popularna technologia, na zachodzie raczej też - to nie jakiś nasz polski wynalazek ? Dlaczego zalecasz ławy zewnętrzne - ogólnie czy dla konkretnego przypadku ?

 

Grunt na Czerwonym faktycznie wydaje się dość solidny - ale w mojej lini zabudowy przy budowie jednego domu wyciągali kamulców aż miło, a przy drugiej prawie wcale - więc pewnie jakieś pasy lecą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak się przypadkiem składa, ze pracuję w firmie produkującej domy. I jestem inzynierem budownictwa. Produkujemy domy głownie na export do Niemiec, wiec mam wgląd do fundamentów. Z kilkuset domów które widziałem (i opracowywalem) ani jeden nie był posadowiony an płycie stojącej na wierzchu (a projekty opracowywali Niemcy). Przypadek? Z drugiej strony na forach piszą, ze w skandynawii wylącznie płyty się robi... Nie byłem, nie widziałem, piszę co widziałem na własne oczy.

Legalett na swój fundament grzewczy miał aprobatę ITB. Obecnie robią też płyty w wersji nieogrzewanej, podobno ma to umocowanie w normach europejskich ale jeszcze sie w to nie zagłębiałem. Jak na razie rozwiazania te mają słabe umocowanie w przepisach polskich. No i najgorszy problem to moim zdaniem kultura wykonawcza - a raczej jej brak.Trzeba by bardzo patrzeć na ręce wykonawcy żeby nie wprowadził swoich usprawnień do systemu jakiejś firmy typu damy tańszy styropian itd.że nie wspomnę tu o przypadkach prób zagęszczania gliny miękkoplastycznej i uwag o nie możności zagęszczenia piasku. Szczególnie w przypadku fundamentu płytowego prawidłowe zagęszczenie odpowiedniego kruszywa pod płytą ma kolosalne znaczenie a etap ten jest zwykle olewany. W tym wypadku fundament płytowy oparty chociaż na odpowiednio zagłębionych ławach zewnętrznych jest rozwiąniem dużo bardziej idiotoodpornym i daje mniejsze szanse na późniejsze znaczne zarysowania ścian. A jak jest w Polsce wykonywane zagęszczenie i odwodnienie gruntu widać po naszych drogach. Moim zdaniem lepiej dołożyć te kilka tysięcy złotych za święty spokój. A juz na pewno nie robiłbym samej płyty bez ław zewnętrznych przy gruncie wysadzinowym.

 

Odnośnie oczyszczalni lub szamba to teraz w planie jest: "do czasu realizacji systemu kanalizacji sanitarnej dopuszcza się unieszkodliwianie ścieków w obrębie własnej

działki poprzez przydomowe oczyszczalnie ścieków lub za pomocą szczelnych zbiorników bezodpływowych

na nieczystości płynne. Po zrealizowaniu kanalizacji sanitarnej nakaz podłączenia się do niej i likwidacji

zbiornika na ścieki, " - teraz pytanie czy dotyczy to tylko zbiornka bezodpływowego czy także oczyszczalni, trzeba by dopytać, przypuszczam ze tylko szamba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć ;) Domy prefabrykowane ?

 

Co do jakości wykonania płyt - tak, tego też się boję, na pewno nie pozwoliłbym płyty wykonywać ekipie, która na co dzień robi fundamenty i płyta byłaby dla nich sprawdzianem. Natomiast można znaleźć firmy i projektantów/konstruktorów, którzy taka płytę poprawnie zaprojektują i wykonają - a pańskie oko konia tuczy - zawsze prawdziwe. Też wyznaję zasadę, że na elementach konstrukcyjnych nie ma co oszczędzać - można wziąć tańszą farbę ale nie gorszej klasy beton czy słabsze zbrojenie. Ponieważ moja działka znajduje się na wypłaszczeniu górki (ostatnia linia zabudowy) wydaje mi się, że z wodą nie powinienem mieć problemów, ale oczywiście - drenaż obowiązkowy.

