Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowa zagadka


Gość Jacekde

Recommended Posts

Nowa zagadka

 

Kto pierwszy ten lepszy.

 

 

Sa roztsajne drogi. Jedna prowadzi do miasta druga do lasu. Na rozstaju siedza dwaj bracia blizniacy. Jeden zawsze klamie, jeden zawsze mowi prawde. Nie wiadomo, który jest który. Idzie wedrowiec, który nie zna drogi do miasta, moze zadac jedno pytanie obojetnie któremu bliźniakowi (jesli zada jadenemu nie moze juz drugiemu). Jakie ma byc to pytanie zeby trafic do miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, nic już więcej nie trzeba robić. Całe rozwiązanie w tym, żeby odpowiedź musiała wirtualnie przejść przez obu gości, czyli pytanie było sformułowane: Powiedz mi, co by mi odpowiedział ten drugi,... - i to wszystko.

 

Chyba że masz najgorszy wariant, tzn. np. nie wiadomo, czy oni w ogóle mówią prawdę czy kłamią, jeden czy obaj - czyli kiedy nie wiemy o nich NIC.

 

Wtedy oczywiście ułożenie odpowiedniego modelu matematycznego też JEST możliwe (odpowiedź musi parzystą ilość razy przejść "wirtualnie" przez obu gości - minus z minusem czy plus z plusem zawsze dadzą plus), jednak pytanie słowne brzmiałoby kompletnie nieczytelnie, tzn. dokładnie tak: Powiedz mi, co odpowiedziałby twój brat, gdybym go spytał o to, co ty byś mi odpowiedział, gdybym cię spytał o to, co odpowiedziałby twój brat, gdybym go spytał o to, co ty byś mi odpowiedział, gdybym cię spytał o to, która droga prowadzi do miasta? Oczywiście nikt bez kartki papieru i kilku minut namysłu nie byłby w stanie nawet zrozumieć takiego pytania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to do konca prawda. My nie wiemy, ktory mowi prawde a ktory klamie. Wiemy ze jeden zawsze mowi prawde a drugi zawsze klamie. Do maista mamy dostrzec, wiec ktoras droga trzeba pojsc. Wiec nie mozna zakladac ze spytalme sie tego ktory mowil prawde albo odwrotenie. Pytanie nie jest takie zagmatwane i bez kartki mozna sobie poradzic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to do konca prawda. My nie wiemy, ktory mowi prawde a ktory klamie. Wiemy ze jeden zawsze mowi prawde a drugi zawsze klamie. Do maista mamy dostrzec, wiec ktoras droga trzeba pojsc. Wiec nie mozna zakladac ze spytalme sie tego ktory mowil prawde albo odwrotenie. Pytanie nie jest takie zagmatwane i bez kartki mozna sobie poradzic

Czy mógłbyś wyjaśnić w czym leży problem? Nie ma znaczenia czy rozmawiamy z kłamcą czy z prawdomównym, zawsze otrzymamy poprawną odpowiedź. Zadajemy po prostu wyżej wymienione pytanie wskazując na jedną z dróg i jeśli odpowiedź brzmi TAK (nie musimy wiedzieć komu zadaliśmy pytanie) to jest to droga właściwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest następujace: Co powiedziałby twój brat gdybym go spytał o drogę do miasta? I musimy pojsc droga inna niz wskazana. Pytanie zadajemy obojetnie ktoremu blizniakowi.

 

Mamy nastepujace warianty:

1.Jesli spytamy sie barata, ktory mowi prawde, to t godnie z prawda brat tego wskazalby droge falszywa, jesli pojdziemy inaczej to trafimy do miasta.

2. Jesli spytamy sie barat, ktory klamie to klamiac odpwoie nam ze brat (ten ktory miowi prawde) wskaze nam droge te, kora jest falszywa. Jesli pojdziemy inna to znowu trafimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...