 

6. W zakresie ochrony wód podziemnych ustala się:

1) zakaz odprowadzania ścieków bezpośrednio do gruntu i wód powierzchniowych oraz nakaz odprowadzania

ścieków poprzez kanalizację gminną do oczyszczalni ścieków,

2) do czasu realizacji systemu kanalizacji sanitarnej dopuszcza się unieszkodliwianie ścieków w obrębie własnej

działki poprzez przydomowe oczyszczalnie ścieków lub za pomocą szczelnych zbiorników bezodpływowych

na nieczystości płynne. Po zrealizowaniu kanalizacji sanitarnej nakaz podłączenia się do niej i likwidacji

zbiornika na ścieki,

 

Brzmi dość restrykcyjnie. Tylko ten zapis pochodzi z PZP z 2011, tu była zmiana dla działek położonych równolegle do ul. Kościuszki. Moja łapie się na PZP 2004 - a tam jest taki zapis jaki podałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.

jeśli w planie tak jest jak piszesz to pewnie prawda... A co z kanalizacją będzie nie wiadomo. Gmina przy części swoich obiektów robi tzw przydomowe oczyszczalnie... -czy to znak że nie bedzie kanalizacji?

 

Zmieniając temat. Przejechałem ostatnio przez Kamień. Moja tablica stoi, tylko w związku z wykopkami przesunięta głębiej w działkę. I teraz moje pytanie. Czy ktoś wie co to za wykopki? Poprawiają wodę i czy ciągną prąd przy ul. Kwarcowej i innych?

Widziałem też nowe zestawienie działek przeznaczonych do sprzedazy (wlaśnie Kwarcowa) i dziwna sprawa 4 działki zgrupowane są w jeden blok - tak mi to wygląda jakby szykowała się jakaś deweloperka w postaci szeregowca lub gmina szukała tego typu inwestora.

Czy ktoś widział- wie? co się tam dzieje? Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, ciekawe.

 

Z drugiej strony w tym samym dokumencie : Przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego - Zabudowa mieszkaniowa

jednorodzinna, dopuszczalne usługi nieuciążliwe wbudowane w budynek.

 

Może ktoś jakiś sklep wkomponowany z długi budynek z mieszkaniem dla właściciela wybuduje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, ciekawe.

 

Z drugiej strony w tym samym dokumencie : Przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego - Zabudowa mieszkaniowa

jednorodzinna, dopuszczalne usługi nieuciążliwe wbudowane w budynek.

 

Może ktoś jakiś sklep wkomponowany z długi budynek z mieszkaniem dla właściciela wybuduje ?

 

Plan miejscowy przewiduj takze zbudowę bliźniaczą, przy minimalnej szerokości działki 14 m. Mając 4 działki można więc np nastawiać np budynków bliżniaczych, co może się np deweloperowi bardziej opłacać niż jednorodzinne wolnostojące. Ale pożyjemy zobaczymy. Bardziej interesuje mnie co to za wykopki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich przyszłych sąsiadów

 

W zeszłym roku kupiliśmy z zona działkę na osiedlu, w tym roku ruszyła budowa. Mam nadzieję, że sąsiadów przybędzie niebawem.

 

Chętnie posłuchałbym od obecnych mieszkańców wrażenia z pierwszych sezonów zamieszkiwania - bo mieszkańców już nie brakuje

 

Co do moich wrażeń (najpierw pozytywne)

- odludzie piękne (choć to się pewnie skończy)

- lokalizacja świetna (drogi, lotnisko, widoki, park w Rogoźniku, wygląda na to, że sąsiedztwo także)

 

Co do niepokojów:

- strasznie wieje

- nie wiadomo co z tym kurnikiem (nigdy nic nie czułem, a bywam często - zobaczymy jak latem)

- zastanawiam się jak wygląda odśnieżanie

- droga dziurawa jak ser (pewnie nie będzie lepiej póki nie skończą się budowy - wójt coś mówił o remoncie ale mam wątpliwości czy to w ogóle na razie ma sens)

- rozbudowa osiedla dość powolna (choć chyba coś rusza patrząc po sprzedaży działek)

 

Chętnie posłucham komentarzy zainteresowanych w poruszonych wyżej kwestiach.

 

Tym niemniej bardzo się cieszę na wprowadzę i mam nadzieję na długie i przyjemne mieszkanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam Sąsiadów

 

Ładnie się mieszkacie lub będziecie mieszkać, czego Wam życzę z całego serca. Często przejeżdżam przez wał i obserwuje wzmagania. Rzadko kiedy można znaleźć taki widok jak tam, jest cudnie.

Gdyby ktoś miał za dużo kamieni wapiennych, różnych rozmiarów to proszę o kontakt przez forum lub 606488771.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

tkasprow

 

W którym miejscu się budujecie, która to działka ? Ja jestem średnio raz na miesiąc, zobaczyć czy mi działki nie wywieźli ;)

Co do niepokojów :

- w niektórych miejscach wieje bardziej niż w innych, my mamy działkę na wypłaszczeniu na samej górze, więc wieje jak cholera ;) pocieszam się, że jak ludzie posadzą drzewa i krzewy to zatrzymają wiatr w jakiejś części.

- kurnik - podobno to co śmierdzi to bardziej gnojówka wylewana na pola niż kurnik, no i w Polsce wiatry z północy (a kurnik na północy) to jakiś mały procent (przeważają wiaty w zachodu i wschodu), ja w okresie moich bytności nic nigdy nie czułem

- droga - ulica Kościuszki będzie cała remontowana, jest już zatwierdzony projekt techniczny, zacznie się chyba w przyszłym roku

- co to rozbudowy - to faktycznie trochę wolno idzie, ale wcześniej przez dłuższy czas zupełnie się nie działo, a teraz przez stosunkowo jednak krótki okres sporo się ruszyło - z drugiej strony jest paru uśpionych budowniczych - ja zacznę za jakieś 5-6 lat przy dobrych wiatrach ;)

 

Co do plusów - zgadzam się, okolica i poczucie odludzia - piękne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam!

Od paru dni zastanawiam się nad tymi pięknymi działkami i mam pytanie dla osób już mieszkających ewentualnie budujących się.

Dostałam informację że gmina doprowadza prąd ale o gwarantowanym napięciu 10kw. Czy ktoś z was postarał się o doprowadzenie prądu z większym napięciem? Jak wyglądają koszty i ile załatwiania przy tym jest?

Z góry dzięki za odpowiedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam przyszłych sąsiadów.

 

Staliśmy się szczęśliwymi (mam nadzieję, że szczęśliwymi) posiadaczami działki w tej pięknej okolicy.

Tkasprow nie martw się, ja będę się w przyszłym roku budował prawie koło Ciebie - po drugiej stronie ulicy.

Także trochę od wiatrów Cię osłonię :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misieksb

wybudowani chyba tutaj nie zaglądają, budujący, albo mający zamiar chyba częściej.

 

Na przykładzie Enea :

Koszty przyłączenia określane są ryczałtowo, proporcjonalnie do planowanej mocy przyłączeniowej. Zależnie od sposobu prowadzenia przyłącza opłata przyłączeniowa wynosi 149,14 zł netto za kW mocy przyłączeniowej dla przyłączy kablowych lub 119,07 zł netto za kW dla przyłączy napowietrznych. W przypadku gdy długość przyłącza przekracza 200 m dodatkowo pobierana jest opłata w wysokości 40,26 zł nettto za każdy dodatkowy metr długości linii przyłączeniowej.

 

Z tego co wiem, płacisz za to co ponad 10 - praktycznie natomiast ile to papierkologii nie wiem. Inna sprawa, że w ramach ryczałtu zawarte są roboty, które zostały już wykonane - projekt, skrzynka itp - więc może faktyczna dopłata jest jednak niższa.

 

Fakt, że 10 kW to z deka za mało - orientacyjnie można przyjąć, że dla domu wykorzystującego energię elektryczną wyłącznie do oświetlenia, zasilania sprzętu gospodarstwa domowego wystarczy moc przyłączeniowa rzędu 10 - 12 kW, ale już kuchenka elektryczna, przepływowe podgrzewacze wody itp mogą nam zrobić niespodziankę - z drugiej strony w mieszkaniu zadowalamy się 5 kW ;).

 

A najlepiej pewnie zapytać u źródła - w Urzędzie Gminy - ja na razie jestem pozytywnie zaskoczony jeśli chodzi o komunikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Miło poznać sąsiada. Jak zaczynałem szczere pole było i trochę strach. Teraz rozpoczęły się nowe budowy, podobno ma się zacząć też na działce za mną. Teraz słyszę, że także na przeciwko (nie wiedziałem, że te działki sprzedali wiedziałem o tych trochę wcześniej gdzie już ktoś kopie). Także robi się cywilizowana wysepka. A im więcej domów tym większa szansa na jakąś infrastrukturę - sklep, przystanek. W końcu na osiedlu ma być jakieś 120 domów - to będzie chyba więcej ludzi niż w całej Górze Siewierskiej dotychczas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Od paru dni zastanawiam się nad tymi pięknymi działkami i mam pytanie dla osób już mieszkających ewentualnie budujących się.

Dostałam informację że gmina doprowadza prąd ale o gwarantowanym napięciu 10kw. Czy ktoś z was postarał się o doprowadzenie prądu z większym napięciem? Jak wyglądają koszty i ile załatwiania przy tym jest?

Z góry dzięki za odpowiedz :)

 

Witam

 

Odpowiedź za późno dla Ciebie, ale może komuś się przyda w przyszłości.

 

W skrócie:

Gmina pokrywa znaczną część opłaty, wypada się cieszyć i korzystać z okazji.

Ty dopłacasz różnicę.

Typowa wartość mocy przyłączeniowej dla domku jednorodzinnego (nieogrzewanego prądem) to 15kW, czytaj zabezpieczenie główne o wartości 25A.

Różnica wynosi 5-7kW, co w przeliczeniu na złotówki wynosi 140zł x 5kW = 700zł.

Całość przyjmuj z dokładności +/- 10%

 

Widełki cenowe zależą od dostawcy (rejonu) i sposobu dostarczania energii (przyłącze napowietrzne lub kablowe - w ziemi).

 

***

Istnieje zapis, że powyżej 200m koszty wybudowanie przyłącza wzrastają znacznie, ale z opisu wynika że to gmina pokrywa do 10kW, a klient (mieszkaniec) pokrywa jedynie w/w różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Minęło sporo czasu od ostatnich wiadomości na temat rozbudowy fermy. Czy ktoś wie jak obecnie wygląda sytuacja ? Bardzo poważnie myślimy o zakupie działki w tej okolicy ( druga lokalizacja która nas interesuje to Psary Kolejowa ). Z tego co czytam to już sporo osób mieszka na Czerwonym Kamieniu, jak jest w zimę z odśnieżaniem, są jakieś problemy z dostaniem się na Kamień ? Pozdrawiam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, widzę że napisałam swojego poprzedniego posta w niewłaściwym miejscu więc zacznę jeszcze raz. Podobnie jak Scarlet myślę o zamieszkaniu gdzieś w Psarach, albo właśnie przy ulicy kolejowej albo na Czerwonym Kamieniu. W jaki sposób kupiliście swoje działki, na przetargu? Czy cena była dużo wyższa od ceny wyjściowej? Wiecie może kiedy będzie przetarg na kolejne działki i jaka jest szansa na zakup dwóch działek koło siebie, jest duża liczba licytujących. To wszystkie pytania do osiedla Czerwony Kamień. Drugie osiedle to to przy ulicy Kolejowej, wiecie może czy są tam jeszcze jakieś działki na sprzedaż i gdzie je można nabyć? Dzięki za pomoc i sorki za tak dużą ilość pytań, ale poszukuję działki już od roku i wszystko co oglądam z biurami nieruchomości jest takie jakieś... no ie wiem, wydaję mi się ze ludzie fajnych działek nie sprzedają.

Pozdrawiam, Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...